Německo v roce 2012 instalovalo 7,6 GW solárních elektráren

Německo mílovými kroky kráčí ke svému vysněnému cíli: vypnutí jaderných elektráren a masivnímu zvýšení výroby v obnovitelných zdrojích energie. V roce 2010 instalovalo 7,4 GW ve fotovoltaice. V roce 2011 pak 7,5 GW. V roce 2012 to bylo dalších 7,6 GW!

Německo se pilně připravuje na budoucnost, ve které budou obnovitelné zdroje energie hrát prim. foto: markneub/sxc.hu
Německo se pilně připravuje na budoucnost, ve které budou obnovitelné zdroje energie hrát prim. foto: markneub/sxc.hu

Německo je díky hodnotě 7,6 GW instalovaného výkonu ve fotovoltaických solárních elektrárnách jasně světovým rekordmanem. Tempo připojování nových elektráren se změnilo ke konci roku, protože od roku 2013 se mění výše podpory.

Ještě na konci října 2012 bylo instalováno 6838 MW. Během samotného října to bylo 611 MW, v listopadu 435 MW a v prosinci 360 MW. někteří analytici přitom očekávali, že Německo v roce 2012 připojí pouze 3,5 GW!

A ještě pro zajímavost, jak se tvoří cena elektřiny v ČR a Německu?

Německo: cena silové elektřiny 34,4 %, distribuční poplatky 20 %, 16 % DPH, 7 % koncesní poplatek, 22 % podpora pro obnovitelné zdroje energie. V České republice: cena silové elektřiny 31 %, distribuční poplatky 41 %, podpora OZE 13 %, platba za příkon jističe 7 %, pevná cena za měsíc 4 %, ekologická daň z elektřiny 1 %, systémové služby 3 %.

energiepro.cz, Cleantechnica, Reuters

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

8 komentářů: „Německo v roce 2012 instalovalo 7,6 GW solárních elektráren

  • 15. 1. 2013 (21.16)
    Trvalý odkaz

    Soláry jsou dobrý akorát tak na barák. Když si představim, že bych chlapum na dílně řekl, že nebudou dvě hodiny dělat, protože prší, tak by mě umlátili kladivem. Když bude celá republika, hlavně v zimě pod mrakem, tak můžeme mít chytrý sítě klidně na druhou.
    Spíš bych očekával, že když máme za barákem jaderku, tak bude cena elektřiny třetinová. Jenže to by se to nesmělo rozkrást buhví kde.
    Třeba v zelených bonusech :-)

    Reagovat
  • 15. 1. 2013 (17.37)
    Trvalý odkaz

    A kolik ti blázni nainstalovali uhelných elektráren?…Je jen dobře, že instalují obnovitelné zdroje, ale nemusí místo jádra instalovat uhelné elektrárny.. jsou docela ekologičtí, ale snad neexistuje země, která by zvyšovala podíl fosilníchn neekologických zdrojů… i země s vysokou spotřebou a velkou závislostí na fosilních palivech ( Čína, USA …) jdou vstříc do budoucnosti naopak než německo s uhlím.

    Reagovat
    • 16. 1. 2013 (18.02)
      Trvalý odkaz

      K těm jaderným elektrárnám se nejlépe hodí jako podpora vodní elektrárny. Bohužel proti každému většímu projektu okamžitě vystoupí „zelení,“ zářný případ máme na Labi, místo toho aby tam elektrárna dávno točila kolem 10MW, se pořád stavba zdržuje, lodě jsou na suchu a voda jen tak teče. U nás je potenciál Labe pod Střekovem 31MW! V Německu je to pak něco kolem 300MW. Vltava na Hořínském kanále okolo 2,7MW. Pro elektrárny nad 5MW je u nás potenciál pro více, než 400MW. Pro všechny typy hydroelektráren pak okolo 890-900MW. to by vedlo skoro ke zdvojnásobení kapacity.

      Reagovat
  • 14. 1. 2013 (15.15)
    Trvalý odkaz

    A byl nainstalován odpovídající výkon v rychlých rezervách?
    Postavila SRN nové PPE odpovídajícího výkonu? Vybudovala nové hydroelektrárny s eschopností akumulace, došlo k výstavbě nebo dokončení dalších PVE.
    Bylo dostatečně posíleno vedení, aby ten výkon bylo schopné přenášet?

    Reagovat
    • 14. 1. 2013 (16.17)
      Trvalý odkaz

      A k čemu by to bylo v případě FVE dobré, když vyrábějí v době největší spotřeby? Vzhledem současnému malému výkonu ve FVE a ke kolísání 24h spotřeby by zatím nebylo co akumulovat z FVE.
      V Německu je většina FVE instalována převážně pro vlastní spotřebu, tedy zelený bonus. Do sítě mohou dodávat pouze max. 70% výkonu (a také aktivovat dynamickou podporu sítě atd..), jinak platí vysoké poplatky. A ten kdo spotřebovává vlastní energii má ještě bonus navíc, v ČR je to poplatek navíc cca 0,9Kč/kWh za spotřebu vlastní energie. Takže podpora je hodně rozdílná a tedy i toky energií. V ČR je bohužel snaha vše tlačit do sítě, ERÚ to tak nastavuje.
      Ale zajímavá akumulace energie se také dokončuje:
      http://www.audi.cz/novinky_a_zajimavosti/audi_news/audi_stavi_zavod_na_vyrobu_ekologickeho_paliva_e_gas/
      ale to je potřeba hlavně pro větrníky, které vyrábějí i v noci při nadbytku.

      Reagovat
      • 14. 1. 2013 (17.12)
        Trvalý odkaz

        Nevím, jestli v létě mezi 11-13 hodinou je nejvyšší spotřeba, ale připustěme, že by byla, jenže fabriky berou proud konstantně 8, 16, 24h (záleží na typu provozu) jenže to FVE nedodávají pořád, pak se musí také vzít do úvahy možnost přechodů oblačnosti, bezpočetněkrát jsem zažil, že jeden moment slunko svítilo naplno a za 10minut bylo černo blýskalo se a na ulici stála voda.
        I ona vlastní spotřeba v podmínkách byť né tak extrémních, jako jsem popsal, bude vytvářet pro síť rázy a to ikdyž budete elektřinu spotřebovávat, to by ten systém musel být vybaven vyrovnávacím akumulátorem.
        Představte si to takto. Svítí vám slunko, jede lednička 600W, výkoný stolní počítač 300W, vysavač 1500W, pračka 700W, to máte dohromady 3,1kW, vaše FVE má výkon 2kW, ze sítě berete 1,1kW, slunko zajde za mrak, výkon klesna na 500W, ze sítě berete 2,6kW. Proto v síti musí být záloha, pokud je situace opačná, pak musí být zase některé vodní elektrárny připraveny k odstavení.
        Pokud nesvítí, pak FVE nemohou dodat potřebný výkon.
        Každý takový zdroj, ať je domácí, či průmyslový, potřebuje adekvátní zálohu. takový výkon, byť 11v malých zdrojích je už schopný řádně zamávat s elektrizační soustavou.

        Reagovat
        • 14. 1. 2013 (21.16)
          Trvalý odkaz

          No víte, ono je to těch Smart Grids. U nás sedí ve velínu třeba 1-2 dispečeři a pokud se něco přihodí, tak musí ve vteřině reagovat a někde něco zmáčknout a nezvorat to. Pokud to bude řízeno nějakým chytrým programem, který je schopný intervenovat v řádu desetin sekundy a řešit složité rébusy stabilizace sítě při proměnlivých vstupních a výstupních parametrech, tak jste úplně někde jinde. Pořád nechápu, proč tomu tolik lidí nedůvěřuje. Přečtěte si, co musí dělat dispečeři když skončí televizní seriál a 1,5 miliónu lidí zapne varné konvice a pochopíte, že když tohle zvládne lidská obsluha, tak jsou asi ještě hodně, hodně velké rezervy v regulaci. http://technet.idnes.cz/spotreba-elektriny-v-britanii-serial-dwj-/tec_technika.aspx?c=A130107_124340_tec_technika_pka

          Reagovat
          • 14. 1. 2013 (22.02)
            Trvalý odkaz

            O smart grids jsem četl a nevěřím jim. Co se stane s EPS při zapnutí varných konvic vím. Tady jde o to, že nenarazíme na limity záložních zdrojů, vedení atd. Jestli myslíte, že to vyřeší baterie, apk jste na omylu, přestože existují záložní jednotky pro elektrickou sít, tak lithium, které je pro ně potřebné se stává nedostatkovým.
            Existoval nápad, že by se používaly elektromobily, pokud jde o uložení přebytků elektřiny, pak klidně, ale nikdo vám nebde chtít poskytnout jeho baterie pro zpětnou dodávku do sítě, když k jejímu zabránění a zajištění dobýjení lze řešti buť motoregnerátorem, nebo usměrňovačem a střídačem, oboje se ztrátami.
            Proto musí být postaveny další vyrovnávací elektrárny. Už jsem to tu kdesi v komentářích psal, ale to by byly jenom chabé náplati na evropské elektrické sítě

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *