LED žárovky – 10 důvodů pro moderní osvětlení

zavedla zákaz prodeje klasických . Ten je aplikován postupně a letos zmizí z pultů nejrozšířenější 60W žárovky. Místo nich mají lidé kupovat , např. typu . Ty nabízejí mnohonásobně nižší spotřebu i životnost.  

úsporná žárovka Pharox 60 LED

  • LED žárovky = nový trend

    Bezesporu lze konstatovat, že LED světla jsou moderním zdrojem osvětlení. Pokud tedy chcete jít s dobou a být takzvaně „cool“, alespoň jedna LED žárovka by u vás doma neměla chybět.

  • Snižující se cena LED světel

    S rostoucí konkurencí i objemem prodeje na evropském trhu se setrvale snižuje i cena LED žárovek. Ceny se z řádů stovek korun dostávají na desítky korun a budou se dále snižovat.

  • Extrémně dlouhá životnost LED světel

    Výrobci uvádějí 20 000 – 50 000 hodin provozu LED žárovky, vybírejte však pečlivě, je bezpodmínečně nutné, aby byla LED žárovka kvalitně vyrobena a produkovala minimální teplo, které jako jediné snižuje její životnost.

  • Úspora s LED světlem
    
Běžně platí tato rovnice: 40W žárovka = 35W halogen = 11W úsporná = 4W LED žárovka.

    Jednoduchý výpočet: Pokud nahradíme běžnou žárovku 100W LED žárovkou, odpovídající je výkon cca 10W (cca 1 000 Kč pořizovací cena) a úspora na hodině svícení je 0,40 Kč.

    Není pak těžké spočítat, aby se LED žárovka zaplatila tak musí svítit 2 500 hodin, což je 3,5 hodiny denně po dobu dvou let. Při udávané životnosti 20 000 hod bude svítit 15,5 roku takže další úspora je pak zjevná).

    Shrnutí: – investice do LED žárovky = návratnost 2 roky!

  • Široká škála rozměrů

    LED světla se vyrábí ve velmi široké škále rozměrů. Od minimalistických LED svítidel po velké lampy pro pěstírny rostlin.

Další tipy si můžete přečíst na webu 3Energy.cz!

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

21 komentářů: „LED žárovky – 10 důvodů pro moderní osvětlení

  • 24. 5. 2016 (17.18)
    Trvalý odkaz

    Ten článek je hodně zjednodušený.

    Napřed že LED stojí už jen desítky korun a o kousek níž, že náhrada za stovku žárovku v LED stojí 1000Kč.

    A pak druhá věc, návratnost LED do dvou let, ale oproti klasický žárovce… Kdo má dneska doma klasickou žárovku?
    Mnohem zajímavější je porovnání dnes už klasické úsporky a nové LEDky. Tam už se ta návratnost o něco protáhne.

    Reagovat
  • 9. 11. 2015 (17.17)
    Trvalý odkaz

    Mel jsem preplatek za rok skoro 9000 Kc. Nic jsem nemenil, krome vetsiny usporek a normalnich žárovek za ledky….

    Reagovat
  • 11. 9. 2014 (7.05)
    Trvalý odkaz

    Já jsem spokojen s eshopem ledveci.cz, mají tam širokou škálu produktů a hlavně led pásku, které jsem si naprosto zamiloval. Krásně ozvláštní byt nebo ponurá místa. Pásek jsem objednal jako osvětlení pracovní plochy kuchyňské linky a jsem nadšen. Postupně jsem nainstaloval i jako podsvícení schodiště nebo v koupelně. Kdyby si někdo nevěděl rady, mrkněte na youtube.

    Reagovat
  • 5. 3. 2014 (19.53)
    Trvalý odkaz

    Já bych do jiné značky než léty prověřený Philips nebo Osram nešla. Přeci jen abych si koupila LED „žárovku“ ve tvaru kukuřice? :D Pardon, ale to normální člověk neudělá a ani se tomu nedá říkat „žárovka“… Pro mě je jistota Philips. Nakoupila jsem na http://www.ledorigo.eu LED žárovky Philips 9,5w za velmi dobrou cenu. Rozhodně nejlepší volba ve světě LED žárovek

    Reagovat
  • 7. 9. 2011 (9.01)
    Trvalý odkaz

    Dobrý den, mile rád vidím to, že většina lidí už bere investici do osvětlení ne jako jednorázovou a rychlou, ale jako investici dlouhodobou. S příchodem LED se naprosto mění možnosti osvětlení a to především ve světelném designu ale i ve zpracování jednotlivých žárovek. Když jsem procházel různé weby, co LED technologii nabízejí, poměrně mě udivily dosti rozdílné ceny na naprosto identických produktech. Při osvětlení jsem zvolil cestu víceméně průměrných cen za žárovky, ale s dostačujícím světelným tokem a dlouhou životností. Mezi moje favorizované žárovky, je pravda, že mám zálibu v designově odlišných věcech než nabízejí ostatní, patří bezesporu tato, která získala ocenění na mezinárodním designovém fóru 2011 http://www.topkonstrukt.cz/led-zarovky-1/7w-led-zarovka-e27.html Je pravda, že nepatří mezi ty úplně nejlevnější, ale v obývacím pokoji i nad jídelním stolem vypadá opravdu skvěle. Na tomto webu jsem si obstaral i dekorativní pásky, které se v celém balení 5m pohybují cenově stejně jako pásek 1m ve většině e-shopech. Pro koupelnu a wc jsem použil levnější varianty LED žárovek, které tato firma rovněž nabízí.

    Reagovat
  • 31. 3. 2011 (20.54)
    Trvalý odkaz

    Dobrý večer, na tohle musím reagovat: Mám doma LEDky od zmíněné firmy MOBIGEM a.s. a po dlouhém pátrání jsou bezkonkurenčně nejkvalitnější a přitom oproti jiným i v rozumné cenové hladině vzhledem k výkonu. Navíc mají vlastní síť obchodních zástupců – no řekněte, dá se koupit žárovka za několik set korun přes internet, aniž byste viděli, jak svítí ?

    Reagovat
  • 27. 3. 2011 (17.35)
    Trvalý odkaz

    Zdravím všechny diskutující v našem provozu byla hygiena kvůli nedostatečnému osvětlení a vůbec je nezajímali lumeny,ale počet dopadajícího světla na pracovní plochu tedy luxy.Toto vše měření prováděli luxmetrem a doporučili společnost Mobigem as také s kalkulačkou na webu.Jinak změna super jsou vidět všechny detaily při montáži.

    Reagovat
  • 25. 3. 2011 (10.31)
    Trvalý odkaz

    Pekne otazky, Radku. Kto vie trochu pocitat, dojde k jasnemu vysledku.
    Tato stranka by si mala nechat vytvorit web kalkulacku, kde by vstupnymi parametrami boli:
    – pocet ziaroviek podla vykonov,
    – ceny ziaroviek, ziariviek a LED, podla vykonov
    – zivotnosti ziaroviek, ziariviek a LED,
    – pocty hodin svietenia,
    – doba na vymenu ziarovky, …
    – cena prace udrzbara,
    – koeficient urazovosti.

    Vsledkom by mala byt navratnost investicie po stanovenu dobu (50 tisic hodin LED)

    peace … miro novak
    ps.s mozno taka stranka uz niekde existuje

    Reagovat
  • 24. 3. 2011 (16.55)
    Trvalý odkaz

    Doplnění: udržbáři dělají 1 směnu tj 8 hodin, jedna výměna žárovky trvá 12 minut, plat 80Kč/hod.

    Reagovat
  • 24. 3. 2011 (16.50)
    Trvalý odkaz

    Mimochodem jsou to právě provozní náklady na údržbu, proč v podstatě v podobných budovách nepotkáte žárovku a všude jsou osazeny trubicové zářivky, které s elektronickým startérem mají lepší parametry než úsporky – jak v životnosti tak v lm/W. To ovšem nijak nesnižuje vhodnost aplikace úsp.žárovek a už vůbec ne ledek. :)

    Reagovat
  • 24. 3. 2011 (16.46)
    Trvalý odkaz

    Energetické a surovinové nároky na výrobu – jsou nepochybně zahrnuty v ceně, pokud by tomu tak nebylo, musel by někdo v celém výrobním řetězci dodávat za dumpingové ceny. Osobně jsem si nevšiml, že by někdo likovidoval klasické žárovky, prostě při ceně 10 kč za kus se to nevyplatí. Jistě, v úsporkách se může točit větší objem surovin (plasty, sklo, luminifor, elektronika) což je může na druhou stranu činit recyklačně zajímavé, narozdíl od obyč. žárovky.

    Taky přidám do pléna početní úlohu:

    Mějme kancelářskou budovu o 10 patrech. Na jednom patře je instalováno 1000 klasických žárovek a jejich průměrná životnost je 1000 hodin.

    Otázka č.1 Jaké budou mzdové naklady na zeměstnace, má-li být splněna podmínka, že vadné žárovky jsou bezprostředně a průběžně nahrazovány?

    Otázka č.2 Kolik se ušetří mzdových a provozních prostředků přechodem na úsporné zářivky se pětinovou spotřebou a průměrnou životností 10tisíc hodin. Cena jedné obyčejné žárovky je 10Kč, cena úsporné zářivky 350Kč.

    Otázka č.3 Ve výše uvedeném případě předpokládajme jeden pracovní úraz pádem ze štaflí, židle, stoličky atp. v průměru na každou tisící výměnu. O koli procent se sníží úrazovost údržbářů?

    Otázka č.4 Proveďte kalkulaci a srovnání pro případ, že klasická žárovka i usporná zářivka bude nahrazena adekvátně kvalitní LED žárovkou s životností 50tisíc hodin v ceně 1500Kč

    Reagovat
  • 23. 3. 2011 (22.35)
    Trvalý odkaz

    Výše uvedené matematické cvičení návratnosti investice do úsporné 10 w žárovky má malý nedostatek: Autor se měl zmínit o tom, že kdyby ji majitel žárovky nechal svítit 24 hodin denně, investice do 1 žárovky by se vrátila za 104 dny. Taky by se měl zmínit o tom, že aby tento argument mohl platit, musel by majitel žárovku pravděpodobně držet v ruce a běhat s ní po jednotlivých místnostech bytu podle toho, kde by zrovna bylo světlo zapotřebí.
    Celá tato úvaha mi připomíná matematické cvičení rázu – když 10 dělníků postaví dům za 10 dní, 1000 dělníků ho postaví za 0,1 dne.
    Napadlo někoho uvažovat nad tím, kolik žárovek se použije např. ve dvoupokojovém bytě? Jedna – dvě v předsíni, jedna na záchodě, možná jenom jedna v koupelně, alespoň tři zárovky v ložnici, dvě až tři v kuchyni, tři až pět v pokoji. Přibližně 15 žárovek, které vyrobené s největší pravděpodobností v Číně budou znamenat, že nejméně polovina nebude svítit vůbec, polovina z té druhé poloviny nevydrží ani rok.
    Když pomineme jejich kvalitu a zůstaneme jenom u základního počtu pro vybavení bytu – 15 ks = 15 000 Kč, kolik domácností si je asi pořídí, aby „ušetřili“ a kolik tím skutečně ušetří?
    Kdysi nás přesvědčovali o kvalitách sovětských kolchozníků údaji o tom, kolik statisíců tun obilí sklízeli ze statisíců hektarů polí a dávali nám je za vzor. Nikdo se nepozastavil nad faktem, že skutečná efektivita byla několik desítek kilo na hektar.
    Takovýmto způsobem bychom se snad, proboha, nemuseli nechávat oblbovat!
    Na druhou stranu: obtěžoval se snad někdo porovnat energetické nároky (včetně surovinových) na výrobu jedné jedné takové žárovky a porovnat ji s úsporou? Porovnat nároky na její likvidaci s nároky na likvidaci žárovky klasické? Porovnat dopad na životní prostředí při likvidaci tak halasně propagované žárovky s likvidací žárovky klasické?

    Reagovat
  • 23. 3. 2011 (20.10)
    Trvalý odkaz

    Petře, nevím, kde jsi na to přišel, CRI (color rendering index), neboli index podání barev (také označován zkratkou Ra), je hodnota, která vyjadřuje věrnost podání barev pro jednotlivé typy světelných zdrojů. Hodnota je vyjadřována v procentech, kdy 100% udává naprosto věrné podání barev při použití referenčního zdroje světla. U kompaktních zářivek se hodnota pohybuje v rozmezí 50-90%, u LED zdrojů světla se hodnota CRI pohybuje kolem hodnoty 80 Ra, tedy nad hranicí 70% (70 – 90%), mohou však dosáhnout i Ra 90 a více. Navíc LEDky nevyzařují žádné UV a IR záření, takže neškodí zdraví. Tím pádem jsou LED žárovky pro osvětlení domácnosti i pro čtení vhodné a to dokonce víc, než řada kompaktních zářivek. Dle ČSN je index 70 až 89 vhodný pro byty, hotely, obchody, restaurace, kanceláře, školy, sportoviště atd..

    Reagovat
  • 23. 3. 2011 (13.28)
    Trvalý odkaz

    Zdravím, ono je to na dlouhé povídání, ale LED světla je dobré použít jako orientační světlo, ale rozhodně nejsou vhodná na práci a už vůbec ne na čtení !!!

    Každý zdroj zvětla je, kromě poměru lm/watt (tedy účinnost, ale ani tady LEDky neexcelují…), charakterizován tzv. RA indexem, tedy jak moc je světlo podobné dennímu světlu (RA=100), tedy jak široké barevné spektrum světla obsahuje. A tady LEDky dosahují jen někde kolem RA~60, tedy oko má zhoršené podmínky pro rozlišování detailů, barevných tónů atd. Je tedy více namáháno…

    Vezměte si třeba klasickou sodíkovou „pomerančovou“ výbojku z pouliční lampy – má sice nejvýhodnější poměr lm/watt, ale zkuste si při ní přečíst noviny…

    byl jsem velký fanda LED, ale chce to rozumně kombinovat s ostatními zdroji světla :-)

    Petr

    Reagovat
  • 23. 3. 2011 (12.09)
    Trvalý odkaz

    Pánové, stačí si dát do vyhledávače „led žárovky“ a vyběhne vám spousta prodejců a informací.
    LED žárovky si můžete vybrat v podstatě se všemi běžnými závity (E27-je u klasická žárovky, E14, GU10 atd.) buď v teplé bílé (WW), nebo studené bílé (W). Domů je určitě lepší teplá bílá, je podobná světlu z normálních žárovek, studená bílá je taková zářivková, ta je dobrá do kanceláří, dílny apod. tak jako zářivky.
    Jinak podle spotřeby, jak je uvedeno v článku se vybírat nedá, to je hloupost. Jsou různé typy diod s různou účinností, takže mnohdy ledka se spotřebou 6W svítí míň, než ledka se spotřebou 4W. Dle mé zkušenosti mají nejlepší poměr svítivost/spotřeba/cena žárovky s takzvanými SMD diodami. Je potřeba se orientovat podle světelného toku (lm) to je u většiny žárovek na netu již uvedeno, pokud není, nebrat, nejspíš bude hodně slabá.
    Já mám doma ledky skoro všude, např. kuchyň celou osvětlenou ledkama. Podlinku mám led pásek – studená bílá, světlo mám 4-spot, tam 4 ledky teple bílé a v jídelně nad stolem led žárovku Corn, jako klasická žárovka, teplá bílá, svítí asi jako 60W, spotřeba 4,5W, cena asi 400,- koupil jsem zde: http://www.led-zarovky-osvetleni.cz/produkty/8595228303092/. Když svítí celá kuchyň naplno, tak mám spotřebu asi 20W a to je málokdy. Kombinací ledek a úsporek dosahuji spotřeby cca 100W na celý třípokojový byt, vč. WC, koupelny, šatny a komory.

    Reagovat
  • 23. 3. 2011 (11.05)
    Trvalý odkaz

    Zdravím
    Vliv na zrak? Rozhodně ano u nekvalitních úsporek typu 3 za cenu jedné v hobymarketech a podobně.
    Jde o to jakým způsobem světlo vzniká. U úsporných žárovek je to elektroluminiscence jako u zářivek, v podstatě svítí plyn v trubici. Frekvence záleží na typu předřadníku. Pokud koupíte kvalitní úsporky, bude i kvalitní světlo bez negativního vlivu na oči.
    U diod jde zase o světlo emitované polovodičovým přechodem. Je jasné že světlo z diody je přirozenější, nemá v podstatě frekvenci jako trubice.
    Jedna věc je pak barva světla, může být zhruba 2800K ( žárovková barva) až po 6500K (denní světlo, skoro až domodra). Zvolit si každý může to co mu vyhovuje, je to i prostor pro hraní si s barvami v interiéru a barvami světla.
    Druhá a zásadní věc je podání barev, to znamená jak která barva vypadá přirozeně pod konkrétním světlem.
    Příklad: Máte červený svetr a pod sodíkovou výbojkou na ulici vypadá jako hnědý a pod žárovkou doma je zase červený.

    Jinak podle mých zkušeností je srovnávání watů dosti zavádějící. Nejpřesnější je srovnání lumenů, tedy množství vyzářeného světla.
    Tento údaj je uveden na drtivé většině světelných zdrojů a mnohdy vás tyto údaje překvapí.
    Pro porovnání, běžná 60W žárovka má cca 800lm.
    ¨LED philips 7W/E27 má 230lm…….

    Jinak podle mých dosavadních informací je stále nejefektivnější zdroj světla výbojka, nebyla dosud překonána v poměru energie/světlo.

    Reagovat
  • 23. 3. 2011 (10.28)
    Trvalý odkaz

    Mi to sedí, že se to počítalo na žárovku za 1000 Kč… otázkou je, jestli opravdu svítí 10W LED jako 100W klasika.
    Taky mi chybí těch „dalších 5 důvodů“ :)
    Zajímalo by mě jak je to s teplotou světla – jako u úsporek nebo jako u klasiky?

    Reagovat
  • 23. 3. 2011 (9.03)
    Trvalý odkaz

    Chybí údaj ceny LED žárovky 10W. Návratnost 2 roky by byla pro cenu 300,-Kč. Jenže za tuto cenu lze dostat tak 2W LED. Takže návratnost spíš 10 let …

    Reagovat
  • 23. 3. 2011 (9.01)
    Trvalý odkaz

    Přidávám se k předchozím tazatelům a uvítal bych článek.

    Ze začátku jsem měl s úsporkami problém. Svítili málo, nepříjemně a pomalu se rozsvěcely. Teď už je to lepší, ale stále to není ono. Nicméně věřím, že teď už je to jen o výběru – kdybych měl trochu silněšjí, tak mi to ani nepřijde.

    Používám taky jeden LED reflektor a je to super. Nehřeje to, okamžitě to svítí a životnost… je to jiné spektrum, ale na čtení mi to vůbec nevadí (akorát vidím, jak mám špinavé knihy, když na ně svítí opravdu bílá). Ale tedy neumím si představit LED osvětlení jako víceúčelové – třeba do kuchyně.

    Reagovat
  • 23. 3. 2011 (8.37)
    Trvalý odkaz

    V teplote svetla asi problem nebude,clovek si muze vybrat kolik Kelvinu ma svetlo mit. Ale to ostatni by me taky zajimalo.

    Reagovat
  • 23. 3. 2011 (8.05)
    Trvalý odkaz

    Zdravím, viete niečo aj o vplyve na zrak?? viac krát som počul že úsporné žiarovky niesu veľmi vhodné kvôli inej frekvencii a „studenemu“ svetlu…čo LED osvetlenie?? ak máte niekto info, ďakujem za vysvetlenie!

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *