Univerzita v Hanoji: Mozaika betonu a stromů

Jako když na sebe skládáte květináče a nevíte, kdy přestat. Zhruba tak lze v krátkosti popsat záměr architektů z vietnamského studia Vo Trong Nghia, kteří stojí za projektem administrativní budovy FPT Univerzity v Hanoji.

„Vizualizace kampusu FPT University, se vstupním pavilonem sedmipatrové administrativní budovy.“ Zdroj: Dezeen.com
„Vizualizace kampusu FPT University, se vstupním pavilonem sedmipatrové administrativní budovy.“ Zdroj: Dezeen.com/Vo Trong Nghia

Sedmipatrová budova děkanátu, jejíž výstavba právě probíhá, je kompletně vystavěna z betonových prefabrikátů, a díky mozaice otevřených a ozeleněných balkonů se jedná o jeden z nejpůsobivějších příkladů průniku „volné“ vegetace do pravidelné architektury.

FPT je soukromou univerzitou, střediskem výuky moderních informačních technologií, založenou korporací Financing and Promoting Technology v roce 2006. A pochopitelně, takové vzdělávací zařízení si na vnějších atributech zakládá.

Například právě stavěnou budovou, která má – s trochou fantazie – připomínat letícího draka. Profesionálové z Vo Trong Nghia však celý projekt pojali nevšedně, jako propojenou skládanku stejnotvarých betonových kostek, do jejichž pravidelně vmezeřených prostor umístili působivé množství vegetace.

Šachovnice bílé a zelené, která dosahuje výšky sedmi pater, tak získala nejen originální fasádu, ale i originální systém přirozené ventilace. Ve čtvrti Tach That v Hanoji se tak rodí objekt, který bude vstupní branou do areálu FPT, a nad jiné vyniká příjemným vnitřním klimatem (navzdory tropickým vedrům), stinným pracovním prostředím a vyrovnanou energetickou bilancí.

Součástí „draka“ je pochopitelně i zelená střecha, která eliminuje vznik dalšího tepelného ostrova.

Vietnamská města se v posledních letech intenzivně potýkají s neblahými dopady vlastního růstu. Vyšší počet obyvatel, které lákají pracovní příležitosti, se totiž podepisuje na snížené kvalitě ovzduší, přeplněných ulicích a bytové krizi.

Současná probíhající industrializace městských center si žádá rázné kroky, ale Vietnam dosud nestal v oblasti plánování zástavby právě na výši.

Architekti z Vo Trong Nghia v roce 2006 na národním stavitelském fóru prohlásili, že do budoucna budou právě s těmito neradostnými trendy bojovat.

„Naším cílem je vytvořit univerzitu nového věku, s objekty, které budou už ve svém principu bojovat proti vysoké spotřebě energií na klimatizační systémy, proti tvorbě uniformních bloků tepelných ostrovů v centrech, proti znečištění a úbytku zeleně.“

Administrativní budova univerzity FPT, která má užitnou plochu 11 000 metrů čtverečních a přitom nese stejné množství stromů, je dokladem toho, že si vietnamští architekti umí jít za svým cílem.

Dezeen.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *