V Saint Louis ožijí ruiny spáleného kostela

Porucha na elektrickém vedení způsobila požár, který v roce 2001 sežehl kostelík National Memorial ve městě Saint Louis. Ani rychlá pomoc hasičů nezabránila plamenům dokončit dílo zkázy, a tam kde se nacházelo malebné a místními obyvateli tolik vyhledávané místo zůstaly stát jen očouzené obvodové zdi. Po dlouhých letech ale, zdá se, kostel znovu ožije.

Pietně rekonstruovaný objekt se stane součástí nového zeleného městského centra Saint Luis. Zdroj: Gluckman Mayner
Pietně rekonstruovaný objekt se stane součástí nového zeleného městského centra Saint Luis. Zdroj: Gluckman Mayner

Téma obnovy oblíbeného kostela řešila městská rada hned několikrát. Problém, před který byli ale radní spolu s místními postaveni, byl dán rozsahem poškození. Vystavět na původním místě zcela nový kostel? Pokusit se, za cenu nemalých nákladů, o dokonalou rekonstrukci?

Nakonec zvítězilo rozhodnutí, které si našlo přízeň všech jednajících stran. Uchovat pietním způsobem to, co z kostela zbylo, a současně přiblížit „ruinu“ lidem. Na místě kostela, mezi jeho obvodovými zdmi a na přilehlém pozemku, vznikne park.

Místo, kde se lidé budou setkávat, naleznou klid pod zelenými korunami stromů, a přitom budou mít nablízku živoucí vzpomínku, v podobě stojících zdí, na svou oblíbenou památku. Zpracování projektu se ujal architekt z newyorského studia Gluckman Mayner, Michael Van Valkenburgh, který pomohl sestavit podle přání místních výslednou kompozici.

Celou revitalizaci místa platí nezisková organizace Grand Center, do které přispívali občané Saint Luis i místní podnikatelé. „Výsledek je méně rušivý, než komplexní rekonstrukce, a zároveň jsme uchovali něco z toho, co bylo místním tolik drahé,“ říká Van Valkenburgh. „Podařilo se nám tu zachytit jakýsi prchavý moment.“

ArchPaper.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *