VIDEO: Stavění s přírodou

Občanské sdružení Baobaby vzniklo s cílem podporovat přírodní stavitelství. Sdružuje lidi, kteří se zajímají o nízkoenergetické domy z přírodních materiálů jako jsou hlína, sláma, dřevo. Tak vznikla i video-reportáž z devítidenní dílny úsporných technologií, permakultury a stavění ze slámy, kterou o.s. Baobaby uspořádalo v létě 2010 na Hostišové u Zlína.

Stavění s přírodou - série tří desetiminutových videí na téma přírodní stavitelství
Stavění s přírodou - série tří desetiminutových videí na téma přírodní stavitelství

Někteří účastníci kurzu přírodního stavitelství se stali součástí pracovní skupiny o.s. Baobaby se zaměřením na rostoucí slaměné domy (asi 12 lidí). „Ty chceme vypustit do světa už letos v rámci pilotní realizace prvního rostoucího domu v Malenovicích,“ říká Viktor Karlík, zakladatel občanského sdružení.

Někteří účastníci se dále mezi sebou setkávají a vytvářejí různé způsoby spolupráce.

„Výhledově plánujeme, možná už v tomto roce, založení ještě dalších dvou pracovních skupin – jedna se bude zabývat výtvarným využitím přírodních materiálů. Jedno z témat, která tato skupina bude řešit je venkovní prostorové hliněné objekty. V tomto duchu jsme postavili průlezku hliněný šnek. Druhá se bude zabývat smysluplnými low tech úspornými technologiemi,“ doplňuje další plány občanského sdružení Karlík.

Experimentální domek stále čeká na své dokončení. Chybí mu vybavení interiéru. „Tomu se budeme věnovat letos na jaře.“

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

2 komentáře: „VIDEO: Stavění s přírodou

  • 16. 10. 2013 (8.53)
    Trvalý odkaz

    Naprosto jiný styl od nynějších chemikáliemi prožraných domů….vůbec nejde o to že je to levné ale o to žít jinak…je to vnímáno jako oddělení se od téhle uspěchané a rádoby moderní doby se zaměřením na opravdu kvalitní práci a život:) Jsem ráda že jsem mohla vidět jak se takovýto dům staví a ráda bych si to vyzkoušela s přítelem, jelikož si chceme slaměný dům postavit také…jedním slovem Krása:)

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *