Monsanto: kouzelná portugalská vesnice

Nejportugalštější vesnice celého Portugalska. Takové přízvisko si oficiálně vysoutěžilo v národní soutěži roku 1938 portugalské Monsanto, sídlo s necelými 900 obyvateli ležící na španělsko-portugalské hranici, na dohled od Serra da Estrela.

„Poselství architektům z Monsanta? Pracovat s přírodními tvary, namísto jejich likvidace.“ Zdroj: Jose Rodriguez
„Poselství architektům z Monsanta? Pracovat s přírodními tvary, namísto jejich likvidace.“ Zdroj: Jose Rodriguez

Osobitý charakter celého osídlení je ale dán především ochotou místních nebojovat s přírodními tvary, ale snažit se jim přizpůsobit.

Upravit terén, snížit sklon svahu, dorovnat chybějící metry navážkou. S bagry a válci, případně trochou trhaviny, je možné všude vytvořit uniformní rovnou plochu, ideální k pravidelné zástavbě.

Jistě, původní obyvatelé Monsanto ničím z toho nedisponovali, a tak se museli s ohromnými žulovými balvany na úpatí kopce sžít. Výsledkem je ale kouzelné místo, které nás právě pro svůj nepravidelný charakter tolik vábí.

Monsanto shlíží ze svahu do údolí, svými domky pevně zachycené v kamenné lavině. Nezměnilo se už po celá staletí, snad proto že je ve své podstatě dokonalé. Jednotlivé objekty jsou zasazeny mezi balvany, využívají jejich oblých tvarů, přizpůsobují se jim tvarem střech i spojovacích schodišť a uliček.

Původní obyvatelé se snažili využít pevných přírodních stěn, aby ušetřili stavební materiál, a tahle „úspora“ se jim do budoucna rozhodně vyplatila. Monsanto je prostě unikát.

„Je to historický příklad integrity životního prostředí do kultury bydlení,“ pochvalují si dnes architekti, když obdivují práce Lusitánů, keltiberského kmene žijícího ve starověku na tomto území.

To oni začlenili své sídlo v šestém století mezi skaliska. Příroda prostě dává bydlení tvar, a vytváří jeho osobitý charakter. Stavět na „placaté“ parcele je sice snazší, ale možná tím budoucí generace ochuzujete o nevšední zážitek.

2 komentáře: „Monsanto: kouzelná portugalská vesnice

 • 24. 1. 2016 (13.53)
  Trvalý odkaz

  Skoda, že jedna stejnojmenná Americká firma – Monsanto dělá v zemědělství pravý opak. Pestiticidy, GMO plodiny, které potřebují speciální postřiky, skupování půdy a okrádání rolníků, ap.

  Reagovat
  • 25. 1. 2016 (22.28)
   Trvalý odkaz

   škoda že vylízaní zelení magoři si neustále kálejí do držky neustálým opakováním vylhaných hovadin o pesticidech a okrádání rolníků. Na GMO zemědělci vydělávají, GMO umožňuje používat jeden bezpečný postřik místo mixu drastických jedů nutných u neGMO, o úspoře nafty, výměry obdělávané půdy ve srovnání s běžnými plodinami nebo dokonce tzv. bio nemluvě. GMO nikomu neuškodilo, na rozdíl od mnoha smrtí, které má na triku tzv. biozemědělství.

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *