Moderní bydlení není jen pro bohaté!

Je vaším snem bydlet moderně, ale nemáte na kontě horentní sumy.

A tak jste možná trochu zklamaní, že moderní bydlení je věc, která se vás netýká a s velkou pravděpodobností ani nikdy týkat nebude. Tak se ve vašem splínu na chviličku zastavte a čtěte, ať můžete zjistit, že moderní bydlení je i pro vás!

Pojem moderní bydlení je velmi široký

Mnoho lidí si pod pojmem „moderní bydlení“ či „trendy v bydlení“ anebo „moderní domácnost“ představuje luxusní vily a byty, které byly pořízeny a zařízeny za mnoho (desítek) milionů, v jejichž interiéru jsou ty nejnovější technologické a elektronické vymoženosti, a také takové domácnosti, v nichž jsou použity jen ty nejnovější a nejmodernější materiály.

Ať se zeptáte jakéhokoliv architekta, designéra, technika nebo člověka zabývajícího se ergonomií bydlení (navrhuje nábytek a věci v domácnosti, co vyhovují přirozené stavbě lidského těla), každý vám o moderním bydlení řekne něco jiného. Natolik široký je to pojem! Ale vždy se shodnou v jedné věci: v současné době je moderní to, co je zároveň ekologické.

Moderní bydlení je ekologické bydlení – to už víme. Musí být i drahé?

Samozřejmě, že ne. Jinak by nemělo ani smysl se pouštět do tohoto textu! Ekologické bydlení je vše, čím zbytečně nezatěžujeme životní prostředí. Takže minimum plastů a dalších nepůvodních materiálů, naopak maximum recyklovaných a recyklovatelných složek.

Ale bydlení, to není jen vybavení domácnosti. Bydlení je i způsob života, který vedeme doma. Jak zacházíme s elektrickou energií, vodou, jaké nádobí používáme k vaření, jaké prostředky pro úklid, anebo v čem pereme.

Velkou složkou moderního ekologického bydlení jsou i ekologické (bio) potraviny a způsob, jak je nakupujeme. A kolik z nich máme odpadu. Ano, tzv. NoWaste (bezodpadová) domácnost je totiž to nejmodernější a zároveň nejekologičtější a ještě ke všemu to nejlevnější bydlení, ke kterému se můžeme v současnosti dopracovat. Jak na to?

Začněme vybavením – NoWaste nábytek umí být levný i drahý

Pokud bydlení teprve zařizujete, anebo po nějaké době děláte obměnu nábytku, můžete vybírat z mnoha ekologických nabídek. Je snadné se spokojit s naprostým minimem, jakým je například paletový nábytek. Konferenční stolek stlučený z několika palet vyjde doslova na pár stovek.

Další ekologickou možností je recyklace v podobě nákupu přírodního (masivního či ratanového) nábytku v bazaru. Tím se ušetří opravdu velké množství odpadu. I peněz. Někdy v bazaru potkáte natolik zajímavou nabídku, že je vyloženě hříchem ji nevyužít.

A když je zrovna před výplatou, může se pro nákup rychlý hodit půjčka rychlá. Tu pak z výplaty splatíte. Některé bazary totiž rezervace nedělají. A pokud máte ještě hypotéku a obáváte se, že byste ani malou půjčku nedostali, využijte půjčky bez nahlížení do registru dlužníků. Tady je to sázka na jistotu.

Pořídit lze ale i drahé designové kousky vyrobené přímo z odpadu, který je nejdříve nadrcen, pak smíchán s pryskyřicí a vylisován do tenkých desek, které slouží jako základ pro budoucí nábytek. Takto vyráběné desky lze různě ohýbat, proto nábytek může mít zajímavé, až bizarní tvary. Designovými perlami jsou i poličky a jiné výrobky z lepeného kartonu.

Co používáte pravidelně, můžete kupovat bez obalu

Nábytek je jedna část moderního ekologického bydlení. Tou další je drobné vybavení domácnosti, potřeby pro úklid a také suroviny k vaření. I zde totiž vládnou moderní trendy. Ten současný je také z oblasti NoWaste a jeho název je „Bez obalu“.

Možná už jste ve větším městě narazili na bezobalový obchod a šli jste se do něj podívat. A jistě jste byli překvapeni, co všechno jde prodávat bez obalu. Jasně, prostředek na mytí nádobí si domů neponesete v dlaních. Ani fazole na zítřejší oběd.

Filosofií tohoto obchodu a způsobu chování je opakované používání jednoho obalu. A také tvorba vlastních přírodních obalů. Takže pro fazole si půjdete s vlastnoručně ušitými látkovými pytlíky a prostředek na nádobí se necháte stočit do lahve, ve které jste koupili ten předchozí.

Výsledek tohoto trendu je dvojí. Jak jistě tušíte, budete nakupovat mnohem levněji, než je tomu v klasickém super, hyper. A také ušetříte spousty odpadů a nezatížíte životní prostředí tolik, jako kdybyste kupovali zboží v běžných obalech.

Když ještě ke všemu budete doma šetřit energií a vodou, budete mít to nejmodernější bydlení v širokém dalekém okolí!

Sdílet: