Bloom Energy – palivové články do každého domu

Americká společnost Bloom Energy nemá o nic menší cíle než vyvolat revoluci v oblasti energetiky. Osm let pod vedením K.R. Sridhara tajně pracovala na nové generaci palivových článků, které dokáží vyrábět elektřinu z kapalných nebo plynných uhlíkovodíků, tedy např. benzinu, nafty či zemního plynu. První instalace tzv. „Bloom Boxů“ mají např. Google či eBay.  
palivové články - Bloom Energy - Sridhar

Silicon Valley už dávno není jen domovem softwarových společností. Inovativní produkty vznikají také v dalších odvětvích a na počátku 21. století je tím nejzásadnějším energetika. Bloom Energy se podařilo získat od investorů už 400 mil. dolarů. Jedná se o stejné osobnosti, které pomáhaly rozjet např. Google, Netscape, Amazon a další dnes obrovské společnosti.

palivové články - Bloom energy

Teprve před několika dny se společnost Bloom Energy rozhodla otevřít světu a prezentovat alespoň částečně své produkty a vývoj. Základem jsou speciální keramické palivové články vzhledu malých destiček, které jsou navršeny na sebe. Umístí se do speciální nádrže, kam je přiveden zemní plyn nebo nafta/benzin. Tyto fosilní zdroje slouží jako palivo pro palivové články.

Bloom Energy dodává obrovské boxy o výkonu 100 kW nazvané „Bloom Energy Server“ za cenu zhruba 750 000 dolarů. Výhodou je, že vláda Spojených států poskytuje na tyto „zelené technologie“ výrazné úlevy, takže výsledná cena je zhruba poloviční.

Svůj box si prozatím nechaly instalovat firmy jako Google, Amazon nebo FedEx. Podle šéfa Bloom Energy Sridhara dokáže toto zařízení vyrábět elektřinu za cenu 8-10 centů za kWh. To je méně, než kolik je její cena např. v Kalifornii.

palivové články - továrna Bloom energy

Do budoucna by Sridhar rád prodával velmi malé Bloom Boxy určené např. i pro domácnosti o výkonu asi 5 kW. Ty by se tak mohly zcela oprostit od elektrické rozvodné sítě, stačil by např. přívod plynu.

V současné době se společnost Bloom Energy snaží získat povolení zároveň pro prodej elektřiny z Bloom Boxů namísto prodávání samotných „krabiček“. Chce tím předejít nedůvěře ze strany zákazníků, kteří by se např. museli starat o servis a údržbu těchto zařízení. Jejich životnost je údajně kolem deseti let.

Ačkoliv společnost Bloom Energy představuje světu velmi slibnou budoucnost, ve které si i nejchudší africké či asijské rodiny budou moct dovolit svůj zdroj energie, mnozí jsou skeptičtí. Hlavní otázkou totiž zůstává účinnost výroby a především její cena. Výhodou by naopak byla možnost lokální výroby energie bez nutnost přenášet elektřinu ztrátovými přenosovými soustavami.

O vývoj podobných zařízení se už v minulosti zajímaly i další firmy, např. General Electric či Siemens. Ty však s vývojem palivových článků zatím zdaleka nedospěly tak daleko, jako Bloom Energy. Stane se firma novým energetickým gigantem 21. století?

CBS, mercurynews, tip: Jan Korbel
Sdílet:

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.