Kde stavět větrné elektrárny poradí Američanům bóje

Příbřežní větrné elektrárny mají slibný potenciál k navýšení kapacity obnovitelných zdrojů a Spojené státy americké si to dobře uvědomují. Jenže jaký je skutečný potenciál jednotlivých lokalit?

„Zařízení bude schopné předávat aktuální informace přímo z místa, a poslouží k lepšímu vyhodnocení potenciálu jednotlivých lokalit.“ Zdroj: PNNL
„Zařízení bude schopné předávat aktuální informace přímo z místa, a poslouží k lepšímu vyhodnocení potenciálu jednotlivých lokalit.“ Zdroj: PNNL

Ke zjištění přesných čísel proto laboratoře PNNL (Pacific Northwest National Laboratory) zkonstruovaly dvě speciální bóje, které budou zjišťovat konkrétní podmínky na vytipovaných lokalitách a podílet se na vyhledávání nových.

K plnění úkolu, tedy preciznímu odhadu potenciálu pro instalaci příbřežních větrných farem, jsou obě desetitunové bóje vybaveny sadou meteorologických a oceánografických zařízení.

Jen hodnota jejich výbavy je odhadována na 1,2 milionu dolarů. Ta má pomoci odhalit, zda se skutečně vyplatí zainvestovat do vybudování větrných elektráren v konkrétních lokalitách.

V současnosti jsou obě bóje připraveny k zahájení testovacího provozu, přičemž první bude prozkoumávat pobřeží nedaleko oregonské Coos Bay, zatímco druhá zamíří k Virginia Beach ve Virdžínii.

Amerika má potenciál k tomu, aby s pomocí příbřežních větrných elektráren vyráběla až 54 GW čisté energie, tedy množství ekvivalentní ke spotřebě 17 milionů domácností.

Kde je zahájení výstavby nejoptimálnější je zatím ale předmětem diskuzí. Důsledný průzkum lokalit, který není založený jen na meteorologických mapách, má umožnit USA rychlejší vzestup tohoto segmentu obnovitelných zdrojů energie. Američané se prý inspirovali u Australanů, a na konstrukci bójí a výběru zařízení se podílela kanadská společnost AXYS.

„Data, která nám poskytnou obě bóje, nám dají mnohem jasnější obraz toho, jak silné větry vanou ve výšce, která je pro instalaci větrných elektráren zajímavá,“ říká Will Shaw, který se v PNNL soustředí na atmosférická proudění.

„V USA stojíme, pokud jde o příbřežní větrné elektrárny, na začátku, a tato dvě sledovací zařízení nám zajistí odpovídající informace pro kvalifikovaná rozhodnutí.“

pnnl.gov

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *