Spojené státy zavádí cla na dovoz solárních panelů z Číny

válcuje výrobce čekoholiv kdekoliv. Mezi největší oběti posledních let patří světoví výrobci , zejména ti z a , ale i dalších zemí. Spojené státy se proto aktuálně rozhodly uvalit na dovozu solárních panelů z cla.

Solární panely z Číny budou teď v USA dražší, od 30 % až po více než 200 %. Mohou za to nově nastavená, zatím není jisté zda permanentní, cla. foto: bradbennie/sxc.hu
Solární panely z Číny budou teď v USA dražší, od 30 % až po více než 200 %. Mohou za to nově nastavená, zatím není jisté zda permanentní, cla. foto: bradbennie/sxc.hu

Není bez zajímavosti, že Spojené státy uvalují cla na dovoz z Číny právě v době, kdy se cena výroby elektřiny v dostává na úroveň srovnatelnou s konvenčními, např. . Minimálně v některých zemích Evropy, v i jinde.

Americké ministerstvo obchodu tímto krokem reagovalo na stížnosti sdružení amerických výrobců solárních panelů (CASM), kteří poukazují na to, že Číňané využívají dumpingové ceny, když jim jejich vláda výrobu solárních panelů dotuje. Případ nyní zkoumá Mezinárodní obchodní komise.

Je zajímavé, že různá sdružení v reagují na tuto situace odlišně. Výrobci jako např. SolarWorld, původem z Německa, samozřejmě mají radost. Jiné skupiny však správně poukazují na to, že tímto krokem solární panely, elektrárny a ve výsledku i elektřina zdraží.

Takže americká vláda de-facto dnes brání domácí průmysl, ale zároveň brání provozovatele uhelných, jaderných a jiných konvenčních elektráren před levnou solární elektřinou. Solární energie je zjevně problém pro mnoho světových vlád, nejen tu českou.

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

9 komentářů: „Spojené státy zavádí cla na dovoz solárních panelů z Číny

  • 23. 5. 2012 (18.37)
    Trvalý odkaz

    r
    Tady to už je to dávno sice jinak, ale je. Např. dva recyklační poplatky na FVE panely atd….
    Spíše bych řekl že to došlo od nás do USA.
    Jestli Číňan dotuje výrobu FVE panelů (o čemž pochybuji), tak je to jen jejich chyba, ale také hloupost ostatních (USA atd..) že toho nevyužijí. Zajímavé je proti dětské práci, díky které mají na nohách Adidas nijak nebojují.
    Pokud to Číňan dotuje, tak se mu to zřejmě vyplatí více, něž živit a hlídat tu hromadu nezaměstnaných kteří by kradli a dělali bordel.

    Reagovat
  • 23. 5. 2012 (7.38)
    Trvalý odkaz

    Pokrok nezastavis. Amik ted vlastne bicuje sve vlastni lidi diky sve vlasni neschopnosti. Jak to dojde sem, tak snad se to projevi u voleb. (marne doufam)

    Reagovat
  • 23. 5. 2012 (5.23)
    Trvalý odkaz

    Proč by číňani nemohli mít levnější panely, když jsou největím vývozce křemíku na světě a když ho k tomu ještě zpracuju v místě a prodám hotový produkt. Nehledě na to že několik čínských výrobců je ve světě opravdu uznávaných a jejich produkty jsou kvalitní. Za chvilku bude nelegální mít solární panel i na střeše, proč je teda kolem toho takovej humbuk, když je to tak drahé, neefektivní, neekologické a finančně nenávratné.

    Reagovat
  • 23. 5. 2012 (5.00)
    Trvalý odkaz

    Krásný odkaz. Bydlel jsem 7 let 500m od rafinerié… Tenhle článek můžeš napsat i o rafineriích, hnědouhelných dolech. O ostravských lagunách a tisůců dalších podniků a nemusíš ani do Číny.

    Reagovat
  • 22. 5. 2012 (12.39)
    Trvalý odkaz

    Nejaka vesnicka v nemecku pozadala E-One o odkoupeni jeji lokalni site ,,rozvodu v obci,, a E-one to odmitnul, tak si zridili svuj vlastni el. rozvod. Dnes jsou vsichni odpojeni od E-onu a jedou na vlastni. Pravdepodobne nejsou v nemecku jediny a tohle ceka celi svet. Diky tomu v cele vesnicce neni nezamestnanost.

    Nemcum dekujeme zato ze stahli cenu solaru na dnesni uroven 2,2 USD/watt. Ted je rada na cinanech kteri maji plan srazit cenu pod 1 USD/watt, pak nastane opravdova revoluce v energetice.

    Tak neni divu ze sjou nastvani a tlaci kde muzou aby to zastavili.

    Reagovat
  • 22. 5. 2012 (10.26)
    Trvalý odkaz

    Německo a možná i západní Evropa tak budou jediní progresivní?

    Reagovat
  • 22. 5. 2012 (10.17)
    Trvalý odkaz

    „Nejdříve Vás ignorují, potom zesměšňují, pak s vámi bojují a následně vyhrajete.“ – Gandhi

    Reagovat
  • 22. 5. 2012 (9.56)
    Trvalý odkaz

    Přesně tak. Solární energije je pro vlády a lobby veliký problém. Jak budeme kontrolovat ty miliardy USD, když je budou vytvářet miliony drobných firem. To nám lobbysté již nepřivezou každý rok kufřík a my jim za to dáme státní garance na stavbu Temelína za 300 miliard, ze ktrých se 15-20% rozkutálí domů. Decentralizovaná výroba energií je postrachem nejen v ČR. Zrovna USA, kde funguje volný trh se vším má hrouznou starost o „své“ výrobce solárních panelů. Tak ať zdaní dovoz elektroniky a textilu z Číny. To jejich domácí výrobce drtí mnohem více…

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *