Ekopanely – šetrný stavební materiál

je ekologická, difúzně otevřená stavební deska. Je lisována za vysoké teploty a tlaku z obilné slámy bez použití pojiv, polepená recyklovanou lepenkou. První desky se lisovaly po roce 1945 ve Velké Británii. Dnes jsou už běžně dostupné také u nás.  
ekopanely
obrázek: Ekopanely CZ s.r.o.

Po získání know-how a vývoji vlastní od roku 1999 začala vyrábět firma EKOPANELY CZ tuto desku pod značkoou Ekopanel v Jedousově u Přelouče. Srdcem podniku je unikátní výrobní technologie, jejíž vývoj realizoval Ing. Jan Bareš spolu s spolupracovníky z firmy EKOPANELY SERVIS s.r.o. Ročně se vyrobí kolem 100 000 m2.

V roce 2008 získal ekopanel Zlatou Cenu České stavební akademie za ekologický stavební výrobek vhodný pro výstavbu i . Část produkce ekopanelů se vyváží do zemí i mimo ni, jmenovitě do , , Holandska, Belgie, , Slovenska, Ukrajiny, a také Rakouska.

Vlastnosti ekopanelů

Vlastnosti ekopanelů snižují náklady na výstavbu a umožňují kvalitní, zdravé i úsporné . Navrchu jsou ekopanely papír a uvnitř čistá obilná sláma. Oba nepatří zrovna do kategorie high tech, dávají ale ekopanelu řadu vynikajících vlastností.

Na prvním místě jmenujme především schopnost akumulace tepla, která výrazně snižuje náklady na , a proto jsou ekopanely vhodné do realizací především energeticky úsporných domů. Jejich mechanické vlastnosti umožňují realizaci samonosných příček bez nutnosti zbudovat nosnou konstrukci.

Přehled vlastností:

– rozměry šíře 1200 mm: šíře 1200 mm, tloušťka 58 mm + 2 mm tolerance, délka 1200 – 3200 mm dle požadavků, šíře může být také 800 mm, ostatní parametry zůstávají zachovány
– součinitel tepelné vodivosti: λ = 0,102 W/(mK)
– difúzní odpor: RD = 4,6*10-9 m/s
– koeficient difúzního odporu: μ = 13,1
– součinitel prostupu tepla: U=1,13 W/(m2K) dle polohy konstrukce, období a tepelného toku
– součinitel tepelného odporu: R = 0,5882 m2K/W
– akustický útlum jednoduché příčky: 33 dB
– akustický útlum dvojité příčky: 42 dB
– průměrná hmotnost plošná 22 kg/m2
– průměrná hmotnost objemová 379 kg/m3
– reakce na oheň: kategorie E
– index šíření plamene po povrchu: 34 mm/min
– hustota tepelného toku na povrchu je max. do 6 kW/m2 při emisivitě 1,0.

Protože sláma i papír jsou organické materiály, které lze po dožití stavby snadno zlikvidovat, je ekopanel plně recyklovatelný. Zákazníkovi jsou ekopanely dodávány upravené na požadovanou délku a tím se minimalizuje . Po očištění od povrchových úprav je lze i kompostovat. Výrobce také odebírá odřezky z montáže pro opětovné využití. Toto vše dělá z ekopanelů prakticky bezodpadový .

Ekopanely propouštějí vodní páru. Při zvýšené vlhkosti vzduchu absorbují vlhkost do vnitřní pórovité struktury a při snížení vlhkosti vzduchu ji naopak uvolňují. Tento mechanismus přiznivě ovlivňuje v interiéru – především v zimě, kdy je objekt vytápěn.

Kde a jak je možné ekopanely použít?

Použít ho lze všude, kde potřebujete rychlou a jednoduchou výstavbu z kvalitního materiálu. Ekopanely jsou určeny k montáži do všech typů dřevostaveb. Jsou především vhodné pro výstavbu energeticky úsporných domů. Velmi snadno z nich zbudujete například příčky. Jsou samonosné, a proto není nutné zbudovat nosnou konstrukci příčky, a investor uspoří celkové náklady.

Pro schopnost akumulace tepla jsou ekopanely využívány k výstavbě podkrovních prostor, ve kterých přispívají k jejich tepelné stabilitě. Ekopanely také nepřenášejí na povrchové úpravy vibrace a pohyby konstrukce. Proto opakovaně nedochází k deformacím (praskání) povrchových úprav.

V současnosti je v ČR realizováno okolo 350 dřevostaveb a bezpočet samostatných aplikací, jako jsou půdní vestavby, podhledy, příčky, podlahy, nadkrokevní izolace, vestavby do hal atd. Na ekopanely můžete aplikovat široké spektrum povrchových úprav tak, jak jste zvyklí u zděných .

Rychlá a snadná montáž

Ať už jste profesionál, kutil nebo je váš vztah ke stavebnictví jakýkoliv, oceníte jednoduchost, s jakou ekopanel opracujete. Práce s ním se podobá práci se dřevem, a proto ho lze upravovat pomocí běžného ručního nářadí, jako je ruční okružní či přímočará pila, vrtačka a drážkovací frézka.

Ke spojování ekopanelů nebo jejich instalaci stačí univerzální spony a vruty nebo kolíčkové spoje. Nepotřebujete žádné speciální nosné konstrukce.

úpravy ekopanelů

Další výhodou je vysoká rychlost a tzv. suchý proces montáže. Příčku sestavíte během několika málo minut. Na povrch ekopanelů můžete aplikovat široké spektrum povrchových úprav, např. tapety, malby, stěrky, obklady atd. K montáži zařizovacích předmětů nepotřebujete hmoždinky. Běžnou praxí je našroubovat vrut přímo do slámového jádra bez předvrtání. V podhledu ekopanel unese na vrutu 5 x 100 mm břemeno o váze až 75 kg.

Cena ekopanelu je 280 Kč za metr čtvereční bez DPH. Více informací a stavby či rekonstrukce z ekopanelů najdete na www.3energy.cz.

5 komentářů: „Ekopanely – šetrný stavební materiál

  • 27. 6. 2024 (7.41)
    Trvalý odkaz

    Tak to my budeme stavět z klasických materiálů. Nepotřebujeme nic extra. I tak nás bude dům stát víc než dost. Máme za sebou teprve výkopové práce , základy a základovou desku a to peníze lítaly, že jsem se nestačil divit a mám docela strach, aby nám na celý dům hypotéka stačila.

    Reagovat
  • 22. 11. 2023 (2.32)
    Trvalý odkaz

    O eko panelech jsem už četla několik článků, ale vlastní zkušenost s nimi nemám. Nedávno jsem se rozhodla pro stavbu vlastního domu a na výkopové práce jsem si objednala firmu, která byla s prací rychle hotová. Celou stavbu jsem nechala na architektovi a stavební firmě. Stavba postupuje velice rychle a já se už nemůžu dočkat až se do něj budu moct nastěhovat.

    Reagovat
  • 22. 7. 2011 (16.41)
    Trvalý odkaz

    Je to sice pekny, perfektni, idealni, ale proc je to tedy tak drahy?
    Kdyby toopravdu bylo genialni, tak to bude stat prinejmensim stejne jako sadrokarton.

    Ale kdyz postavim stenu ze sadrokartonu s podobnymi zvukove, tepelne izolacnimi vlastnostmi za polovinu co se prodava ekopanel, tak je to na 2 veci.

    Proc, kdyz uz je rozjeta technologie vyroby jde o levny material – slama je rozhodne levnejsi nez sadra, tak proc je to tak drahy?

    Kdyby m2 stal 50,Kc, tak jim lidi utrhaji ruce, mozna i 100,-Kc, ale 300,- za m2 jen za material? To je s prominutim skoro smelina. Resp. ano samozrejme chteji vydelat, ale at to nereklamuji jako, ze je to levny, je to drahy az k placi.

    Proto v okoli neznam nikoho kdo by si to poridil, vsichni o otom mluvi, jak je to skveli, ale jak zjisti cenu, tak se to stejne udela ze sadrose. Proc to vyrobci nechteji pochopit? Nechapu.

    Reagovat
  • 20. 7. 2011 (13.42)
    Trvalý odkaz

    A co takhle v přehledu vlastností uvést rozměry panelu?
    Na vrut 5×100 mm je nutná tloušťka stropní desky min. 100 mm (???)

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *