Americká armáda sází na obnovitelné zdroje

Solární energie se pomalu začíná prosazovat i v ozbrojených složkách. Důkazem je i projekt největší solární elektrárny , která bude zajišťovat dodávky elektrické energie pro texaskou vojenskou základnu Fort Bliss. Jde o první krok na cestě, na jejímž konci chtějí vojáci základnu Fort Bliss učinit zcela nezávislou na vnějších zdrojích energie.

Americká armáda sazí na obnovitelné zdroje. Zde solární elektrárna na letecké základně Nellis Air Force Base US Air Force
Americká armáda sazí na obnovitelné zdroje. Zde solární elektrárna na letecké základně Nellis Air Force Base US Air Force

Proč zrovna Fort Bliss? Hlavním důvodem je poloha základny ve východním cípu Texasu, kde je celoročně velmi slunné a teplé počasí. Podle údajů od organizace Texas Solar Radiation se průměrný denní příjem sluneční energie v této části Texasu pohybuje mezi 6 – 6,5 kWh.

Armádní sbor inženýrů (Army Corps of Engineers) uzavřel s texaskou firmou El Paso Electric smlouvu v hodnotě $120 mil. na výstavbu 20MW solární elektrárny. Elektrárna bude zásobovat elektrickou energií všechna velitelská stanoviště základny a celou východní část této druhé největší americké vojenské základny (4400 km2).

Solární energie všude, kde se v americké armádě podíváš. Američtí Mariňáci rozkládají solární panely v Afghánistánu

„Jedná se o největší solární projekt do dnešního data (v americké armádě – pozn. redakce),“ říká generálmajor Dana J.H. Pittard a dodává: “Je vzrušující být v čele rozvoje obnovitelné energie v americké armádě a snižovat naší uhlíkovou stopu.“

Solární elektrárna na základně Fort Bliss má být dokončena v roce 2015. Jde však jen o první krok v chystané energetické nezávislosti základny. V současné době již „texaští vojáci“ mají k dispozici malou 1,4MW solární elektrárnu, plus dalších 13,4 MW je nainstalováno na střechách obytných domů vojáků. Kromě toho je jíž plánovaná další 20MW solární elektrárna.

Úředníci také sledují možnosti využití větrné a geotermální energie. Kromě toho vojáci vysázeli již 14 000 nových stromů z celkově 20 000 plánovaných. Dále byla na základně a v jejím okolí vybudována celá řada , aby vojáci a civilní zaměstnanci nemuseli používat .

Obnovitelná energie je trendem v celé americké armádě. Přední vojenští představitelé doufají, že americká armáda v roce 2025 bude 25 % své energetické potřeby zajišťovat z obnovitelných zdrojů. Cílem je v maximální možné míře snížit závislost na fosilních palivech, především na ropě.

Sdílet: