Budoucnost energetiky podle Google: pouze obnovitelné zdroje

Těžko obviňovat americkou firmu Google z nedostatku podnikatelských zkušeností, znalostí trhu nebo snad neschopnosti předvídat budoucí potřeby trhu. Je proto velmi potěšitelné, že Google vidí energetickou budoucnost Země v obnovitelných zdrojích, zatímco fosilní paliva nemají podle ní v energetice zítřka místo.

Větrná elektrárna Google, foto: Google
Větrná elektrárna Google, foto: Google

„Zatímco hodnota nákladové křivky fosilních paliv jde nahoru, ceny obnovitelných zdrojů klesají,“ řekl Rick Needham, ředitel divize Energie a udržitelnost v Google, během prezentace na konferenci Cleantech Forum v San Francisku.

Ceny obnovitelné energie obecně klesají vůči fosilním palivům, i přes rozmáhající se těžbu levného zemního plynu z břidlice. Ostatně jak vidíme na příkladu Evropské unie, která přísně dbá na životní prostředí, agresivní těžba břidlicového plynu nebude možná ve všech částech světa.

Výhoda obnovitelných zdrojů podle Google je především všudypřítomná a snadná dostupnost zdrojů obnovitelné energie – slunce, vítr, geotermální energie, moře. Důsledkem je jeden důležitý fakt – cenová stabilita obnovitelných zdrojů.

Naproti tomu fosilní paliva se musí čím dál častěji těžit v nepřístupných odlehlých místech a často ve velmi těžkých podmínkách. To zásadně ovlivňuje cenu fosilních paliv na světových trzích.

Celá lidská historie se točí kolem zdrojů, resp. kolem bojů o zdroje. Ten kdo má zdroje, zajistí přežití a budoucnost svého druhu. Pro bezpečnost a budoucnost jednotlivých zemí je důležité, aby měli kontrolu nad surovinami.

V tomto ohledu jasně vedou obnovitelné zdroje energie, díky kterým si můžeme vyrábět elektrickou energii (případně tepelnou) na vlastním území a nemusíme dovážet ropu a plyn z nestabilních oblastí. Nebo v extremním případě, vojensky si zajišťovat stálost dodávek.

Needham se optimisticky vyjadřoval i o rozvoji obnovitelných zdrojů ve Spojených státech. V roce 2012 49 % kapacity všech nových amerických zdrojů elektrické energie pocházelo z obnovitelných zdrojů.

Z toho 40 % připadalo na větrnou energii, která se rozmáhá především na větrném americkém středozápadě. Větrná energie tak předstihla nejen plynové elektrárny, ale dvojnásobně (kapacitně) i uhelné.

Ve Spojených státech se také zvýšil „kapacitní faktor“, neboli procento času, kdy jsou větrné elektrárny aktivní. Díky účinnějším turbínám a lepšímu výběru lokalit jsou větrné elektrárny aktivní 50 % času, oproti 30 % v minulých letech.

Podle Needhama navíc klesla cena solárních panelů oproti minulému roku o 28 % za posledních 5 let o dalších 80 %. Na druhou stranu se stále zvyšuje účinnost solárních článků a panelů.

Sdílet: