Dánové chtějí levnější pobřežní elektrárny

Dánský dodavatel větrných elektráren DONG Energy spolu s britskými kolegy ze společnosti ESG a s nemalou podporou univerzitních kapacit provedli dosud nejrozsáhlejší sérii testů inženýrského provedení nosných pilířů, pylonů a dalších variant uchycení příbřežních větrných elektráren.

„Ilustrační obrázek. Optimální usazení pylonů větrných elektráren do mořského dna může výrazně snížit náklady.“ Zdroj: ramboll.com
„Ilustrační obrázek. Optimální usazení pylonů větrných elektráren do mořského dna může výrazně snížit náklady.“ Zdroj: ramboll.com

I malá změna v hloubce zasazení příbřežní větrné elektrárny do substrátu mořského podloží, nebo snížení požadovaného průměru nosného ocelového či železobetonového pylonu, se může projevit výraznou úsporou materiálu.

A snížení ceny se pochopitelně projeví na vyšší dostupnosti tohoto řešení. Užší a přitom stabilnější, štíhlejší a přitom výkonnější. Otázka stojí, o kolik je možné jednotlivé parametry snížit, abychom celou větrnou turbínu při první bouři nepohřbili do moře?

DONG Energy a ESG zrealizovali dosud největší experiment tohoto druhu. Na dvou zkušebních lokalitách, a to ve francouzském Dunkquerke a v anglickém Cowdenu, provedli sérii osmadvaceti testů.

Při práci, kde se o odborné vedení postarali technici z univerzit v Oxfordu, Dublinu a z Londýna, bylo využito několik stovek snímačů, detektorů a zařízení. Ty sledovaly více než 250 precizních součástek větrných elektráren při plném provozu, jejich zatížení a funkční odolnost.

Takto rozsáhle pojatý experiment je skutečně neobvyklý, stejně jako objem získaných dat. Alastair Muir Wood, vedoucí geotechnický inženýr z DONG Energy připouští, že údaje se budou vyhodnocovat déle než šest měsíců.

Už teď je jsou ale některé výstupy více než podnětné. „Dosavadní metody výstavby příbřežních větrných elektráren můžeme považovat za zbytečně konzervativní. Zjistili jsme, že podrobný průzkum lokálních podmínek, zejména pevnost substrátu mořského dna, nám dává velký prostor pro možnou variabilitu řešení.“

Výstupem analýzy nosnosti půdního profilu je totiž často zjištění, že není zapotřebí (v případě jednoho vrtu pro centrální nosník) hloubit až tak intenzivně. „Ve výsledku můžeme říci, že uzpůsobení konkrétního projektu místním podmínkám umožní redukovat množství oceli v základech,“ říká Muir Wood.

„Jinými slovy, je tu velký úsporný potenciál, který může pomoci snížení přidružených nákladů, a vést ke snížení nákladů na instalaci zařízení a vlastní produkci elektřiny.“ A kdy se z výsledků testů stane praktické řešení designu? „Počítáme, že k tomu dojde na konci ledna 2016.“

3 komentáře: „Dánové chtějí levnější pobřežní elektrárny

 • 14. 9. 2015 (17.43)
  Trvalý odkaz

  Bohužel nikde není psáno o kolik procent by tato úspora mohla být. Pochybuji ale o tom že by to bylo nějaké závratné číslo, spíše jednotky procent z celé stavby a do ceny proudu se to nejspíš příliš nepromítne. Ale kdoví jak to bude s výkupní cenou z toho.

  Reagovat
  • 14. 9. 2015 (19.40)
   Trvalý odkaz

   Dánsko má velmi nezáviděníhodnou situaci, pokud se týče fosilních paliv. Cena elektřiny by stoupala v době vysokých cen energie (není tomu tak dávno) velmi vysoko. Jejich řešení je, že využívají OZE, kde jim vychází cena elektřiny trochu lépe, než při dovozu ať už paliv nebo energie. I tak mají ale stále jednu z nejvyšších cen za kWH. Ušetřit na investicích do OZE o 10-20% by bylo pro Dánskou ekonomiku nezanedbatelným bonusem.

   Reagovat
   • 14. 9. 2015 (21.24)
    Trvalý odkaz

    Dánsko má drahou elektřinu, protože má největší daň na elektřinu.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *