Georgetown v Texasu kompletně přechází na OZE

Starosta texaského města Georgetown, Jim Briggs, nedávno ohlásil svůj záměr přebudovat celé město na 100% energeticky nezávislé a zásobované pouze obnovitelnými zdroji energie. Zpráva vyvolala všeobecný poprask v celém Texasu.

„Georgetown má pro přechod na obnovitelné zdroje dobré důvody. Peníze.“ Zdroj: Billy Hathorn
„Georgetown má pro přechod na obnovitelné zdroje dobré důvody. Peníze.“ Zdroj: Billy Hathorn

Stát osamělé hvězdy, jak se Texasu přezdívá, totiž nemá mezi aktivisty z ekologických organizací právě dobrou reputaci. Rozlohou druhá největší země Spojených států tradičně sází na ropu a fosilní zdroje paliv, a pokud jde o alternativní zdroje energie, považují je místní zhusta za liberální a zbytečně levicové iniciativy.

Americký senátor Ted Cruz jednou dokonce užil příměru, že: „Texasané jsou ve svých postojích asi tak konzervativní, jako středověcí obhajovatelé názoru o tom, že Země je ve skutečnosti placatá.“ Obnovitelné zdroje se prostě v Texasu moc nenosí. Starostu Georgetownu to ale zdá se netrápí.

„Říkali o mě, že jsme klon Ala Gora a aktivistický objímač stromů,“ říká Briggs. „Moje motivace je ale mnohem prostší.“ Důvod, proč chce Georgetown změnit v první město Texasu zásobované ryze obnovitelnými zdroji je totiž v prozaičtější. Ve hře jsou pochopitelně peníze.

„Ve skutečnosti jsem asi tím největším protikladem Ala Gora. Jsem pragmatik. Neplánujeme tu zachránit planetu, ale děláme to kvůli zvýšení konkurenceschopnosti, nastartování lokálního podnikání a snížení rizik pro naše spotřebitele.“

Georgetown s 50 000 obyvateli, vzdálený pětatřicet kilometrů od hlavního města Austinu, se má během několika let stát úplně novým sídlem. Základem nové energetické politiky města se má stát zavedení co nejširšího rámce energetických alternativ do praxe, a radnice bude zavádění těchto novinek podporovat. Briggs si za vzor vytýčil město Houston, kde si spotřebitelé mohou svobodně vybrat ze sedmdesáti diverzifikovaných zdrojů obnovitelné energie.

V současnosti už město nadvázalo spolupráci se společnostmi SunEdison a EDF, a uzavřelo s nimi dvacetileté smlouvy na realizaci celkem 150 MW instalací. Práce mají započít na přelomu roku 2016/2017 a jsou rozvrženy až do roku 2041. Konzervativních postojů místních se starosta nebojí: „Zhruba 40% obyvatel města je starší padesáti let. Ti si toho ani nevšimnou, a my tu stavíme pro budoucnost.“

Jeden myslel na “Georgetown v Texasu kompletně přechází na OZE

  • 14. 4. 2015 (20.36)
    Trvalý odkaz

    Georgetown je tradiční bašta republikánských konzervativců. Jdou na to konzervativně, ale alespoň něco. Slunečního svitu tam je tolik, že ho mohou vyvážet.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *