Spojené státy zavádí cla na dovoz solárních panelů z Číny

válcuje výrobce čekoholiv kdekoliv. Mezi největší oběti posledních let patří světoví výrobci , zejména ti z a , ale i dalších zemí. Spojené státy se proto aktuálně rozhodly uvalit na dovozu solárních panelů z cla.

Solární panely z Číny budou teď v USA dražší, od 30 % až po více než 200 %. Mohou za to nově nastavená, zatím není jisté zda permanentní, cla. foto: bradbennie/sxc.hu
Solární panely z Číny budou teď v USA dražší, od 30 % až po více než 200 %. Mohou za to nově nastavená, zatím není jisté zda permanentní, cla. foto: bradbennie/sxc.hu

Není bez zajímavosti, že Spojené státy uvalují cla na dovoz z Číny právě v době, kdy se cena výroby elektřiny v dostává na úroveň srovnatelnou s konvenčními, např. . Minimálně v některých zemích Evropy, v i jinde.

Americké ministerstvo obchodu tímto krokem reagovalo na stížnosti sdružení amerických výrobců solárních panelů (CASM), kteří poukazují na to, že Číňané využívají dumpingové ceny, když jim jejich vláda výrobu solárních panelů dotuje. Případ nyní zkoumá Mezinárodní obchodní komise.

Je zajímavé, že různá sdružení v reagují na tuto situace odlišně. Výrobci jako např. SolarWorld, původem z Německa, samozřejmě mají radost. Jiné skupiny však správně poukazují na to, že tímto krokem solární panely, elektrárny a ve výsledku i elektřina zdraží.

Takže americká vláda de-facto dnes brání domácí průmysl, ale zároveň brání provozovatele uhelných, jaderných a jiných konvenčních elektráren před levnou solární elektřinou. Solární energie je zjevně problém pro mnoho světových vlád, nejen tu českou.

Sdílet:

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.