Ekologický nábytek vůbec nemusí být drahý!

Jste příznivci všech věcí, které jsou šetrné k životnímu prostředí? A není vám jedno, jak a z čeho bylo vyrobeno to, co si kupujete?

Stejné je to i s nábytkem. Ten běžný vám přes práh prostě nesmí. Jenže moderní trend ekologického vybavení bytů šroubuje ceny takových věcí neskutečně nahoru. A to si teď nemůžete dovolit. Je nějaká jiná cesta?

Alternativ je dost, stačí se porozhlédnout!

Na dnešním trhu najdete jak dostatek nového ekologického nábytku, tak také starší věci, které díky tomu, že je koupíte a budete používat, vlastně zrecyklujete. A to je pro ekologii velkým plus. Nábytek vlastně ani nemusíte kupovat, protože si můžete mnoho věcí vyrobit sami. Na vlastní výrobu nábytku můžete navíc použít i to, co nábytkem vlastně ani být nemělo.

Bazary nezavrhujte

Bazary mohou ukrývat poklady, které se, po základní renovaci, mohou u vás vyšvihnout na originální, ekologické a stále velmi přínosné kousky. Nešlápnete vedle, pokud si od prodejce necháte ukázat nábytek z masivu.

Tam se dá předpokládat nejnižší míra zatížení nábytku různými polutanty, tedy lepidly, nevhodnými mořidly nebo jinou nežádoucí povrchovou úpravou.

Navíc si můžete doma nábytek renovovat přesně podle svých představ a do těch odstínů dřeva, které vám vyhovují. Nikdo netvrdí, že celý obývák musí být v jednom stylu a z jednoho nábytkového kompletu. Kombinace masivů je snadná, a přitom velmi žádoucí a s příjemným výsledným efektem.

Moderní palety

V posledních letech se do kurzu ekologického bydlení dostaly dřevěné palety. A není se čemu divit. Znečištění tohoto materiálu je minimální, protože jde vlastně o dřevěná prkna a hranoly sbité k sobě pomocí hřebíků. Žádná chemická úprava, žádná lepidla, čisté dřevo a kov.

Proto ani pozdější recyklace nebude problémem. Rozdělení palet na základní suroviny, tedy dřevo a kov, je otázkou minut. A oba materiály jsou velmi dobře využitelné i opakovaně.

Cena potěší

Také cena palet není nejhorší. Jedna paleta vyjde na asi 150 korun, ty méně opotřebené jsou o něco dražší. Najít můžete i palety za stovku, ale takové budou již dost opotřebené. Paletám to nevadí, jen s nimi bude více práce, než je budete moci začít používat jako nábytek.

Co s nimi?

Palety můžete použít v základním stavu, bez barevné a tvarové úpravy. Takto se nejlépe hodí například na balkon či terasu, ale i na výrobu postele anebo do velmi přírodně laděného obývacího pokoje.

Palety si můžete upravit i barevně. K dostání jsou ekologické barvy, které nezatíží ani vaši domácnost, ani životní prostředí. Jsou ředitelné vodou a v nabídce je široká škála odstínů. Výběr je jen na vás.

A co víc – když vás první barva přestane bavit, snadno ji sundáte a paletu přetřete prostě jinak! Jejich nevýhodou je vyšší cena. Pokud by pro vás investice do barev nebyla hned možná, ale barvu byste na paletách přece jen chtěli, můžete momentální větší nákup zafinancovat pomocí nebankovní půjčky. Z dalších výplat ji splatíte, ale nábytek z palet budete moci používat hned.

Vyšší level

Palety lze také snadno rozebrat na základní prkna a ta použít pro výrobu čehokoliv, nejlépe stolu či lavic. Paletová prkna můžete podélně rozřezat napůl a vyplniti jimi mezery mezi prkny na dalších paletách. Díky tomu, až postavíte několik palet na sebe, vám vzniknou pohodlné policové skříňky, kterými jen tak něco nepropadne.

Tohle už je náročnější varianta použití a chce alespoň základní zkušenosti, předem rozmyšlené plány nábytku a taky dost chuti do práce.

Bez obroušení to nepůjde

Co ale budete muset absolvovat, je základní obroušení palet. Nejsou z výroby uzpůsobeny tomu, aby se používaly k bydlení, proto je dřevo hrubé a plné třísek. Ale broušením a třeba základním lakem to lehce spravíte.

Přírodní materiály mívají přírodní škůdce

Až budete palety vybírat, dejte si pozor, aby nebyly napadeny červotočem (spousta malinkých otvorů v deskách či spojovacích hranolech). Pokud byste si červotoče přinesli domů, těžko byste se ho zbavovali (zejména jestli budete mít paletového nábytku více).

Likvidace červotoče může být dvojí – chemická (což se dost tluče s ekologií) anebo tak, že dřevo napadené červotočem prostě zlikvidujete. A to zase vyjde draho. Takže na červotoče opravdu pozor…

Ale ten není jediným nešvarem, který byste si domů mohli nechtěně zanést. Plísně, dřevomorky a jiné organismy doma taky jistě nechcete. Palety proto vždy důkladně prohlédněte, než si je koupíte.

Když přece jen budete chtít zainvestovat…

Tak se poohlédněte například po nábytku papírovém. Vyrábí se z kartonů a lepí pryskyřicí. A jeho tvůrci si dávají neskutečně záležet na designu. Tady se snoubí ekologie se vkusem a jde o opravdu zajímavé úlovky.

Láva neurazí

Kouzelně působí i nábytek vyrobený z lávy. Najdete jej v Lotyšsku, ale časem se jistě rozšíří. K jeho výrobě se používá sopečná hornina a pryskyřice. Horninu výrobce roztaví na tzv. čedičovou přízi, která vykazuje zajímavé vlastnosti.

Jednak je třikrát pevnější než ocel a jednak se dobře pojí s kovy. Mechanickými vlastnostmi se dokonce blíží uhlíkovým vláknům.

Nábytek je sice těžký, ale dokonale odolný proti čemukoliv, včetně deště, slunce i mrazu. Nespálí ho dokonce ani požár. A když si odmyslíme energeticky náročnou výrobu, je tento nábytek šetrný vůči životnímu prostředí, protože se jedná o čistě přírodní suroviny. Nábytek navíc vydrží po celé generace.

Bydlení v odpadcích

Zajímavá je i investice do nábytku, který byl vyroben z odpadu. Jde o velmi pokročilou formu recyklace, kdy výrobce dokonale zpracuje zemědělské odpady, textilie, ale i zbytky výbavy automobilů.

Odpad prostě najemno rozdrtí a vzniklou drť dohromady slepí speciální pryskyřicí. Směs vytvaruje do desek. A s těmi se už dá dále pracovat jako s běžným nábytkářským materiálem. Navíc jdou dobře ohýbat. Takže čekejte opravdu designově vychytané záležitosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *