Organické biobaterie z brambor

Výzkumníci z jeruzalémské společnosti Yissum objevili skrytou sílu brambor. V roce 2007 se této božské plodiny sklidilo 325 mil. tun na celém světě. V roce 2010 se z brambor začala vyrábět elektřina. pokračování…

V současném světě žije 1,6 mld. lidí bez přístupu k elektřině. Právě ti mohou ze (staro)nového objevu výzkumníků společnosti Yissum významně získat. V Yissumu totiž zjistili to, co už správní skauti a domácí kutilové dávno vědí, že z brambor lze snadno a levně získávat elektrickou energii.

Nový typ bramborových biobaterií lze jednoduše vyrobit pokud máte po ruce měděnou a zinkovou elektrodu, pár drátků a samozřejmě kvalitní vařené brambory. Vařejné totiž dávají víc! Objevitelé si připadají už téměř jak laureáti na Nobelovu cenu, protože jejich objev může doslova přinést světlo do života miliard nejchudších.

Problém je, že tihle lidé si nejspíš zmíněné brambory radějí uvaří a sní, než aby si s nimi svítili nebo napájeli mobilní telefony proto, aby mohli zavolat sousedovi tu skvělou novinu o bramborových bateriích.

Nicméně abychom tenhle nápad tak docela nezazdívali, faktem je, že biobaterie jsou do budoucna velkým příslibem a výzkum v této oblasti probíhá na mnoha úrovních.

zdroj: engadget
Sdílet:

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.