IceWind CW1000: vertikální turbína pro velmi silný vítr
Island je v pomyslné kronice obnovitelných zdrojů energie zapsán jako země s největší produkcí čisté energie na počet obyvatel. A také jako stát, kde se obnovitelné zdroje energie vyrábějí 100 % elektřiny. Nově tam vzniká i jedinečná větrná turbína.
Jistě, když máte na dosah prakticky neomezený zdroj geotermální energie, a k tomu jste obklopeni rozbouřeným mořem, není to zase tak nepochopitelné. Islanďané se ale rozhodli, že si svou eko-bilanci ještě zlepší, a rozpracovali zajímavý projekt větrných elektráren.
V současnosti získává Island 75 % elektřiny z vodních elektráren a vlnových systémů, a zhruba 25 % připadá na geotermální elektrárny. Další, dosud plně nevyužívanou variantou, se mohou stát větrné elektrárny. Zdůvodnění je prosté: na Islandu skutečně hodně fouká.
Vlastně jsou zde vanoucí větry natolik silné (70 – 150 km/h), že by tu konvenční horizontální konstrukce větrné elektrárny nemusela obstát. Proto skupina vývojářů přichází s návrhem vertikální listové turbíny IceWind CW1000, která se s nadměrnou silou větru vyrovnává po svém.
IceWind je skutečně precizní kousek, masivní a přesto pečlivě vytvarovaný: zatímco vítr „zabere“ do jednoho listu, druhý v pořadí rychlost otáčení utlumí, než se do něj samotného opře vítr. A tak pořád dokola.
Je to možná trochu zvláštní: zatímco se ve vnitrozemí snažíme, aby se naše větrné elektrárny točily co nejvíce, Islanďané se snaží o to, aby se netočily zase tak moc. Saethor Asgeirsson, vynálezce CW1000 k tomu říká: „Právě přílišné roztočení konvenční turbíny by mohlo tady na Islandu znamenat problém. Proto jsme se na to zkusili podívat z trochu jiného úhlu.“
Výsledný produkt bude komerčně dostupný už v létě, ale s jeho uplatněním bude asi trochu problém. Stávajících 329 000 obyvatel Islandu už totiž levným a všudypřítomným zdrojem energie disponuje.
„Pořád jsou tu ale izolovaná sídla, chaty a rybářské sruby, které nejsou připojeny do sítě,“ říká Asgeirsson. „Náš vynález by mohl najít praktické uplatnění všude tam, kde vítr vane až příliš silně. Třeba v Grónsku, nebo na polárních stanicích. CW1000 je totiž skutečně robustní, a náročné přírodní podmínky mu rozhodně nevadí.“