Grafen + voda = budoucnost ukládaní elektrické energie

mají oproti několik výhod. Dají se velmi rychle nabíjet či vybíjet a disponují prakticky neomezenou životností. Trpí ale i jednou zásadní nevýhodou. Vzhledem k bateriím mají stále malou kapacitu. Australští vědci z Monashské university vytvořili nový superkondenzátor, který může vše změnit. Stačilo k tomu málo – vhodně zkombinovat supermateriál a obyčejnou vodu. 

grafen a voda

Obrázek: Monash University

Grafen se vyrábí z dostupného a levného grafitu, běžně používaného v tužkách. Samotný grafen tvoří rovinná síť atomů , uspořádaných do tvaru šestiúhelníků. Výjimečná je jeho tloušťka, která dosahuje šířky jediného atomu!

Unikátní stavba propůjčuje grafenu neobyčejné vlastnosti. Je to mimo jiné pevnost, chemická stálost, vynikající vodivost a extrémní plocha povrchu samotného grafenu.

Důvodem, proč se zatím grafen nepoužívá v superkondezátorech, je tendence jednotlivých listů grafenu spojovat se, pokud jsou blízko sebe. Což je pro konstrukci kondenzátoru nežádoucí.

Nyní objevili vědci klíč k tomu, jak jednotlivé listy grafenu držet od sebe. Oním klíčem není nic jiného, než obyčejná voda! Vědci zjistili, že pokud je grafen v mokrém prostředí (ve formě gelu), odpudivé síly drží grafenové listy od sebe.

„Tato technika je velmi jednoduchá a může být snadno upravena pro průmyslovou výrobu. Když jsme si uvědomili náš objev, bylo to neuvěřitelné. Vzali jsme dva běžné, levné materiály-vodu a grafit-a dostali jsme nový s úžasnými vlastnostmi“ říká Dr. Li z Monashské university.

Grafenový gel výrazně překonává aktuální technologie skladování elektrické energie – jak z hlediska kapacity a životnosti, tak i z pohledu rychlosti nabíjení či vybíjení. Například populární , využívající grafenový gel, můžeme plně nabít během několika málo sekund.

Největší uplatnění najde grafenový superkondenzátor především v oblasti či . Pokud se potvrdí slova o levné s snadné výrobě, bude to obrovský impuls k dalšímu rozvoji obnovitelných zdrojů a .

Jeden myslel na “Grafen + voda = budoucnost ukládaní elektrické energie

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *