Důchodce se zabydlel v luxusní jeskyni

Že u vás bydlení v jeskyni vyvolává představy o době kamenné, mamutech a štípání pazourků? Jak ukazuje příklad aktivního důchodce Angela Mastropietra z Anglie, bydlet v jeskyni je dnes nejen možné a celý záměr se může podařit bez jakékoliv stopy pravěkého primitivismu.

„Když napřete svou mysl správným směrem, mohou vaše ruce vyvozit i sedmdesát tun kamení.“ Zdroj: RockhouseRetreat
„Když napřete svou mysl správným směrem, mohou vaše ruce vyvozit i sedmdesát tun kamení.“ Zdroj: RockhouseRetreat

Popravdě, už představit si inzerát realitní kanceláře popisující: „útulnou jeskyni, členěnou do tří oddělených komor, o celkové rozloze 65 metrů čtverečních, s vlastní terasou a venkovním krbem“ dá zabrat. Přesto má doupě vytesané v 250 milionů let starém pískovci, zvané Rockhouse Retreat, své silné kouzlo.

Snad je to návratem ke kořenům, který pocítil i Mastropietro. Lékaři u něj před několika lety diagnostikovali roztroušenou sklerózu, a tak se ocitl v předčasném důchodu. Co s volným časem?

„Měl jsem až příliš mnoho času na přemýšlení, a to mi neprospívalo,“ říká Mastropietro. „Potřeboval jsem se nějak zaměstnat.“ A proto zakoupil v malebné vesničce Bewdley sídlo, na jehož pozemku se nacházela i malá jeskyně.

Zakoupený dům byl opuštěn v roce 1962, a podle toho i vypadal. „Prakticky nejzachovalejší stavbou na celém pozemku byly „spíže“ jeskyně, které někdo před 700 lety vytesal do skály,“ říká Mastropietro.

A tak se vrhnul do práce, která by většině lidí přišla šílená. Rozhodl se vytesané spíže prokopat a spojit, rozšířit, a vytvořit zde obytné místnosti.

Naštěstí je pískovec tvárnější materiál, než žula, a dnes dostupná technika se nedá se středověkými metodami srovnávat. I tak ale vlastníma rukama vyvozil mezi 70-80 tunami nalámaného pískovce, který při hloubení sídla vysekal. Mezi nejnáročnější kousky přitom patřilo vykopání 18 metrů hluboké studny.

Rockhouse Retreat je dnes hodně luxusní jeskyní. Nechybí podlahové vytápění, kuchyně z dřevěného masivu, topeniště s odvětráním, tlumená světla a „pralesní sprcha“. A kromě výhledů do venkovské krajiny si tu můžete dopřát i komplexní WiFi připojení. Náklady na celou rekonstrukci jeskyně do této podoby přišly na 160 000 liber (cca 5,6 milionu Kč).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *