Americká armáda myslí zeleně

Každá se snaží zajistit pro své potřeby bezpečný a stabilní přístup k energetickým zdrojům. Není tomu jinak ani u , která pomalu objevuje výhody . Pro rychlejší zavádění a , americké ministerstvo obrany založilo úřad pro energetickou iniciativu (EIO). Nová skupina si dala do roku 2025 cíl pokrýt 25 % energetických potřeb armády z obnovitelných zdrojů.  

ozbrojené síly Spojených států

Obrázek: expertinfantry.com

EIO vznikla také jako odpověď na stížnosti ze strany soukromého sektoru, kterému připadá armáda příliš pomalá a byrokratická v otázce zavádění obnovitelných zdrojů.

Americké ministerstvo obrany je největším odběratelem elektrické energie Federální vlády. Na celkovém odběru vlády se podílí 80 %, což odpovídá přibližně 1,5 % celkové spotřeby elektrické energie v celých .

„Chceme dobře využít peníze daňových poplatníků a budovat kultivované a čisté “ řekl John McHugh, tajemník armády, při rozhovoru s médii.

McHugh také uvedl, že skupina bude v příštích deseti letech operovat s částkou 7,1 miliard amerických dolarů. Už nyní má armáda naplánováno 126 nejrůznějších ekologických projektů. Příkladem je například obrovská na základně Fort Irwin v .

Ozbrojené síly USA mají vhodné podmínky pro stavbu obnovitelných zdrojů. Dle oficiálních stránek EIO, americké ministerstvo obrany vlastní asi 60 000 km2 půdy, což je ideální pro stavby rozlehlých solárních farem.

Všech pět složek americké armády utratí za elektřinu 4 miliardy dolarů každý rok. To je mnohem více než činí celý roční rozpočet ministerstva obrany .

Ač se to možná nezdá, obnovitelné zdroje jsou pro potřeby armády velmi vhodné. Decentralizovaná, bezpečná a na vnějších vlivech (nepřátelských státech) nezávislá výroba elektrické energie – je přesně to, po čem každá armáda touží.

ThomasNet

4 komentáře: „Americká armáda myslí zeleně

 • 16. 8. 2011 (23.50)
  Trvalý odkaz

  Prodá každý. Byl by hlupák, kdyby neprodával, zvlášť když v případě válečného konfliktu s nějakým dodavatelem ropy silně vzrostou ceny.

  Reagovat
 • 16. 8. 2011 (12.03)
  Trvalý odkaz

  US Army začíná chápat, že ropa není nekonečná a hlavně, že těžko mu ji prodá ten, proti komu povedou případnou válku.

  Reagovat
 • 16. 8. 2011 (10.37)
  Trvalý odkaz

  USA ma cca 6% celosvetovych zasob. Coz je pomerne dost :) Blizky vychod je s USA kamarad a ten ma asi 61% zasob, tak se neboj :)
  A ze by armada nebyla akceschopne se nebojim.

  Reagovat
 • 16. 8. 2011 (6.28)
  Trvalý odkaz

  Hlavně jde o to, že když se USA (v případě konfliktu) odříznou od ropy (a jejich vlastní zásoby stačí jen na pár let spotřeby), tak aby byla armáda vůbec akce-schopná (zdroje energie byly rozhodující i v WW2). Nejde o ekologii (ale zástěrku, aby se nestrašilo obyvatelstvo).

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *