Španělsko šetří díky větrné energii

Španělsko, zdá se, je na větrnou energii připraveno mnohem lépe než Německo nebo Česká republika. V únoru zásobovaly větrné elektrárny Španělsko celkem z 21,7 % čistou elektrickou energií. Ta byla navíc výrazně levnější než elektřina vyráběná v uhelných či jaderných elektrárnách.

Větrná farma ve Španělsku, autor: Cgoodwin, licence Creative Commons
Větrná farma ve Španělsku, autor: Cgoodwin, licence Creative Commons

Španělsko podle společnosti Gamesa vyrobilo z větru během února tolik energie, kolik by stačilo pro celé sousední desetimilionové Portugalsko. Navíc země díky elektřině z větru ušetřila nějakých 260 milionů euro!

Tolik totiž ušetřila na dovozu fosilních paliv, které by jinak byly potřeba k výrobě takového množství energie. Zároveň tak bylo ušetřeno – či spíše zamezeno – 1,8 milionu tun emisí. Pro srovnání, průměrná únorová cena 1 MWh elektřiny ve Španělsku byla 51 euro, ve Francii však 105 euro.

Vítr se tak stal během února 2012 druhým největším dodavatelem energie ve Španělsku hned po uhlí a jaderných elektrárnách. Kromě toho vytváří v zemi 30 000 pracovních míst a vytváří technologický export v hodnotě 2 mld. euro.

Podle propočtů za každé euro, které průmysl větrné energie získá v dotacích od vlády, vrátí do ekonomiky tři eura.

Španělsko je dnes čtvrtým největším výrobcem větrné energie na světě, po Číně, USA a Německu. Na konci roku 2010 byla instalovaná kapacita 20 GW, teď už bude významně vyšší. Za celý rok 2010 pokryla větrná energie 16 % španělské spotřeby.

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

10 komentářů: „Španělsko šetří díky větrné energii

 • 14. 4. 2012 (10.01)
  Trvalý odkaz

  Docela by mě zajímalo, jaké měli výsledky všichni ti zelení mužíci v matematice, fyzice a chemii. Má zkušenost je taková, že trojčlenka už je mimo jejich možnosti, o elektřině vědí akorát to, že kope, a když z nich pojišťovák vytáhne 80 tisíc za nic, ještě si chrochtaj, jak mají výhodné pojištění (protože jim to ten agent přece řekl, že je výhodné). Ale přesto nemají dost soudnosti na to, aby se zdrželi kecání do něčeho, o čemž snad sami musejí uznat, že je to mimo jejich obzor.

  Reagovat
 • 20. 3. 2012 (10.26)
  Trvalý odkaz

  Skromný dotaz. Co se tedy stane, když vám vážně přestane foukat. Může mi prostě někdo vysvětlit, jak zaručim stálý výkon například 20GW pomocí OZE. Máme noc, moc to nefouká… Co potom? Zatím mi ještě nikde nikdo neodpověděl a stále jen slyším, že samozřejmě tohle je zvládnutelné. Jak? :)

  Reagovat
 • 3. 3. 2012 (11.53)
  Trvalý odkaz

  Shale, ne rozhodně není jediný i když věřím, že čezáci a atomhujeři by si to přáli. Pravdu už neutajíte.

  Reagovat
 • 2. 3. 2012 (8.27)
  Trvalý odkaz

  Poláci takové nesmysly neprovádějí. Všichni přece tušíme kdo ty lži a mediální kampaně v ČR šíří a o co tady ve skutečnosti jde. V Polsku je spíše větší šance na další rozvoj HVDC, tam je nějaká frekvenční synchronizace nepodstatná a rozpad sítě nehrozí.

  Reagovat
 • 1. 3. 2012 (21.09)
  Trvalý odkaz

  tom:
  A proto staví poláci na hranicích transformátory ve velkém a nám hrozí blackout, protože Němci přenášejí obrovské množství elektřiny přes naše sítě?

  Reagovat
 • 1. 3. 2012 (7.27)
  Trvalý odkaz

  Němci s tím problémy také nemají. Problémy s OZE (mimo dotované spoluspalování uhlí jediné „správné“ firmě) má jen v ČEZku uhloatomová loby která šíří tyto nesmysly. Protože je nadbytek elektřiny a tedy i nižší projede do zahraničí.
  http://zpravy.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/vitr-nefouka-proud-elektriny-presto-ohrozuje-cesko-745837
  Cituji: „Dispečeři v Německu mají možnost omezit výrobu ve větrných elektrárnách. Pokud s tím mají problémy na svém území, tak se rozhodují samostatně. Pokud máme problémy na našem území, tak naši dispečeři mají k dispozici několik nástrojů a jedním z nich mlůže být i to, že požádají německého kolegu a omezení výroby.“
  http://byznys.ihned.cz/analyzy-a-komentare/c1-54861560-hrozi-cesku-realne-blackout-ptali-jste-se-sefa-prenosove-soustavy-ceps
  Takže žádný problém vlastně není.

  Reagovat
 • 1. 3. 2012 (7.09)
  Trvalý odkaz

  k nízké nedotované ceně … ano myslím že může být nižší, je to logické, cena se skládá z nákladů na materiál ( uhlí ), ceny za mzdu, a správních a výrobních režiíí ( ředitelé a vedoucí za něco a z něčeho musí být placeni ), a ze zisku

  vzhledem k tomu že cena za uhlí jenom sama dělá 40 – 60 % ( opět práce, pohoné hmoty, režie a zisk plus doprava ) a tato suma u vetrné elektrárny odpadá ( vítr se nemusí dopravovat, neučuje cenu za práci, režii a svuj zisk ) je jasné že přímé náklady na výrobu jsou minimálně o 40% nižší, další suma se ušetří vzhledem k odpadlé dopravě uhlí takže proč e věřím tomu že poloviční cena za MWh je věrohodná

  jen je třeba nezapomínat že to je přímá cena, není v ní započteno že železnice dopravující uhlí přišla o zakazky a tudíš je nucena snížit množství pracovníků – hlavy na UP nebo co tam maj. další věc je že uhlí co nešlo do španělska díky této uspoře – pokud ho neprodali jinam leží na skladě – tudíš zas omezení težby a další lidi na dlažbě …

  na jdenu stranu ano je to příjemná zpráva a v celku když se to veme globálně ……

  nicméně myslím že do 4 – 10 let se to utřepe a třeba EU pochopí že další běžence z afriky není potřeba přijímat a konečně začne tam i myslet ekonomicky a bude je štandopéde obratem zase vracet do afriky na jejich kokosové plamy, než by si přidělávala práci s civilizováním necivilizovaného

  Reagovat
 • 29. 2. 2012 (19.14)
  Trvalý odkaz

  Také bych rád dovysvětlil, jak je zázračně možné, že nemají problémy s výkyvy…
  Mimoto necítíte trochu rozpor v tvrzení, že jásáte nad cenou megawatthodiny a stejně tak jásáte, že vítr dal práci 30000 lidem?
  Jestli vítr něco nahradil, tak tu práci také jiným sebral. A jestli bude vítr personálně náročnější na vyrobenou energii než například jádro, opravdu může být nedotovaná cena tak nízká?

  Reagovat
 • 29. 2. 2012 (18.20)
  Trvalý odkaz

  Jak to, že nemají Španělé problémy s výkyvy výroby elektrické energie? Němci s tím problémy mají. Že by tam foukalo stabilně? Nebo to to nějak jsou schopní kompenzovat?

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *