Nová Zelená úsporám může přinést 1% růst HDP

Jak vyplývá z dnes zveřejněné makroekonomické analýzy, 
dobře nastavený program na podporu energeticky úsporných budov může oproti běžným rozpočtovým výdajům znásobit ekonomický růst Česka až šestkrát. Program může naší ekonomice přinést 1% růst HDP. Rozhodnutí má v rukou vláda.

Program Zelená úsporám byl jednou z příčin rostoucí obliby pasivních domů v České republice, foto: Centrum pasivního domu
Program Zelená úsporám byl jednou z příčin rostoucí obliby pasivních domů v České republice, foto: Centrum pasivního domu

Podle nové analýzy [1], kterou zpracoval pro iniciativu Šance pro budovy tým ekonoma a člena NERVu, Miroslava Zámečníka, přinese účinný lék pro českou ekonomiku bez rizika dalšího zadlužování nový program, který by motivoval vlastníky k energeticky úsporným rekonstrukcím. Pokud se dobře nastaví, pak se obdoba „Zelené úsporám“ totiž jednoznačně vyplatí nejen občanům a tuzemským firmám, ale velmi výrazně také státu.

Jak upřesňuje autor analýzy Miroslav Zámečník:„ Pokud stát vynaloží 1 milión korun na energeticky úsporná opatření, lze očekávat kladný dopad na HDP ve výši 2,13 až 3,59 miliónu korun. A to díky vysokému multiplikačnímu faktoru stavebnictví budov a také tzv. finanční páce – tedy podílu soukromého kapitálu, který se nabalí na každou korunu státní investice. Oproti tomu dle statistik běžné státní výdaje ve stejné výši přinesou růst HDP pouze 600 tis. Kč.“

Státu se navíc samotná investice téměř celá vrátí už během jednoho roku. Jeho příjmy z jednoho miliónu investovaného v dobře nastaveném programu činí 0,97 až 1,21 milionu korun na daních z příjmu stavebních firem a jejich pracovníků, ze sociálního a zdravotního pojištění zaměstnaných lidí a na nevyplacených sociálních dávkách, které by jinak bylo nutné vyplatit všem, kteří by bez tohoto programu neměli práci. K tomu je potřeba ještě připočíst nepřímý dodatečný příjem díky zvýšenému HDP.

Luděk Niedermayer ze společnosti Deloitte a bývalý viceguvernér České národní banky, který analýzu oponoval, doplňuje: „Z pohledu na konkrétní makro situaci, ve které se česká ekonomika nachází, se jeví jako podstatné zvažovat cesty, jakými stimulovat ekonomickou aktivitu. Pomalý růst ohrožuje nejen fiskální stabilitu země, ale s tímto rizikem roste obava, že se naše země dostane do ranku zemí fiskálně ohrožených. V této situaci, podpora projektů s vysokými makro multiplikátory je adekvátní reakcí.”

„Podle odhadů iniciativy Šance pro budovy je absorbční kapacita podpůrného programu pro úspory v budovách 10-12 mld. ročně. Dopad na ekonomický růst tedy může být i 1 % HDP. A to není malé číslo,“ upřesňuje Petr Holub, kordinátor iniciativy. Smysl nové analýzy shrnuje: “Stát investuje milion, za rok jej dostane zpět a k tomu významně podpoří hospodářství naší země. Vedle toho se samozřejmě zvýší kvalita bydlení a sníží energetická závislost České republiky.”

O tom, do jaké míry pocítí tyto benefity čeští občané a o kolik vzroste HDP ale rozhoduje vláda. Ta musí schválit finanční zdroje pro tento podpůrný program. Její legislativní rada nyní projednává zákon o obchodování s emisními povolenkami. Právě výnosy z prodeje povolenek mohou vedle evropských fondů tvořit hlavní zdroj financování programu energeticky úsporných rekonstrukcí.

[1] Analýza, manažerská shrnutí v češtině a angličtině a komentář k analýze ke stažení

tisková zpráva

Jeden myslel na “Nová Zelená úsporám může přinést 1% růst HDP

 • 25. 6. 2012 (11.00)
  Trvalý odkaz

  Nemohl jsem pochopit jak dotační program Zelená úsporám mohl skončit a velmi se mi líbí znovuoživení této věci.
  Rozhodně lepší řešení než přemrštěné dotování solární energetiky. je v ní budoucnost, ale s tou bych počkal na účinnější technologii.
  A taky by mě zajímalo jestli se někdo na vysokých pozicích zajímá a o magnetické motory a využití vodíku…

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *