Nové větrné farmy vzniknou v USA, Argentině i u pobřeží Koreje a Irska

Po celém světě rostou nové a nové větrné i solární elektrárny. Nejnovější zprávy hovoří i tom, že v Irském moři má vzniknout 2,2GW větrná farma. Do roku 2014 chce 1350 MW vybudovat také Argentina. A stranou nezůstává ani Jižní Korea.

Společnost GE má dnes v nabídce větrné turbíny o výkonu od 1,5 MW do 4,1 MW, foto: GE
Společnost GE má dnes v nabídce větrné turbíny o výkonu od 1,5 MW do 4,1 MW, foto: GE

Zatímco v České republice se dostavuje jaderná elektrárna Temelín v době, kdy i Francie uvažuje o postupném zvýšení podílu obnovitelných zdrojů energie, jinde na světě s takovými hloupostmi nemarní čas.

Místo toho se pilně připravují na budoucnost.Společnost Generadora Eolica Argentina del Sur SA, kterou masitými třemi miliardami dolarů sponzoruje Čínská rozvojová banka, se chystá v Argentině vybudovat největší větrnou farmu Latinské ameriky.

Jak jinak než s pomocí čínských větrných turbín. Prvních 150 MW by mělo být hotových v roce 2015.

Dánská energetická společnost a britsko-americká společnost Centrica chtějí vybudovat 440 větrných turbín o celkovém výkonu 2,2 GW v Irském moři, asi 30 km jihovýchodně od Isle of Man. Farma se bude jmenovat Rhiannon Wind Farm Ltd.

Společnost Invenergy žádá o povolení vybudovat 502MW pevninskou větrnou farmu v americkém státě Oregon. Ta by měla zabírat plochu 243 km2 v oblasti mezi řekou Columbia a Modrými horami v kraji Morrow County.

Celkem by se měla skládat z 310 1,5MW až 3MW větrných turbín. Už během roku byly v oblasti Morrow County spuštěny celkem tři větrné famry o celkovém výkonu 100 MW. Zdá se, že se jim daří, když se má chystat další, více než pětkrát větší projekt.

Místní ochránci životního prostředí nicméně žádají obezřetnost a ohleduplnost. V americkém státě Oklahoma začala společnost Enel Green Power North America stavět 235MW větrnou farmu skládající se ze 140 větrných turbín GE o výkonu 1,68 MW.

A nakonec se sluší zmínit Jižní Koreu. Ta je až z 97 % závislá na dovozu elektřiny podle Wikipedie či Světové banky až z 80 % závislá na dovozu primárních energií. A tak se teď snaží jak může tuhle závislost snížit. Koncem roku 2011 ohlásila záměr vybudovat 2,5GW pobřežní větrnou farmu, největší na světě, v ceně 9 mld. dolarů.

Korejci mají na snížení energetické závislosti enormní zájem. První testovací turbíny o celkovém výkonu 20 MW ve Východním a Žlutém moři budou dokončeny o rok dříve, než se původně plánovalo.

Zájem na rozvoji průmyslu větrné energie mají samozřejmě i tamní obrovské průmyslové konglomeráty – Samsung, Daewoo a Hyundai. V roce 2013 má vláda, právě na základě vybudování mnoha testovacích projektů, ohlásit dlouhodobou strategii pro oblast větrné energie.

Cleantechnica
Sdílet:

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.