Thajsko: lidová architektura obohacuje vinařské centrum

Vinařské centrum v thajském Sala patří mezi místa, která si rozhodně zaslouží návštěvu, i když vínům právě neholdujete. Problémem většiny turistických velmocí je, že s každým dalším přílivem výletníků ztrácí něco ze své vlastní identity. Konkrétně v Sala ale dali před západním komfortem návštěvnického střediska přednost inspiraci lidovou architekturou.

„Základem přirozené klimatizace je správná orientace budovy ke světové straně a práce s prouděním větru.“ foto © Soh Design Studio
„Základem přirozené klimatizace je správná orientace budovy ke světové straně a práce s prouděním větru.“ foto © Soh Design Studio

Thajsko obvykle neřadíme mezi země, kam bychom jezdili za vinařskými zážitky, přesto viničná trať v Hua Hin Hills patří mezi vyhlášené lokality. Vinařské centrum v Sala spravuje na 200 akrů vinohradů, a jejich výpěstky si tu můžete vychutnat spolu se s nezapomenutelným výhledem do zelených údolí.

Za celým konceptem budovy, která je silně ovlivněna prvky místní architektury, stojí Sylvia Soh z návrhářského studia Soh Design. Při práci maximálně akcentovala přírodní materiály, především bambus a pevné ratanové dřevo, a při konstrukci se soustředila na využití prvků architektury jako součástí chytrých úsporných řešení.

Pro celou oblast, vzdálenou jen necelé tři hodiny od Bangkoku, je typická vysoká vzdušná vlhkost, velká horka a pravidelná období dešťů. Celé zařízení v Sala tedy muselo být vzdušné, zastíněné a současně nepodléhající okolním podmínkám. Autorka to řešila už v samotném základu plánování – orientací budovy a jejím posazením ve svahu, tak aby na otevřená prostranství nedopadlo horké polední Slunce.

Narazíme tu tedy na strategii pasivního chlazení (vysoká střecha, překryv zastřešení) a zastínění otevřených prostranství bambusovými rohožemi v kontrastu s volnými vzdušnými verandami. Stabilitu konstrukce zajišťující mohutná ratanová břevna, která podpírají masiv střechy. Ta je celá vyrobena z došků tvrdého dřeva cedrů.

Uvnitř narazíme na společenskou místnost, vinný bar, přednáškový sál, podnikovou prodejnu a v podsklepení samozřejmě sklad degustačních vzorků. Tento překrásný „kousek“, spojující modernu a luxus s tradicemi a odkazem regionu obdržel od roku 2010 už sedm velkých světových ocenění za přínos architektuře.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *