Školka Xieli nevyniká jen spirálovitou zelenou střechou

Čínské architektonické studio United Design Group, známější pod třípísmennou zkratkou UDG, se mistrným způsobem zhostilo projektu výstavby mateřské školy v Xieli Garden v městě Wuxi. Třípatrovou budovou, stojící na kraji čtvrti v blízkosti dopravního uzlu, se architekti rozhodli „skrýt“ před světem spirálovitou zelenou střechou, čímž vytvořili optickou bariéru a současně i klidný izolovaný prostor pro dětské hrátky.

„Při návrhu projektu školky Xieli museli architekti pracovat s omezeným prostorem. Zvítězila idea izolovaného zeleného ostrova.“ Zdroj: UDG
„Při návrhu projektu školky Xieli museli architekti pracovat s omezeným prostorem. Zvítězila idea izolovaného zeleného ostrova.“ Zdroj: UDG

Přání zadavatele bylo jasné. Otevřenost, přístup přirozeného světla, čistota a klidné prostředí. Jenže možnosti k realizaci těchto požadavků byly mizivé.

Za stavební parcelou se nachází vysoko-podlažní apartmánové bloky, a podél připravovaného objektu vedla rušná dopravní komunikace Quinlao Road.

Nad komplikovaným projektem se tak sesedli odborníci z UDG, a to jak na konkrétní architektonicko-konstrukční řešení (He Li, Wang Jing), tak i na celkové zasazení objektu v rámci masterplanningu (Li Wen, Zhou Ruizi).

Školní dvůr, který se rozkládá před průčelím, je exponován k jižní straně, daleko od silnice.

Prosklená okna umožňují prostupnost přirozeného světla, a otvírají se do zelené kulisy parku, zatímco travnatá spirálovitá střecha vytváří bariéru vůči městskému prostředí.

Zelené keře a stromy vytvořili mikrohabitat, oddělující školku od silnice. To vše dohromady vytváří esteticky hodnotné území, izolované od ruchu velkoměsta.

Komplexní řešení školky v Xieli pak zahrnovalo i zásobování vodou s tvorbou malé vodní plochy (s kořenovou čističkou), návrh konkrétního ozelenění do „městského“ prostředí s protihlukovými vlastnostmi a rozšířených úsporných energetických opatření.

Ve výsledku je tak návrh objektu, který se bude nacházet na 7975 metrech čtverečních, jednou z nejpropracovanějších instalací, které prý UDG zpracovávalo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *