Bloom Energy – palivové články do každého domu

Americká společnost Bloom Energy nemá o nic menší cíle než vyvolat revoluci v oblasti energetiky. Osm let pod vedením K.R. Sridhara tajně pracovala na nové generaci palivových článků, které dokáží vyrábět elektřinu z kapalných nebo plynných uhlíkovodíků, tedy např. benzinu, nafty či zemního plynu. První instalace tzv. „Bloom Boxů“ mají např. Google či eBay.  
palivové články - Bloom Energy - Sridhar

Silicon Valley už dávno není jen domovem softwarových společností. Inovativní produkty vznikají také v dalších odvětvích a na počátku 21. století je tím nejzásadnějším energetika. Bloom Energy se podařilo získat od investorů už 400 mil. dolarů. Jedná se o stejné osobnosti, které pomáhaly rozjet např. Google, Netscape, Amazon a další dnes obrovské společnosti.

palivové články - Bloom energy

Teprve před několika dny se společnost Bloom Energy rozhodla otevřít světu a prezentovat alespoň částečně své produkty a vývoj. Základem jsou speciální keramické palivové články vzhledu malých destiček, které jsou navršeny na sebe. Umístí se do speciální nádrže, kam je přiveden zemní plyn nebo nafta/benzin. Tyto fosilní zdroje slouží jako palivo pro palivové články.

Bloom Energy dodává obrovské boxy o výkonu 100 kW nazvané „Bloom Energy Server“ za cenu zhruba 750 000 dolarů. Výhodou je, že vláda Spojených států poskytuje na tyto „zelené technologie“ výrazné úlevy, takže výsledná cena je zhruba poloviční.

Svůj box si prozatím nechaly instalovat firmy jako Google, Amazon nebo FedEx. Podle šéfa Bloom Energy Sridhara dokáže toto zařízení vyrábět elektřinu za cenu 8-10 centů za kWh. To je méně, než kolik je její cena např. v Kalifornii.

palivové články - továrna Bloom energy

Do budoucna by Sridhar rád prodával velmi malé Bloom Boxy určené např. i pro domácnosti o výkonu asi 5 kW. Ty by se tak mohly zcela oprostit od elektrické rozvodné sítě, stačil by např. přívod plynu.

V současné době se společnost Bloom Energy snaží získat povolení zároveň pro prodej elektřiny z Bloom Boxů namísto prodávání samotných „krabiček“. Chce tím předejít nedůvěře ze strany zákazníků, kteří by se např. museli starat o servis a údržbu těchto zařízení. Jejich životnost je údajně kolem deseti let.

Ačkoliv společnost Bloom Energy představuje světu velmi slibnou budoucnost, ve které si i nejchudší africké či asijské rodiny budou moct dovolit svůj zdroj energie, mnozí jsou skeptičtí. Hlavní otázkou totiž zůstává účinnost výroby a především její cena. Výhodou by naopak byla možnost lokální výroby energie bez nutnost přenášet elektřinu ztrátovými přenosovými soustavami.

O vývoj podobných zařízení se už v minulosti zajímaly i další firmy, např. General Electric či Siemens. Ty však s vývojem palivových článků zatím zdaleka nedospěly tak daleko, jako Bloom Energy. Stane se firma novým energetickým gigantem 21. století?

CBS, mercurynews, tip: Jan Korbel

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

5 komentářů: „Bloom Energy – palivové články do každého domu

 • 22. 4. 2014 (17.56)
  Trvalý odkaz

  Seattle received 1000 chrrey trees as a gift from Japan many years ago. There are a large quantity of them on the University of Washington campus and I loved spending time there when they were in bloom. Sadly, many of the trees are starting to die as they are reaching the end of their lifespan (something like 60 or 70 years) so they are hoping to replace most of them with grafts from the original trees. I’m not sure how that’s going.

  Reagovat
 • 25. 2. 2010 (16.30)
  Trvalý odkaz

  Uz existuji cisticky odpadnich vod, ktere vyrabeji z domaciho odpadu bioplyn, tak uz to staci napojit na tuto novou technologii a muzu na to castecne jet, zbytek udelaji solarni e termicke panely na strese, pripadne jeste mala vetrna elektrarna kdyz budeme mit stesti a bude foukat.
  To bu mohlo fungovat.

  Reagovat
 • 25. 2. 2010 (14.50)
  Trvalý odkaz

  Vidis to spatne, jde o to, ze kdyz se royjede toto, muzes platit jenom jednu pripojku a to plynu a cez poslat k sipku. Cena el. 1kW=1,8kc + asi amortizace, ze to za 10 let klekne. Pripocti mesicni platbu za TZV. pronajem hodin co davas CEZu nebo EONu…..

  Kdyz pripoctes ze cena el. pujde nahoru kvuly zelenym krysam…..

  Jakmile zacne nekdo videlavat na tomto, vyvoj ukaze alternativni zdroje a pak budes moc rici budu nezavisle na konglomeratech. Co kdyz pak budou penize na jednotku co povali na vodu?

  Reagovat
 • 25. 2. 2010 (12.29)
  Trvalý odkaz

  No to je fakt uzasny vynalez, tlacit ludom energiu na baze uhlovodikov a este to dotovat statom ako zelenu technologiu (wtf?).

  Liter benzinu obsahuje cca 8,8 kWh energie. Pozeram na svoju fakturu, 2784 kWh za rok. Pri 100% ucinnosti by to bolo 316 litrov benzinu . Nechcem vidiet tie cisterny pre bezny kalifornsky dom s klimatizaciou.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *