Obyvatelé Havaje začínají plně využívat sílu slunce

K prvnímu lednu roku 2016 má za sebou společnost Hawaiian Electric slušnou bilanci: 77 000 nainstalovaných solárně-fotovoltaických systémů připojených k síti. Od Kapaa přes Honolulu až po Kailua zásobuje 17 % obyvatel Havaje čistou energií. Na ostrovech zdaleka není jediná.

„Ohřev vody a výroba elektřiny v havajském Kapolea.“ Zdroj: Kent Nishimura
„Ohřev vody a výroba elektřiny v havajském Kapolea.“ Zdroj: Kent Nishimura

Havajské souostroví se ve stále větší míře orientuje na obnovitelné zdroje energie, které snižují závislost obyvatel na importu pohonných hmot, a kromě vyšší soběstačnosti na pevnině tím pomáhají udržet zdejší mimořádnou přírodu nedotčenou.

Hawaiian Electric je sice největším hráčem na místním trhu, pokud jde o domácí střešní solární elektrárny, ale k solarizaci ostrovů přispívají i další firmy. Třeba HECO Cos., která v průběhu roku připravila 26 000 fotovoltaických systémů, a dalších 18 000 má nasmlouváno pro letošní rok.

„Není to o konkurenčním souboji, o vyvíjení tlaku na dodavatele solárních řešení,“ říká Jim Alberts, viceprezident Hawaiian Electric Cos. Ten má navíc k solárnímu boomu na podnikatele poněkud netradiční názor:

„O solární panely je prostě enormní zájem, a jejich instalace se dožadují prakticky všichni obyvatelé ostrovů. Jsme rádi, že tu nepodnikáme sami, protože bychom sami nestačili poptávku uspokojit.“ Například na ostrově Oahu je teď už „ke Slunci“ připojeno 32 % domácností.

Reklama propagující obnovitelné zdroje energie v televizi, billboardy dodavatelů solárních systémů kolem silnic? To na Havaji neznají, pracuje se tu s dobrou reputací.

„Budoucnost solární energie je na ostrovech jasná,“ říká Alberts. „Základem je hledat takové řešení, které prospěje lidem, komunitě. Kdyby něco neběželo tak jak má, kdyby lidé po instalaci neplatili míň za elektřinu, tak by to prostě nefungovalo.“ Společnosti tu prostě pracují (nebo se aspoň tak tváří) pro lidi, a evidentně to funguje.

Sdílet: