Jsou půjčky na chod domácnosti výhodným řešením?

Nějakou formu úvěru, který přímo souvisí se zajištěním chodu domácnosti, má téměř každá česká rodina. Není divu!

Výdaje jsou zkrátka vysoké. Pořízení vlastního bydlení z naspořených zdrojů je při dnešních cenách za nemovitosti pro většinu lidí naprosto nereálné a vzhledem k tomu, jak ceny zejména ve větších městech stále prudce stoupají každý rok až o desítky procent, nelze očekávat, že by se na tom v příštích letech něco měnilo.

Právě naopak, je dost pravděpodobné, že koupi vlastního bydlení bude řešit úvěrem stále větší množství mladých lidí. A i ti, kteří jdou do podnájmu, se musí často obrátit na některou z finančních společností, jelikož i jeho zařízení vyjde na desetitisíce korun.

K tomu pak neustále stoupá počet rodin, které využívají nebankovní půjčky na koupi nových spotřebičů nebo i jídla, když zjistí, že pár dnů před výplatou je jejich účet na nule.

Finanční rezervu totiž nemá více než polovina lidí mladších 40 let, a tak je každý nečekaný výdaj snadno vykolejí. Banky i nebankovní instituce samozřejmě jdou této poptávce naproti a nabízejí nekonečné množství typů úvěrů. Jak se však v nabídce zorientovat, co zvolit a kdy se raději půjčce vyhnout?

Bydlení je priorita

Vyřešit bydlení, byť formou splátek, je zkrátka nezbytnost. Ať už řešíte koupi či rekonstrukci, vždy se vyplatí dívat na nabídku tzv. účelových úvěrů, jako je hypotéka nebo úvěr ze stavebního spoření.

Nevýhodou je samozřejmě náročnější vyřizování a dokládání toho, jak jste s financemi naložili, nicméně úroky jsou tu samozřejmě nejnižší, a tak u milionových investicí můžete uspořit až statisíce oproti tomu, kdybyste využili některý z úvěrů, kde nemusíte dokládat, za jakým účelem peníze potřebujete. Ten rozdíl je natolik markantní, že není pochyb o tom, že se zdlouhavější vyřizování vyplatí.

Další alternativou jsou také různé dotace od státu. Pravidelně je například možnost využít bezúročnou půjčku na bydlení pro novomanžele, která se poskytuje obvykle do výše 300 tisíc korun. Můžete tak pokrýt alespoň část nákladů. Všechny tyto možnosti jsou užitečným způsobem, jak vyřešit bydlení celé rodiny často na celý život.

Půjčky na jídlo a spotřebiče

V této oblasti už je situace zcela jiná. Zatímco při zařizování vlastního bydlení se bez úvěru skutečně neobejdete, pokud nemáte opravdu štědrou pomoc od rodiny, na běžné výdaje je samozřejmě nejlepším řešením mít naspořenou vlastní finanční rezervu, do které můžete sáhnout v případě potřeby.

Ta by měla být optimálně ve výši trojnásobku až šestinásobku měsíčních výdajů. Pokud jste se však aktuálně ocitli v situaci, kdy vám chybí peníze na jídlo nebo se vám porouchal důležitý spotřebič, je ideální využít bezúčelové nebankovní půjčky, u kterých nemusíte nijak dokládat, k čemu chcete finance použít.

Pomocí internetových srovnávačů navíc snadno zjistíte, jaká je aktuálně nejlevnější půjčka a vyřídíte ji během pár minut. Jednorázově to může být jediné vyhovující řešení, dlouhodobě však takto zalepovat díry v rozpočtu nemůžeme doporučit vzhledem k úrokům.

Využijte akce

Na závěr pro vás máme ještě tip, na co se zaměřit, když potřebujete půjčit co nejvýhodněji. Vždy se vyplatí vyhledat aktuální nabídky. V oblasti hypoték můžete získat třeba vyřízení odhadní ceny nemovitosti zdarma nebo nižší úrokovou sazbu.

U neúčelových typů je těch možností ještě daleko více. Je možné získat i půjčku bez ručení, hotově na ruku a s nulovými úroky. Skutečně! Při hledání se zaměřte na nabídky, jako je akce „první půjčka zdarma“.

Je určena pro nové klienty a opravdu umožňuje získat potřebné finance bez zaplacení jakýchkoliv úroků či poplatků. Pokud tedy potřebujete výjimečně pomoci, nemusíte přeplatit absolutně nic. Je to stejné, jako třeba pomoc od rodiny či přátel. Vyřízení navíc bývá opravdu snadné a rychlé.

Sdílet:

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.