Černý rok pro španělskou větrnou energetiku

Rok 2015 se v globálním měřítku projevil jako vynikající pro rozvoj obnovitelných zdrojů energie. Bohužel to neplatí pro Španělsko. Země, která alespoň na úrovni Evropy představuje stálici větrné energetiky, loni nenainstalovala ani 1 MW nových elektráren.

Větrný park Maranchon ve Španělsku je jedním z největších v Evropě, foto: Jfga, wikipedia, licence Creative Commons 3.0 Unported
Větrný park Maranchon ve Španělsku je jedním z největších v Evropě, foto: Jfga, wikipedia, licence Creative Commons 3.0 Unported

Za poslední čtyři roky to jde se Španělskem z kopce. Za tuto dobu se zde totiž podařilo rozjet „jen“ 1 932 MW nových instalací, což v měřítku předchozích let činí ze Španělska zemi nejméně přátelsky nakloněnou větrné energetice v Evropě. Aktuální stav je zde vlastně vůbec nejhorší za posledních dvacet let.

Situaci vyhrotila politická situace, nejasné a neprůhledné vedení státních zakázek, a také nepříliš úspěšná Vládní energetická reforma, přijatá v roce 2013. Ta se dnes jeví jako hlavní příčina španělského propadáku. Od roku 2013 bylo toto dotační schéma naplněno jen ze 1,4 %, respektive bylo instalováno jen 27 MW.

Španělsko si stále udrželo pozici lídra dodavatele řešení (značky Iberdola, Gamesa) větrných elektráren, ale zdejší podniky se drží vlastně jen díky vývozu (za léta 2014 a 2015 šlo 100 % výroby na export). Doma o jejich výrobky zájem není.

Španělsko tak může mít problém se splněním závazných cílů pro podíl energie z OZE na konečné hrubé spotřebě energie stanovených Evropskou unií. Podle Španělské asociace pro větrnou energetiku (AEE) je základem pro splnění stanovených cílů pro rok 2020 obnovení právních záruk pro větrné elektrárny, o které tyto zdroje přišly kvůli zmíněné reformě.

Do roku 2020 by mělo Španělsko dokázat uvést v provoz 6400 MW OZE, aby splnilo závazky vůči EU, ale situace tomu zatím neodpovídá.

Sdílet: