DONG Energy a dánský Vestas: klíčové partnerství

DONG Energy patří mezi vedoucí představitele energetických koncernů na severu Evropy. Vestas Wind Systems se zase po třicet let drží na špici ve vývoji nových technologií pro větrnou energii. Spolupráce těchto dvou profesionálů je tedy předzvěstí něčeho velkého. Například konstrukce nové řady větrných turbín, s výkonem 8 MW.

Vývoj 8MW větrné turbíny by mohl být předzvěstí další úspěšné spolupráce. Zdroj: Vestas Wind Systems
Vývoj 8MW větrné turbíny by mohl být předzvěstí další úspěšné spolupráce. Zdroj: Vestas Wind Systems

Obří větrná turbína nese technické pojmenování „V 164“, a je projektována pro osazení v příhodných příbřežních oblastech. Na vývoji a testování se partnersky nyní podílí obě společnosti.

„Tato spolupráce na jednom projektu společně s Vestas je pro nás velmi vzrušující,“ tvrdí Henrik Poulsen, výkonný ředitel DONG Energy. „Rozhodně máme zájem na vývoji dalších podobných modelů pokračovat. Naší snahou je maximálně redukovat cenu obnovitelných zdrojů energie. A V 164 je přesně ten případ.“

„Jsem velmi potěšen, že s námi na projektu participují profesionálové z DONG Energy,“ chválí si partnerství Ditley Engel, prezident Vestas Wind Systems.

„Turbína V 164 pro nás představuje velkou výzvu, a současně je to příležitost pro obě společnosti navázat širší spolupráci do budoucna. Prozatím se ale soustředíme na první velký test za provozu, který bude probíhat při pobřeží, nedaleko Frederikshavnu.“

Vestas Wind Systems mají za tři desetiletí své existence úspěšnou bilanci. Dohromady instalovali 47 000 větrných turbín při projektech po celém světě.

Partnerství s DONG Energy jim ale umožňuje rozvíjet širší bázi výzkumu a vývoje. Práce v dánském testovacím centru Østerildu tak jde rychle kupředu, a prvního osazení se má V164 dočkat už v polovině roku 2014. Konkrétní lokalita není dosud známa.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *