Účet za energie? V britském ekodomku dvě libry měsíčně

Být architektem a mít k tomu sečtělou ženu může vyústit v často nečekané následky. Přesvědčil se o tom i ředitel architektonického studia John McCall Architects, když začal spolu s partnerkou plánovat vizi společného rodinného domu.

„Optimální orientace domu vůči světovým stranám, vhodné osazení solárních panelů. Žádná magie v tom není.“ Zdroj:John McCall Architects
„Optimální orientace domu vůči světovým stranám, vhodné osazení solárních panelů. Žádná magie v tom není.“ Zdroj: John McCall Architects

Jeho paní si totiž striktně vyžádala uspořádání pasivního domu s vysokým stupněm energetické efektivity. Výsledek ale stojí za to. Za energie teď platí v průměru necelé dvě libry měsíčně.

Žena Collina Ushera, ředitele studia John McCall Architects, si důsledně nastudovala principy německého provedení Passivhaus, a společně se svým mužem architektem je dovedla do více než zdařilé podoby.

Dům situovaný do běžné rozvolněné zástavby West Kirby ale překonává i německý model. Ve své podstatě se z hlediska spotřeby a plateb za energie jedná o nejlevnější dům na území Velké Británie. K této lichotivé bilanci přispěla především velmi důsledná izolace objektu a stavebně řešená „optimalizace“ příjmu slunečního záření.

Jedním ze zásadních požadavků paní Usherové byla totiž poptávka po maximu přirozeného osvětlení. Ve výsledku tak ve West Kirby vyrostl zděný cihlový dům s klasickými betonovými základy (beton je částečně využit i ve vnější obvodové konstrukci), s výrazným zateplením, trojitými okny (a tepelným výměníkem), jehož orientace vůči světovým stranám vychází z pasivního designu. Celý tento systém je vylepšen o střešní solární panely (opět v optimální orientaci vůči dopadajícím slunečním paprskům), a úsporné provedení domácích spotřebičů.

Ve výsledku se energetická bilance tohoto domu pohybuje okolo 3453 kWh ročně, přičemž střešní elektrárna dodává 3338 kWh. „V domě teď bydlíme druhým rokem, a ročně utratíme v průměru 19 liber za energie,“ říká spokojeně Usher. V přepočtu je to asi 665 korun ročně.

„Pokud ponecháme určitou mezeru pro případné zdražování, dům nás stojí jen dvě libry měsíčně.“ Ohřev vody, vaření, vytápění, osvětlení. To všechno za zhruba osmdesát korun měsíčně. Neskutečné. Coby architekt si zvláště pochvaluje, že dům není svými tvarovými dispozicemi v ničem „atypický“.

„Je to prostě normální rodinný dům, s normální výškou stropů. A to všechno vzniklo jen s využitím běžně dostupných technologických prvků.“ Aby Usherovi inspirovali či ještě více podráždili ostatní, zveřejnili i cenu domu. Ta se blíží částce v přepočtu 9 milionů korun, což v době likvidačních hypoték a nejistých závazků potěší každého, kdo plánuje rodinné bydlení.

6 komentářů: „Účet za energie? V britském ekodomku dvě libry měsíčně

 • 7. 5. 2017 (19.29)
  Trvalý odkaz

  Rozdíl je v tom, že u nich energie nad spotřebu teče do sítě a v době kdy výroba není dostatečná, tuto „uloženou“ energii mohou čerpat. Nebo si snad někdo myslí, že tam sluníčko svítí každý den na maximum a nikdy není zataženo? U nás to možné není jednoduše proto, protože ČEZ a potažmo i stát by ztratil peníze za odběr. Víte ale o tom, že i u nás lze třeba roční spotřebu nakupované energie na ohřev vody stlačit na pouhých 10% ?

  Reagovat
 • 31. 1. 2016 (16.51)
  Trvalý odkaz

  Přitom je ten domek až odstrašujícím způsobem tuctový. Panely na střeše jsou zabudované do střechy, takže jejich pruhování vytváří architektonický prvek. Cena 9 miliónů bude asi v našich podmínkách poněkud vyšší, ale pokud se týče použitých technologií, odhaduji, že bu to i nás vyšlo podobně.

  Reagovat
 • 28. 1. 2016 (21.18)
  Trvalý odkaz

  Tuto částku u nás nedosáhnete nikdy, leda úplným odpojením od veřejné sítě. A to pálky za jistič proti současnosti ještě narostou.

  Problém je také v tom, že cena všech těch technologií je tak vysoká, že když budu místo nich používat přímotopy, tak tolik za energie nikdy neutratím a navíc peníze na nákup té energie můžu mít k dispozici postupně rozložené třeba do 20 let. Peníze na nákup technologie potřebuji ihned.

  Reagovat
 • 27. 1. 2016 (0.41)
  Trvalý odkaz

  A jak mají řešenou vlhkost? Já mám také perfektní účet za vytápění pokud nevětrám…ale pak mám všude plísně. Když větrám nemám plísně, ale zase mám účet za elektřinu.

  Reagovat
  • 27. 1. 2016 (1.54)
   Trvalý odkaz

   To je přeci jasný. Není na tom nic překvapivého.
   V každem uzavřeném prostoru, který není dostatečně zaizolován, na stěnách pára kondenzuje. to je přeci normální. No a tam kde je voda vznikají i plísně, to je přeci taky normální.

   A řešení je taky snad logické, ne? Zabraňte prochládání stěn, tak aby rosný bod se přesunul do izolace a nebyl na vnitřní stěně, utěsněte všechny škvíry, kterými utiká vzduch a pára a pořiďte si automatickou větrací jednotku s rekuperací tepla.

   Jinak tam budete mít pořád plísně a špatný vydýchaný vzduch, nebo účty za elektřinu.

   Lidi si myslí, že když si vymění okna a zaizolují dům, že je to ok a že už by měli šetřit. Bohužel zapomínají na větrání. A úspory při větrání se nedosáhne bez rekuperace.

   Reagovat
  • 31. 1. 2016 (16.54)
   Trvalý odkaz

   Je to tak, zateplení není všechno. Musíte zajistit výměnu vzduchu. Pokud chcete uspořit za vytápění, je potřeba zainvestovat do technologie…
   …Nechci slevu zadarmo, řekl tatínek a vytáhl stovku…

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *