Panasonic sází na palivové články pro domácnosti

V Langenu v společnost otevřela nové vývojové centrum zaměřené na palivové články. To se zaměří na a velkých pro využití v domácnosti.  
palivové články pro domácnost Panasonic
obrázek: Panasonic

Při nových pro evropské domácnosti bude úzce spolupracovat s předními evropskými energetickými společnostmi. „Máme globální cíl, a to stát se jedničkou v oblasti šetrných inovací spotřební elektroniky do roku 2018. Součástí tohoto cíle je nabídnout na evropském trhu produkty, které umožní zákazníkům žít šetrnějším životem,“ píše Panasonic v tiskové zprávě.

Panasonic je starou japonskou průmyslovou společností. Zaměřuje se na . Patří pod ní značky Sanyo, Technics a samozřejmě Panasonic. V oblasti a vývoje palivových článků působí už od roku 1999.

V začala nabízet palivové články pro domácnosti v roce 2009. Produkt nese název ENE FARM. Výrobky mají úspěch, a tak chce Panasonic rozšířit svou působnost také do dalších částí světa. Evropské výzkumné centrum je k tomu klíčem.

Palivové články Panasonic pro domácnosti zpracovávají , který dělí na a uhlík. se pak využívá k , zatímco teplo vznikající při celé reakci lze využít k a . Palivové články se tak stávají .

tisková zpráva

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

4 komentáře: „Panasonic sází na palivové články pro domácnosti

 • 21. 7. 2011 (6.22)
  Trvalý odkaz

  Nevýhody mikroturbín (a všech mechanických řešení, třeba i běžněji používaných pístových spalovacích motorů) jsou oproti palivovým článkům tři:
  1. spolehlivost – jakmile je to mechanické, musí se to různě mazat a udržovat, jsou nutné servisní kontroly
  2. rozměry – palivové články jsou kompaktnější, takže umožňují instalaci třeba i v rodinném domku
  3. škalovatelnost – turbínu nebo pístový motor prostě neuděláte dostatečně malé. I když použijete jen motor z Favorita na plyn (takové instalace v ČR jsou), tak máte třeba 30kW výkonu, a to v rodinném domku nepoužijete. Omezujete tím využití na velké průmyslové provozy nebo komplexy budov. Palivový článek uděláte tak malý, jak je potřeba.

  Celkově vidím budoucnost spíš v palivových článcích. Je skvělé, že v Japonsku už se systém prodává „jako housky na krámě“, ale cena je ještě příliš vysoká. Myslím, že v přepočtu asi třičtvrtě milionu by za to u nás zaplatíl málokdo. Ale časem se snad dočkíme vyššího rozšíření a snížení ceny. Za polovinu nebo třetinu této částky už by to byla dobrá alternativa k obyčejnému plynovému kotli do každého rodinného domu. Záleží ale také na podpoře kogenereace ze strany energetických společností.

  Reagovat
 • 20. 7. 2011 (9.14)
  Trvalý odkaz

  Zajímalo by mě porovnání tohoto způsobu získání tepla (když navíc lze získat i elektřinu) a běžného spálení zemního plynu. Je někde k dohledání na internetu ? Jak by například vyšlo porovnání tohoto způsobu kogenerace a klasickým t.j. přeměna vody na páru pro pohon turbíny a následné využití pro vytápění.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *