600MW větrná farma ČEZ v Rumunsku už běží naplno

Ačkoliv aktuálně medializovaná zahraniční investice ČEZ v Albánii se podle všeho hrubě nezdařila, případ Rumunska je přesně opačný. ČEZ tam vybudoval 600MW větrnou farmu, která je jedním z jeho nejvýnosnějších podniků.

240 turbín větrného parku Fantanele a Cogealac v Rumunsku, foto: ČEZ
240 turbín větrného parku Fantanele a Cogealac v Rumunsku, foto: ČEZ

Už na konci listopadu byla byla připojena do sítě poslední z 240 turbín větrného parku Fantanele a Cogealac v Rumunsku. Celkový instalovaný výkon je 600 MW a největší pevninský větrný park v Evropě tak může ročně zajistit elektřinu pro více než jeden milion rumunských domácností.

První turbína parku Fantanele a Coegalac byla spuštěna 1. června 2010 přesně v 17:25 hodin. Ta poslední byla připojena k síti dnes dopoledne, tedy méně než po dvou a půl letech.

„V poslední fázi dokončení větrného parku jsme pracovali velmi intenzivně, připojovali jsme až čtyři turbíny týdně. Tento park je jednou z našich nejlepších investic a také jedním z nejvýznamnějších projektů na světě,“ uvádí Tomáš Pleskač, ředitel divize distribuce a zahraničí.

Za dobu svého dosavadního provozu větrná farma vyrobila již 1,646 TWh elektrické energie. Park Fantanele a Cogealac leží na zcela unikátním pozemku jedné ze dvou největrnějších oblastí v Evropě, v rumunské provincii Dobrudža ve vzdálenosti 17 km od Černého moře.

Na ploše 12 x 6 kilometrů jsou instalovány větrné turbíny s jednotkovým instalovaným výkonem 2,5 MW. Jedná se o typ větrné elektrárny s výškou 100 metrů a průměrem rotoru 99 metrů. Komponenty pro turbíny byly vyrobeny v Německu, Brazílii, České republice, Dánsku, Polsku a Číně.

„Je zde použita nejnovější možná technologie větrných turbín, která zaručuje vysokou účinnost a spolehlivost pro široký okruh povětrnostních podmínek. Výrazně tak zvyšuje výrobní kapacitu parku,“ říká Stephan Ritter, generální manažer společnosti GE pro obnovitelné zdroje, jež je hlavním dodavatelem turbín.

„Když jsme do tohoto projektu vstupovali, Rumunsko mělo pouhých 14 MW z větrných turbín, nyní má jen Fantanele a Coegalac plných 600 MW,“ připomíná Ondřej Šafář, projektový manažer Fantanele a Cogealac.

ČEZ tak významně přispěl ke zvýšení produkce čisté energie v Rumunsku, v loňském roce představoval podíl ČEZu díky větrné farmě více než 40 % na tamním trhu se zelenými certifikáty.

Skupina ČEZ koupila projekt výstavby větrných parků Fantanele a Cogealac od společnosti Continental Wind Partners LLC v srpnu roku 2008. Celkové investice Skupiny ČEZ do tohoto projektu dosahují 1,1 miliardy eur (cca 27 miliard korun).

Návratnost je v tomto případě vysoká, jen v prvních třech kvartálech roku 2012 přispěl větrný park Fantanele a Cogealac do celkových finančních výsledků Skupiny ČEZ jednou miliardou korun.

Zkušeností z výstavby větrného parku Fantanele a Cogealac, včetně těch nejlepších expertů z Rumunska, využije Skupina ČEZ i pro připravovaný projekt Eco-Wind v Polsku.

V souladu s novou strategií společnosti ČEZ v prosinci 2011 zakoupil majoritní podíl v předním polském developerovi větrných parků Eco – Wind Construction Polsko, který má ve svém portfoliu patnáct projektů v různých fázích rozpracovanosti o celkové kapacitě přibližně 700 MW.

Kromě toho Skupina ČEZ analyzuje další možnosti investic do obnovitelných zdrojů v zahraničí.

tisková zpráva

5 komentářů: „600MW větrná farma ČEZ v Rumunsku už běží naplno

 • 21. 12. 2012 (20.43)
  Trvalý odkaz

  OZE jsou pro ČEZ a jeho zdejší politiky dobré, jen když to sype do těch „správných“ kapes.

  Reagovat
  • 27. 12. 2012 (19.24)
   Trvalý odkaz

   Tak, tak jenom proboha, aby na to nepřišli malospotřebitelé a nechtěli si pořídit něco doma na zahradě. Tomu je potřeba za každou cenu zabránit. Megalomanská stavba na poli nevadí, to je nás oslíček otřes se.

   Reagovat
 • 21. 12. 2012 (16.38)
  Trvalý odkaz

  Celkem by mě zajímal výkonový graf, kolik hodin dodávají na plný výkon, jak velké výkyvy v dodávkách jsou behěm jedné hodiny a kolik energie vyrobí.
  Je otázka, co takovéto obrovské farmy dělají s přenosovou soustavou

  Reagovat
 • 21. 12. 2012 (9.59)
  Trvalý odkaz

  to by mě zajímalo, kolik z výnosů pude na záplatování českého státního dluhu, když je z větší části náš státní podnik (zatím snad ještě nevytunelovaný, ale kdo ví)

  Reagovat
  • 21. 12. 2012 (10.30)
   Trvalý odkaz

   přesně ta poměrná část, kterou ČEZ vykáže jako zisk určený k rozdělení pro akcionáře jakožto dividendu

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *