Evropská komise schválila vytvoření evropské energetické unie

Evropská komise dnes schválila vytvoření evropské energetické unie. Její budoucí podobu představili místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič a komisař pro energetiku a ochranu klimatu Miguel Arias Cañete.

Nejlevnější je ta energie, která se vůbec nespotřebuje. Proto je tak důležité pracovat např. na zlepšování stavu bydlení. foto: inspireli.cz
Nejlevnější je ta energie, která se vůbec nespotřebuje. Proto je tak důležité pracovat např. na zlepšování stavu bydlení. foto: inspireli.cz

Z návrhu energetické unie Maroše Šefčoviče vyplývá, že vedle například společného nákupu plynu či zlepšení spolupráce provozovatelů energetických sítí bude jedním z pilířů i energetická efektivita, například úspory energie v budovách.

Podle neziskové organizace Šance pro budovy je to krok správným směrem. Kromě úspor energie tato opatření navíc rozhýbou místní ekonomiku.

„Energeticky úsporné stavebnictví dle našich propočtů vytvoří zhruba 35 tisíc pracovních míst a přinese jedno procento k růstu českého HDP ročně. Po roce 2020 pak tato opatření uspoří odběratelům, tedy domácnostem, firmám a institucím, minimálně 25 miliard ročně a pomohou také větší nezávislosti Česka na nejistých zahraničních dodávkách energie,“ uvedl ředitel aliance Šance pro budovy Petr Holub.

Právě energetická bezpečnost je jedním z hlavních cílů energetické unie. Maroš Šefčovič na dnešní tiskové konferenci zmínil, že jednou z cest k bezpečnější Evropě je právě energetická efektivita.

„Energetická efektivita by vždy měla být považována za prioritu, za energetický zdroj ve své vlastní podstatě,“ uvedl Šefčovič na konferenci. Komisař pro energetiku a ochranu klimatu Miguel Arias Cañete zase vyzdvihl pozitivní dopad úspor na klima.

Proto chce, aby se budoucí energetická politika EU řídila principem „energy efficiency first,“ tedy principem, který bude po členských státech chtít, aby před každým novým kontraktem dodávek energie, před každou plánovanou výstavbou nové infrastruktury zvážily, zda stejného výsledku nelze dosáhnout úsporami.

„Nejlevnější, nejbezpečnější a nejudržitelnější je ta energie, kterou nepoužijeme,“ řekl Arias Cañete, podle kterého je jednou z cest k uskutečnění plánu například lepší přístup podniků k financování energetických úspor a snadněji dostupné peníze pro rodinné domy.

V březnu bude ještě dokument projednávat Evropská Rada pro energetiku a následně vrcholný summit EU – Evropská rada. Energetická unie je také jedním z důležitých témat Lotyšského předsednictví .

tisková zpráva
Sdílet: