Inteligentní osvětlení ulic spotřebuje o 80 % méně elektrické energie

Jak šetřit ? První zásadou je nenechávat zbytečně zapnuté . Doma, při trošce pozornosti, není problém zásadu dodržovat. Pes je však zakopán jinde. Městské svítí bez jakéhokoliv omezení celou noc – bez ohledu na to, zda někdo pod je nebo není. Řešení jak snížit energetickou náročnost pouličního osvětlení se tak nabízí samo. Je jim technologie, která by podle potřeby snižovala nebo zvyšovala intenzitu osvětlení. 
chytré pouliční osvětlení
Obrázek: TU Delft

S uvedeným přístupem již experimentuje nizozemská technologická universita v Delftu. V prostorech svého kampusu nainstalovala nové chytré pouliční osvětlení, které dokáže poznat, zda jsou v zájmovém prostoru lidé či nikoliv.

V případě, že pohybový senzor na nezjistí nikoho v daném prostoru, sníží intenzitu osvětlení lampy na 20 % maximální hodnoty. Pokud senzory zaznamenají pohyb osob (nebo aut), zvednou sílu osvětlení lampy na 100 %.

Samotné lampy jsou mezi sebou bezdrátově propojené, takže procházející osobu si chytře jakoby předávají jedna po druhé. De-facto díky tomu dokážou sledovat pohyb pod a kolem sebe.

Takto lze údajně ušetřit až 80 % elektrické energie oproti standardnímu systému osvětlování ulic. Výhodou jsou rovněž nižší náklady na údržbu a menší míra světelného znečištění.

Bezdrátový systém jednotlivých lamp dokáže rovněž komunikovat s centrálním dispečinkem. Díky vzájemnému propojení bude výměna vadné nebo jiná oprava probíhat velmi rychle a efektivně.

Celou technologii je třeba ještě doladit. Je třeba se vypořádat s rušením, jako jsou probíhající domácí zvířata nebo houpající se větve stromů.

Vynálezci systému by rádi svou novinku co nejdříve uvedli na trh. Založil proto technologickou společnost Tvilight, která systém chytrého pouličního osvětlení přivede do běžného prodeje.

Svým budoucím zákazníkům již nyní tvůrci vykazují, že dodatečné náklady na instalaci chytrých pouličních lamp se vrátí během 3-4 let.

Sdílet: