Američtí vojáci fungují na baterky

Vojáci sebou nosí řadu elektronických přístrojů – od brýlí pro noční vidění, přes vysílačky, až po osobní tablety. Vojáky však trápí stejné problémy, jako výrobce elektromobilů nebo zastánců obnovitelných zdrojů energie – jak nejlépe skladovat elektrickou energii a jak vyřešit nabíjení?

Současný voják se bez elektronických přístrojů neobejde, foto: Army.mil
Současný voják se bez elektronických přístrojů neobejde, foto: Army.mil

V současné době s sebou americký voják na tří denní pěší patroly tahá 9kg baterie. Bez baterií není schopen voják nabíjet klíčové systémy své výstroje – vysílačky a brýle pro noční vidění.

Jelikož voják na zádech nosí 50 až 60 kilogramů výstroje, je jasné že devítikilogramová baterie vojáka zbytečně zatěžuje. Není divu, že američtí vojáci baterie na dlouhých patrolách „rádi“ ztrácejí. Těžká baterie také omezuje v batohu prostor pro životně důležitý náklad – munici.

Nová kompaktní univerzální nabíječka UBC, foto: army.mil
Nová kompaktní univerzální nabíječka UBC, foto: army.mil

Neméně důležitým problémem je, že vojenská výstroj a výzbroj používá různé druhy baterií, akumulátorů nebo nabíjecích konektorů. Voják tak nejen, že musí tahat těžkou nabíjecí baterii ale také různé nabíječky.

Lehčí a výkonnější baterie jen tak rychle voják nedostane, lze mu však ulehčit práci s nabíjením. Americká armáda pro své vojáky vyvinula novou univerzální nabíječku UBC (Universal Battery Charger), jenž umožní nabíjení jakékoli elektronické součástky výstroje.

UBC pracuje s napájecím zdrojem převzatým z cigaretové zásuvky v automobilu. Nabíječka váží pouze 2,7 kilogramů a má na sobě také solární články – pokud dojde hlavní zdroj energie. Podobně jako ostatní vojenská zařízení, je i nová vojenská nabíječka odolná proti pádu a voděodolná.

„UBC může nabíjet osm baterií a dva USB přístroje najednou. USB je čím dál důležitější, jak je čím dal více přístrojů spojeno pomocí chytrého telefonu. Nabíječka může také nabíjet ´morálku vylepšující´ přístroje, jako je iPod,“ říká Marc Gietter, vývojový inženýr centra CERDEC.

Nová univerzální nabíječka pracuje v tandemu z konformní přenositelnou baterií CWB (Conformal Wearable Battery ). CWB baterie je lehká, ohebná a umísťuje se do kapes na balistické vestě. Jedna CWB baterie váží 1 kilogram a má kapacitu okolo 100 Wh.

army.mil

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *