Účet za energie? V britském ekodomku dvě libry měsíčně

Být architektem a mít k tomu sečtělou ženu může vyústit v často nečekané následky. Přesvědčil se o tom i ředitel architektonického studia John McCall Architects, když začal spolu s partnerkou plánovat vizi společného rodinného domu.

„Optimální orientace domu vůči světovým stranám, vhodné osazení solárních panelů. Žádná magie v tom není.“ Zdroj:John McCall Architects
„Optimální orientace domu vůči světovým stranám, vhodné osazení solárních panelů. Žádná magie v tom není.“ Zdroj: John McCall Architects

Jeho paní si totiž striktně vyžádala uspořádání pasivního domu s vysokým stupněm energetické efektivity. Výsledek ale stojí za to. Za energie teď platí v průměru necelé dvě libry měsíčně.

Žena Collina Ushera, ředitele studia John McCall Architects, si důsledně nastudovala principy německého provedení Passivhaus, a společně se svým mužem architektem je dovedla do více než zdařilé podoby.

Dům situovaný do běžné rozvolněné zástavby West Kirby ale překonává i německý model. Ve své podstatě se z hlediska spotřeby a plateb za energie jedná o nejlevnější dům na území Velké Británie. K této lichotivé bilanci přispěla především velmi důsledná izolace objektu a stavebně řešená „optimalizace“ příjmu slunečního záření.

Jedním ze zásadních požadavků paní Usherové byla totiž poptávka po maximu přirozeného osvětlení. Ve výsledku tak ve West Kirby vyrostl zděný cihlový dům s klasickými betonovými základy (beton je částečně využit i ve vnější obvodové konstrukci), s výrazným zateplením, trojitými okny (a tepelným výměníkem), jehož orientace vůči světovým stranám vychází z pasivního designu. Celý tento systém je vylepšen o střešní solární panely (opět v optimální orientaci vůči dopadajícím slunečním paprskům), a úsporné provedení domácích spotřebičů.

Ve výsledku se energetická bilance tohoto domu pohybuje okolo 3453 kWh ročně, přičemž střešní elektrárna dodává 3338 kWh. „V domě teď bydlíme druhým rokem, a ročně utratíme v průměru 19 liber za energie,“ říká spokojeně Usher. V přepočtu je to asi 665 korun ročně.

„Pokud ponecháme určitou mezeru pro případné zdražování, dům nás stojí jen dvě libry měsíčně.“ Ohřev vody, vaření, vytápění, osvětlení. To všechno za zhruba osmdesát korun měsíčně. Neskutečné. Coby architekt si zvláště pochvaluje, že dům není svými tvarovými dispozicemi v ničem „atypický“.

„Je to prostě normální rodinný dům, s normální výškou stropů. A to všechno vzniklo jen s využitím běžně dostupných technologických prvků.“ Aby Usherovi inspirovali či ještě více podráždili ostatní, zveřejnili i cenu domu. Ta se blíží částce v přepočtu 9 milionů korun, což v době likvidačních hypoték a nejistých závazků potěší každého, kdo plánuje rodinné bydlení.

Sdílet: