Superadobe – jednoduché, levné a rychlé ekologické bydlení

Známý herec Jaroslav Dušek si nedávno postavil v Jindřichovicích pod Smrkem nový dům. S pomocí kamarádů a dalších nadšenců vybudoval kruhový domek podle systému Superadobe. Je dokonce ještě levnější a rychlejší než bydlení ze slámy. pokračování…
Stavba - Jindřichovice - Dům SuperAdobe z přírodních materiálů - stavba

Základní princip systému Superadobe vychází z tradiční íránské lidové architektury. Na západ jej přenesl iránský architekt Nader Khalili. Prezentoval jej jako rychlé, udržitelné a především levné bydlení pro milardy lidí, které často nemají prostředky na to, aby mohly vybudovat vlastní obydlí klasického typu.

Výhody SuperAdobe

  • využívá se lokálních materiálů přímo z pozemku
  • stavbu zvládne každý, stačí parta známých či dobrovolníků
  • vnitřní klima je příjemné a přirozené
  • silné stěny tlumí hluk zvenčí
  • pytle dobře tepelně izolují
  • prostor má zajímavou akustiku
  • snadná rozšiřitelnost

Staví se velmi jednoduše většinou bez pomoci strojů, pouze lidské práce. Základním stavebním materiálem je směs hlíny, slámy a případně cementu. Těmi se plní speciální nekonečné pytle, které se nařežou na požadovanou délku. Pytle se pak tvarují a kladou na sebe a udusávají. Mezi pytle se pro lepší stabilizaci může klást ostnatý drát.

Tvar Super Adobe staveb je většinou rotundovitý. Jakmile je hotova hrubá stavba, lze pytle omítnout např. hlínou s příměsí dalších materiálů. Do staveb lze snadno zavést elektřinu, vodu či využít solární vytápění. Superadobe budovy lze snadno přizpůsobit konkrétnímu klimatu – ať už jde rozpálené kalifornské slunce nebo deštivější a mrazivější prostředí střední Evropy, jak dokazuje právě i stavba Jaroslava Duška, který popisuje genezi stavby:

„Systém SUPERADOBE dle zesnulého architekta Nádera Khaliliho je založen na tom, že stavíte převážně z materiálů, které jsou k dispozici přímo na pozemku. V mém případě, protože půda je písčitá, byl použita směs z 80% písku, 10% jílu a 10% cementu, na němž v našich klimatických podmínkách trvala Iliona Khalili, vdova po architektovi, která přiletěla z Kalifornie, aby stavbu řídila. Stavěli jsme totiž první Superadobe stavbu ve střední Evropě. Do směsi jsme postupně přidávali více na drobno nasekané slámy. To vše bylo samozřejmě propojené vodou. Směsí se potom plní tak zvané nekonečné pytle, z nichž se tvoří kruhy, které se postupně zmenšují, takže vznikla kruhová stavba s klenbou. Pro zafixování a propojení pytlů se užívá ostnatý drát. Kromě toho jsme použili také dřevěné trámy, prkna a kameny. Na střechu jsme použili tenké stromy, na které je připevněna na míru ušitá plachta. Dveře a dřevěná okna s izolačními dvojskly dodala Vekra, velké kruhové střešní okno dodal Titan-Multiplast ze Smržovky, izolovaný komín s nerezovou vložkou postavila místní odborná firma z takové té tvárnicové  skládanky. Domek je vytápěn sporákem na dřevo od pana Řehulky a jakousi variantou Trombeho stěny. Suchý záchod je venku, mimo dům. Voda za studně, čerpaná rumpálem. Do stavby nejsou přivedeny žádné sítě. Je to spíš taková meditační chýše.“

V rámci projektu na ochranu klimatu Challenge Europe, který realizuje mezinárodní organizace British Council, nedávno v Národní technické knihovně proběhl seminář Bio Domy o domech z přírodních materiálů. Odborní přednášející zde představili zdravotní, enviromentální a sociální výhody domů ze dřeva a přírodních materiálů. Zároveň poskytovali rad jak šetrně stavět či rekonstruovat.

„Stále častěji slýcháme o používání čistě přírodních stavebních materiálů jako je dřevo, nepálené cihly, hliněné omítky v nově vystavěných domech. Tyto stavební postupy jsou však v českém prostředí stále novinkou, a tak jsou přijímány smíšeně. Ve spleti informací v médiích bývá těžké oddělit relevantní od těch zavádějících. Proto mají velký význam souhrnné profesionální vzdělávací akce věnované tomuto tématu,“ uvádí místopředseda České rady pro šetrné budovy Petr Vogel.

V České republice nemá prozatím systém Super Adobe příliš mnoho příznivců, ale komunita se pomalu tvoří na webu SuperAdobe.cz. Tamtéž se můžete také přihlásit ke spolupráci, a získat tak v létě zkušenosti přímo na stavbě.

Sdílet:

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.