Nábytek utkaný ze sopečné lávy

Láva, zvláště ta magmaticky žhavá a tekutá, je věcí, od které se většinou snažíme být co nejdál. Naproti tomu Raimonds Cirulis ze studia návrhářů netradičních bytových doplňků a nábytku Maffam Freeform soudí, že láva a přírodní pryskyřice je geniální tvůrčí materiál.

Křesla, stolky i taburetky od Maffan Freeform vypadají jako dílo obřího pavouka. Zdroj: Maffam Freeform
Křesla, stolky i taburetky od Maffan Freeform vypadají jako dílo obřího pavouka. Zdroj: Maffam Freeform

Přírodní vlákna, sopečná hornina, pryskyřice. Hrubé a surové látky, ze kterých Cirulis jako kovář vykovává nábytek exotických tvarů, získává nyní mezi lidmi nemalý věhlas. První nesmělé pokusy s čedičovou edicí zahájilo lotyšské studio už před lety, ale nyní už ve svém katalogu představuje velmi vyzrálou řadu výrobků.

To, co umožnilo nastartovat širší produkci zajímavého nábytku byla nová technologie zpracování „čedičové příze“ z roztavené horniny. O technologii jeví nemalý zájem i armáda.

Ostatně, čedičové vlákno je třikrát pevnější než ocel a svými fyzikálními a mechanickými vlastnostmi se blíží uhlíkovým vláknům. Navíc se výtečně pojí s kovy.

Z čistě praktického hlediska nás bude zajímat, že tento nábytek je vysoce odolný proti požárům. Pokud Vám za domem právě nevybuchuje Vesuv, nemusíte se obtěžovat s vynášením.

Negativním aspektem je právě poněkud komplikovaná manipulace. I síťované struktury křesel a taburetů se celkem pronesou.

Tkaný nábytek je odolný vůči přírodním podmínkám, dešti i slunci, a při zakomponování do zahrady vypadá jako dílo nějakého fantaskního pavouka. Materiál sám navíc můžeme považovat za šetrný vůči životnímu prostředí.

Jeden myslel na “Nábytek utkaný ze sopečné lávy

 • 1. 2. 2013 (6.47)
  Trvalý odkaz

  Dobrý den,

  můžete mi prosím napsat, kde se dá tento nábytek koupit a jaká je cena. Je to zajímavý nápad …

  S pozdravem

  David Šulák, supersektor.cz

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *