Nkabom – dům pro Ghanu z hlíny a plastů

Stavět z přírodních materiálů? V Evropě je to povětšinou spjato s touhou po bližším kontaktu s harmonickou přírodou. V Africe je to spíš poznaná nutnost.

„Jednoduché a přitom solidní bydlení pro ghanský venkov.“ Zdroj: Nka Foundation
„Jednoduché a přitom solidní bydlení pro ghanský venkov.“ Zdroj: Nka Foundation

Standard evropského bydlení si můžete s přírodními materiály dopřát i v africké Ghaně, kde mladá architektka Anna Websterová navrhla originální rodinný dům Nkabom. Snoubí se v něm letité tradice i moderní principy udržitelnosti.

Konvenční stavební materiály je na ghanském venkově těžko shánět. Ale jestli je tu něčeho dostatek, tak hlíny a dřeva. A pravda, poslední dobou také odpadků. Tyto suroviny plně využila Websterová, studentka čtvrtého ročníku Londýnské metropolitní univerzity, Školy architektury, k tomu aby vytvořila bydlení Nkabom, které plně vyhovuje i náročným standardům.

Základním stavebním prvkem se stala vlhká hlína, smíšená se slámou a stlačená do formy lepených kostek, jež nechala utuhnout. Dřevo bylo použito na překladech a podpůrných konstrukcích, a obaly z pet-lahví se staly součástí zastřešení, oken a izolace. Navzdory úsudku je hlína z hlediska svých tepelně-izolačních vlastností, tvárnosti i pevnosti ideálním materiálem pro Afriku.

K tomu, aby se dílo dostalo z načrtnutých plánů do reality ghanské Vysočiny, výrazně přispěla ašantská nadace Nka Foundation. Tato nezisková organizace se totiž už dlouhá léta snaží pozvednout životní standard místních obyvatel.

Bydlení, které by kvalitu života místních zlepšilo, a přitom by nevyžadovalo žádné zvláštní náklady, přesně splnilo jejich očekávání. Websterová se tedy ještě se dvěma kolegyněmi přesunula z ateliéru do „divočiny“, aby to po dobu deseti týdnů učili dvanáct místních řemeslníků stavět.

Ghanský stavební workshop má umožnit přenést postup do praxe, a dle vzoru jednoho společně vystaveného domu vybudovat desítky dalších. „Usilovali jsme o to, abychom předešli negativním asociacím vůči užitým materiálům,“ říká Websterová.

„Dům postavený z bláta či hlíny, odpadků, to vše vytváří v našich očích obrázek primitivní stavby, a přitom postup, který aplikujeme je založen na moderním a vysoce estetickém designu.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *