Poblíž Londýna funguje největší baterie v Evropě

Obří baterie jsou čím dál tím běžnější součástí energetických sítí. Ta nejnovější byla spuštěna nedaleko britského hlavního města Londýna a má kapacitu 10 MWh. Náklady na vybudování obřího akumulátoru dosáhly v přepočtu 600 mil. korun.

Obří nová baterie poblíž Londýna má britské energetické síti pomoct pojmout nové obnovitelné zdroje energie. foto: S&C Electric
Obří nová baterie poblíž Londýna má britské energetické síti pomoct pojmout nové obnovitelné zdroje energie. foto: S&C Electric

Nová obří baterie stojí v městečku Leighton Buzzard v hrabství Bedfordshire nedaleko Londýna. Postavily ji společnosti S&C Electric, Samsung SDI, Younicos and U.K. Power Networks. Jde o plně automatizované zařízení s max. výkonem 6 MW a kapacitou 10 MWh.

Cílem dvouletého pilotního provozu baterie bude lepší integrace obnovitených zdrojů do britské energetické sítě. Energetika Velká Británie prochází výraznou proměnou – staré uhelné a jaderné elektrárny rychle dosluhují a země potřebuje tyto kapacity velmi rychle nahradit.

Činí tak mimo jiné právě prostřednictvím obnovitelných zdrojů energie, především příbřežních větrných elektráren. Ty dnes samy o sobě zajišťují kolem 10 % spotřeby. Velká Británie má pro využití větrných elektráren, ať už na souši nebo na moři, jedny z nejlepších podmínek v celé Evropě.

PVMagazine

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

4 komentáře: „Poblíž Londýna funguje největší baterie v Evropě

 • 7. 1. 2015 (20.39)
  Trvalý odkaz

  Dobrý den,

  Je to opravdu cca 60tis. kč/kWh tj. cca 2650 $/kWh??? ufff

  Reagovat
  • 8. 1. 2015 (9.27)
   Trvalý odkaz

   To je asi cena i se stavbou budovy a připojení na sítě. Také museli vybudovat nějaké vedení pro přenos těch 6MW. Střídače a nabíječky pro výkon 6MW také něco stojí.

   Reagovat
  • 8. 1. 2015 (20.04)
   Trvalý odkaz

   Počítejte životnost asi tak 3000 cyklů. To máme 20kč/KWh. Je to dost, že? I když náhrada článků bude stát zlomek toho, co vybudování celého úložiště, pořád to bude dost (celková investice se bude rozpočítávat na období celé životnosti). Chtělo by to asi tak 10x zlevnit. Ale myslím, že to nebude dlouho trvat a bude to podobné, jako s VE a FVE. Za pár let začne cena akumulátorů prudce klesat. Jakmile se rozjede výroba, která pokryje poptávku.

   Reagovat
   • 9. 1. 2015 (10.04)
    Trvalý odkaz

    Stejně myslím že levnější budou stále klasické PVE. Chtělo by to ale možná zahájit stavbu desítek malých, které by byla rovnoměrně rozmístěné.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *