Filipíny mají nejvíc obnovitelných zdrojů v regionu

Filipínská republika doslova vytřela ostatním členským zemím Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN) zrak. Alespoň v oblasti rozvoje obnovitelných zdrojů energie, jmenovitě pak větru. Od roku 2016 disponuje větší instalovanou kapacitou, než ostatní sdružené země dohromady.

„Jen na kouzelných plážích se budoucnost země vystavět nedá, a Filipíny to vědí.“ Wikipedia.com
„Jen na kouzelných plážích se budoucnost země vystavět nedá, a Filipíny to vědí.“ Wikipedia.com

Filipíny, ještě nedávno krutě stižené přírodní katastrofou, se rozhodly nastartovat zcela nový směr národní energetické politiky. Významnou roli při tom sehrál senátor Juan Miguel Zubiri, který vypracoval a předložil celou strategii „transformace“.

Od roku filipínští 2008 usilovně budují jednotlivé segmenty OZE prakticky od základů, a nyní se jejich snaha začíná vyplácet. Aktuálně nyní disponují energetickou kapacitou 400 MW.

Stávající úspěch je ale jen závdavkem lepší budoucnosti. V průběhu dalších dvou až tří let by měla být stávající kapacita navýšena až k hranici 1600 MW. Zubiri ve své bilanční zprávě zmiňuje, že hned několik ostrovů disponuje výrazným potenciálem.

„Podle posledních údajů Úřadu pro správu obnovitelných zdrojů (REMB) je vytipováno hned 44 lokalit, vhodných pro výstavbu větrných elektráren. Jejich kapacita by se mohla blížit až 1168 MW,“ píše Zubiri.

Úspěch Filipín by nebyl možný bez celé řady opatření. Mezi ně se řadí výhodná dotační schémata, stabilizované výkupní tarify a maximální podpora domácích i zahraničních investorů.

Jedním z nejvýraznějších výsledků těchto podpůrných aktivit je vybudování větrné farmy o výkonu 150 MW (370 GWh za rok), která se skládá z padesátky třímegawattových turbín Vestas V90-3. Po svém definitivním spuštění by měl snížit objem dosud produkovaných emisí o 200 000 tun oxidu uhličitého za rok.

cleantechnica.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *