Chybí vám skály? Postavte si vlastní

Odvážným horolezcům, kteří nemají peněz nazbyt, zimní sezóna nesvědčí. V Česku se zatím nabízí jen málo možností, kde je možné pilovat své schopnosti pod střechou. Ale žádná umělá stěna nebo boulder nemůže vynahradit skutečnou skálu. V Německu už jsou o něco dál, a tak by si tu umělé skály rádi vyráběli.

Osamocené pětimetrové skalisko je jen začátek. Brzy tu bude celé horolezecké pohoří. Zdroj: ClimbUp!
Osamocené pětimetrové skalisko je jen začátek. Brzy tu bude celé horolezecké pohoří. Zdroj: ClimbUp!

Lezecké studio Climb Up! v Kletterweltu už proto připravuje svou první várku „skoro opravdových“ horolezeckých skal.

Středisko Climb Up! je v Německu fenomén. V roce 2006 rozjeli ve velkém byznys lanových parků, zip-linerů a výškových tras do korun stromů. Z jednoho zábavního parku u Berlína brzy vytvořili síť poboček po všech velkých německých městech.

Climb Up! se soustředí především na výrobu umělých lezeckých stěn, ale jak už bylo zmíněno, kámen je prostě kámen. Drobné povrchové nerovnosti, drsnost tření, to umělé stěny boulderů simulovat nemohou.

A tak se nyní studio pustilo do odvážného projektu, který má přiblížit obyvatelům měst se zájmem o horolezení skály i tam, kde by je jinak hledali marně. Připravované lesní hřiště v Brandenburgu se má stát atrakcí nového typu. Do nížiny mají přijít hory!

Syntetické skály mají být na omak téměř totožné s přírodními originály a svými proporcemi mají věrně napodobovat převisy, útesy, plotny i záseky. Lezecké stezky vyznačené různobarevnými chyty tu nenajdete. Tak jako na opravdových skalách si musíte svou trasu vyhledat v knížce.

Umělé skály budou uvnitř duté a budou nabízet „jeskynní“ úkryt lezcům v době nepříznivého počasí. Navíc bude příležitost i pro grilování nebo pořádání menších společenských akcí. Jedno pětimetrové skalisko s pěti různými trasami výstupu přijde na 750 000 euro.

I proto se majitelé Climb Up! rozhodli pro model sdíleného financování a mikropůjček, aby mohli uhradit co největší díl nákladů z těchto společných zdrojů. Přispěvatelé si zase na druhé straně mohou kromě suvenýrů užívat i primátu v lezení na první otevřené skále.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *