GE si posvítila na výzkum OLED technologií: ohněte světlo!

V oblasti domácího osvětlení se chystá velký skok kupředu. zakázala klasické žárovky, ale to je jen začátek. Přichází nová technologie , neboli organické . To jsou diody tenké jako papír, které je možné různě ohýbat. Je jasné, že možnosti využití takové technologie jsou nebetyčně. Společnost GE oslovila studenty z  Uměleckoprůmyslové školy v americkém Clevelandu, aby se pokusili představit si, jakým způsobem by bylo možné tuto technologii, v současné době vyvíjenou v globálních výzkumných střediscích společnosti , v budoucnosti uvést do každodenního života. Níže uvedený videoklip představuje několik z těch nejlepších nápadů, s nimiž studenti přišli.

Studenti z Clevelandu představili stovky konceptů, které jsou nyní posuzovány ve  Spotřebitelském a průmyslovém centru GE v Nela Parku v Clevelandu a v Globálním výzkumném středisku GE v Niskayuni, ve státu New York. Z reálných aplikací jistě stojí za zmínku například regálů do obchodů, ohebné reklamní panely, nasvícení schodů, které budou moci využít architekti, svítící tapety, jež ocení zase designéři či využití v reflexních vestách pro záchranáře.

„Mnohé z těchto návrhů se v podstatě shodují s tím, čeho chtěli technologií OLED dosáhnout designéři, architekti a další,“ říká produktový manažer osvětlovacích technologií v GE Consumer & Industrial, John Strainic

Společnost GE odhaduje, že první komerční produkty budou uvedeny na trh koncem roku 2010 nebo v roce 2011. Výzkum technologie OLED – tenkého organického materiálu vloženého mezi dvě elektrody, který se při aplikaci elektrického výboje rozsvítí – vychází z revolučních experimentů uskutečněných v globálních vývojových centrech General Electric. GE totiž není ve vývoji OLED technologií vůbec žádným nováčkem. V prosinci 2008 tým z GRC překvapil vůbec prvním vánočním stromečkem osvíceným technologií OLED. Vloni se zase výzkumníkům podařilo dosáhnout významného milníku, když vyrobily první „lisované“ OLED osvětlení. Tento proces výroby je přirovnáván k výrobě papíru a všeobecně považován za klíčový faktor pro komerční uvedení této technologie ve spotřebitelském segmentu.

Související: General Electric se zaměří na LED a OLED osvětlení

Návrhy studentů měly v co nejvyšší možné míře využívat dva klíčové atributy technologie OLED, totiž její flexibilitu a tenkost. Tyto dvě vlastnosti jsou v příkrém kontrastu s pevnou, skleněnou formou, kterou ve svém vývoji podle všeho sledují konkurenti GE.

Ve spolupráci s profesorem průmyslového designu Uměleckoprůmyslové školy v Clevelandu Douglasem Paigem a jeho studenty uskutečnila GE řadu seminářů, během nichž byli studenti vyzváni, aby se pokusili vyvinout praktické a realistické aplikace využívající technologie OLED. První semestr tohoto semináře se zaměřil na výzkum, myšlenky a koncepty. Studenti druhého semestru pak na své předchůdce plynule navazovali a zaměřili se na modelování, výrobu prototypů a finální produktová doporučení. „Rok co rok je naším hlavním cílem spojit studenty průmyslového designu se společnostmi, které v této oblasti podnikají. Spolupráce s GE byla z tohoto ohledu dokonalým partnerstvím,“ říká profesor Paige.

tisková zpráva

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *