Malé jaderné reaktory blíž realitě: Toshiba jedná s TerraPower

Technologie malých jaderných reaktorů je dnes jedním z klíčových odvětví výzkumu nových možností v energetice. Zabývá se jí například společnost Hyperion, japonská Toshiba nebo také americká firma TerraPower, kde je zainteresován i zakladatel Microsoftu Bill Gates.  

Jaderná energie - jaderné reaktory TRW TerraPower

Jaderná energie se dnes využívá převážně v obrovských a drahých jaderných elektrárnách. Ty jsou budovány jako obrovská energetická centra, ze kterých se elektřina distribuuje za pomoci stejně drahých rozvodných sítí. Budoucnost by ale mohla vypadat jinak.

Společnost TerraPower už několik desítek let pracuje na výzkumu jaderných reaktorů s postupnou vlnou (TWR). Jde o malé jaderné reaktory, které by mohl pracovat bezpečně bez nutnost výměny paliva po 50 až 100 let.

Navíc jako palivo by využívaly vyhořelé jaderné palivo z jaderných elektráren, které by se tak zcela zužitkovalo a úložiště jaderného odpadu by přestala být potřeba.

Bill Gates, investor společnosti TerraPower, na svou firmu poprvé upozornil na své přednášce na konferenci TED 2010. Mluvil o tom, co bude náš svět v budoucnosti potřebovat a zmínil především jedno: „energetickýé zázraky“. TerraPower by mohla být jednou z firem, které je nabídnou.

Jaderné reaktory postavené s pomocí technologie TWE mají několik výhod: lze je vyrábět modulárně v různých velikostech a výkonech, od desítek MW po stovky MW. Údajně probíhají i výzkumy výkonu v řádu GW. Reaktor během svého života nepotřebuje výměnu paliva.

Výzkumníci z TerraPower využívají pro tvorbu svých modelů obrovské superpočítače s jejich pomocí modelují různé postupy a situace včetně životního cyklu reaktorů. Praktická funkční ukázka TWR reaktoru je podle prezidenta TerraPower Johna Gillelanda vzdálena zhruba jedno desetiletí. Komerční nasazení podobných reaktorů by pak mělo přijít zhruba do patnácti let.

TerraPower samozřejmě není jediná firma, která se zabývá vývojem malých jaderných reaktorů. To samé dělá i Toshiba, které je chce mít na trhu už v roce 2014. Stejným směrem jde i ruský jaderný průmysl, který pracuje na „jaderných bateriích“. Energoatom už údajně jednu takovou o výkonu 70 MW staví.

Jde o plovoucí jaderné elektrárny, které nejenže dokáží vyrábět elektřinu, ale navíc také teplo a odsolovat mořskou vodu. Rusko už údajně malé pojízdné jaderné elektrárny vyvinulo v minulých desetiletích a využívalo je především v odlehlých částech Sibiře.

inhabitat, cnet, TerraPower, enviweb

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

4 komentáře: „Malé jaderné reaktory blíž realitě: Toshiba jedná s TerraPower

 • 7. 6. 2012 (20.06)
  Trvalý odkaz

  Pořád je to problém bezpečnosti. Nemám v tomto případě na mysli nějakou havárii, ale například nějakého nepřizpůsobivého s rozbrušovačkou. Bude to muset spadat pod nějaký dohled a kontrolu a to něco stojí. Na druhou stranu představa doživotního hlídače malé JE je také lákavá představa. Takové posty mají jenom na hrázích vodních staveb.

  Reagovat
  • 14. 3. 2013 (17.03)
   Trvalý odkaz

   Myslím,že jsi bouchnul hřebíček na to správný místo!
   Úřad pro jadernou bezpečnost by s tím měl asi velký problém.

   Reagovat
 • 25. 4. 2010 (11.37)
  Trvalý odkaz

  Pro Anonymní: Pochybuji že by reaktor dokazal být až tak malý, aby se vešel do auta. Podle mě jde o velikost menší cisterny. Reaktor musí být také nějak chlazen, a hlavně odstíněn. Sotva by se do auta nacpala 50cm vrstva betonu nebo oceli:) kolik by to asi vážilo:)… mimochodem auto ve Falloutu jezdilo na fůzní články, po čase se muselo stejnak nabíjet;)…ale pro rozvojové země by to byl úžasný zdroj levné energie…

  Reagovat
 • 30. 3. 2010 (13.53)
  Trvalý odkaz

  Hmm, tak nakonec mozme skoncit v roku 2020 s autami pohananimi na jadrove batere, uplny Fallout a ze ja som sa na tom pri tej hre smial. To vobec neni zly napad, auto co moze frcat 10 rokov bez nunosti zastavit.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *