Poblíž Londýna funguje největší baterie v Evropě

Obří baterie jsou čím dál tím běžnější součástí energetických sítí. Ta nejnovější byla spuštěna nedaleko britského hlavního města Londýna a má kapacitu 10 MWh. Náklady na vybudování obřího akumulátoru dosáhly v přepočtu 600 mil. korun.

Obří nová baterie poblíž Londýna má britské energetické síti pomoct pojmout nové obnovitelné zdroje energie. foto: S&C Electric
Obří nová baterie poblíž Londýna má britské energetické síti pomoct pojmout nové obnovitelné zdroje energie. foto: S&C Electric

Nová obří baterie stojí v městečku Leighton Buzzard v hrabství Bedfordshire nedaleko Londýna. Postavily ji společnosti S&C Electric, Samsung SDI, Younicos and U.K. Power Networks. Jde o plně automatizované zařízení s max. výkonem 6 MW a kapacitou 10 MWh.

Cílem dvouletého pilotního provozu baterie bude lepší integrace obnovitených zdrojů do britské energetické sítě. Energetika Velká Británie prochází výraznou proměnou – staré uhelné a jaderné elektrárny rychle dosluhují a země potřebuje tyto kapacity velmi rychle nahradit.

Činí tak mimo jiné právě prostřednictvím obnovitelných zdrojů energie, především příbřežních větrných elektráren. Ty dnes samy o sobě zajišťují kolem 10 % spotřeby. Velká Británie má pro využití větrných elektráren, ať už na souši nebo na moři, jedny z nejlepších podmínek v celé Evropě.

PVMagazine
Sdílet:

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.