Nové větrné farmy vzniknou v USA, Argentině i u pobřeží Koreje a Irska

Po celém světě rostou nové a nové větrné i solární elektrárny. Nejnovější zprávy hovoří i tom, že v Irském moři má vzniknout 2,2GW větrná farma. Do roku 2014 chce 1350 MW vybudovat také Argentina. A stranou nezůstává ani Jižní Korea.

Společnost GE má dnes v nabídce větrné turbíny o výkonu od 1,5 MW do 4,1 MW, foto: GE
Společnost GE má dnes v nabídce větrné turbíny o výkonu od 1,5 MW do 4,1 MW, foto: GE

Zatímco v České republice se dostavuje jaderná elektrárna Temelín v době, kdy i Francie uvažuje o postupném zvýšení podílu obnovitelných zdrojů energie, jinde na světě s takovými hloupostmi nemarní čas.

Místo toho se pilně připravují na budoucnost.Společnost Generadora Eolica Argentina del Sur SA, kterou masitými třemi miliardami dolarů sponzoruje Čínská rozvojová banka, se chystá v Argentině vybudovat největší větrnou farmu Latinské ameriky.

Jak jinak než s pomocí čínských větrných turbín. Prvních 150 MW by mělo být hotových v roce 2015.

Dánská energetická společnost a britsko-americká společnost Centrica chtějí vybudovat 440 větrných turbín o celkovém výkonu 2,2 GW v Irském moři, asi 30 km jihovýchodně od Isle of Man. Farma se bude jmenovat Rhiannon Wind Farm Ltd.

Společnost Invenergy žádá o povolení vybudovat 502MW pevninskou větrnou farmu v americkém státě Oregon. Ta by měla zabírat plochu 243 km2 v oblasti mezi řekou Columbia a Modrými horami v kraji Morrow County.

Celkem by se měla skládat z 310 1,5MW až 3MW větrných turbín. Už během roku byly v oblasti Morrow County spuštěny celkem tři větrné famry o celkovém výkonu 100 MW. Zdá se, že se jim daří, když se má chystat další, více než pětkrát větší projekt.

Místní ochránci životního prostředí nicméně žádají obezřetnost a ohleduplnost. V americkém státě Oklahoma začala společnost Enel Green Power North America stavět 235MW větrnou farmu skládající se ze 140 větrných turbín GE o výkonu 1,68 MW.

A nakonec se sluší zmínit Jižní Koreu. Ta je až z 97 % závislá na dovozu elektřiny podle Wikipedie či Světové banky až z 80 % závislá na dovozu primárních energií. A tak se teď snaží jak může tuhle závislost snížit. Koncem roku 2011 ohlásila záměr vybudovat 2,5GW pobřežní větrnou farmu, největší na světě, v ceně 9 mld. dolarů.

Korejci mají na snížení energetické závislosti enormní zájem. První testovací turbíny o celkovém výkonu 20 MW ve Východním a Žlutém moři budou dokončeny o rok dříve, než se původně plánovalo.

Zájem na rozvoji průmyslu větrné energie mají samozřejmě i tamní obrovské průmyslové konglomeráty – Samsung, Daewoo a Hyundai. V roce 2013 má vláda, právě na základě vybudování mnoha testovacích projektů, ohlásit dlouhodobou strategii pro oblast větrné energie.

Cleantechnica

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

8 komentářů: „Nové větrné farmy vzniknou v USA, Argentině i u pobřeží Koreje a Irska

  • 27. 7. 2012 (21.38)
    Trvalý odkaz

    Vždyť je to ale jejich práce, ne? Psát kvalitní články….
    Pane Hořčíku, prosím, odložte na čas laptop na vyjděte si na čerstvý vzduch. Pojem „Jihokorejské moře“ neexistuje je to jen další paskvil. Asi myslíte „Východní moře“, nebo mezinárodně také Japonské moře. (Moře oddělující Korejský poloostrov, ždibec Ruska od japonských ostrovů)

    Reagovat
  • 22. 7. 2012 (21.01)
    Trvalý odkaz

    Však jsem se také ve druhém komentu opravil. ;-)
    Podle mě autor plete pojem energie (dovoz uhlí, ropy, plynu, jádra) vs. elektrická energie. Tudíž si prostě myslí, že dovozem energie se myslí napnuté dráty nad mořem. Bohužel se mi nikde nepovedlo najít, zda importuje a od koho již vyrobenou el. energii, ale vezmu-li v úvahu, kolik si jí vyrobí sami a označím to jen za ta 3%, tak pak raději nechci počítat, kolik by na jednoho Kima připadlo.

    Ale což. Když tak čtu zdejší některé články, divím se, že autoři článků nepíší glosy typu, jak nechápou stavby nových zdrojů, protože oni mají elektřiny v zásuvce vždycky dost. (áno, někteří si to opravdu myslí)

    Reagovat
  • 22. 7. 2012 (9.35)
    Trvalý odkaz

    V článku je jasně napsáno „A nakonec se sluší zmínit Jižní Koreu. Ta je až z 97 % závislá na dovozu elektřiny.“ tak se ptám odkud dráty do tohoto „polopoloostrova“.
    Jak autor „energii“ počítá? Elektrickou, tepelnou?
    Průměrná spotřeba el. energie na jednoho Kima je 8863 kWh za rok. Spotřeba Frantíků (kterých je okolo 60M) je jen lehce pod osm tisíc. Takže tvrzení, že Kimové propálí „jako půlka Evropy“ je taky lživá.
    Přirodní podmínky jsou, pro představu, podobné Švýcarsku, takže se nejvíce spotřebuje na vytápění v zimě a na klimu v létě.

    Reagovat
  • 18. 7. 2012 (18.26)
    Trvalý odkaz

    Pro autora: Francie sice uvažuje o větrnících, ale pouze jako doplńkový zdroj energie. Rozhodně nemají v úmyslu omezovat výstavbu nových reaktorů, natož něco vypínat. Silně do JE investuje Čína a USA taky rozjíždějí další výstavbu.

    Jediný, kdo se staví vyloženě negativně k JE je hloupá Evropa, která má nejdražší energii (nekonkurenceschopnou) na světě.

    Reagovat
  • 17. 7. 2012 (23.19)
    Trvalý odkaz

    A pro orcinusorca doplním, že autor (i já)nejspíše myslel, že je dovozcem energie, nikoliv elektřiny jako takové. Takže ona si pěkně přiveze ropu, uhlí a plyn a z toho tam pak roztáčí parní turbíny.
    A omlouvám se za chybu v desetinné čárce. Stejně tak jako špenát nemá hodně železa, Korea není zas tolik žravá. Má cca jen 7x vyšší spotřebu el. energie než ČR a přibližně 5x více lidí. Jsem si říkal, že by ta evropa byla nějak moc zelená. :)

    Reagovat
  • 17. 7. 2012 (23.03)
    Trvalý odkaz

    Nu asi takhle. Korea je vážně dovozce jak prase. Nicméně určitě ne z 97%, ale řekněme tak o 10% méně. Každopádně je také dobré říci, že tyhle vrtulky budou vykrývat špičky a prioritou budou pro kluky šikmooký stále tlakovodní hrnce s uranem uvnitř. Podobných mašinek jim tam podle všeho teď běží už snad 21. 2 další sic už fungují, ale zatím jen v testovacím režimu, další asi 2 kousky se staví a dalších 5 1400MW potvor se má vybudovat do roku 2021. Pak by tím snad chtěli zvýšit podíl výroby z jádra svýho, politicky vzato, ostrova na nějakých 60%. To, že Kimů je nějakých 50 mega a maj spotřebu jak půl evropy je jiná story.
    Takže nám tam prostě to zlé a zavrženíhodné jádro vyhrává celkem snad až debaklovým skórem. Snad možná i díky faktu, že si chtějí za cca 200mld našich chechtáků postavit větrnou elektrárnu s 2,5GW. Samozřejmě se nebudu ptát, jak často v roce tenhle výkon vrtule dosáhnou. Nemá se tu u nás stavit za řekněme 300mld něco, co vám tenhle výkon (u Arevy i vyšší) hodí pěkně stabilně, celý den a predikovatelně?
    Takže bych se zas uklidnil, odložil kapesník a začal přemýšlet nad tím, zda když někdo, kdo má moře a tedy možnost sakra hodně dobrých větrných podmínek, staví stejnak více jaderek, není v tom trochu logika. Já totiž stále netuším, kam bychom u nás ty větrníky nasázeli, abychom z toho dostali aspoň podobnou účinnost. Milešovka je prej na 200 vrtulí malá. A jestli tu zas někoho napadne ta peaceful idea, že budeme elektriku dovážet od našich kamarádů, tak ať si dá rovnou facku. Podívejme se, co se stalo se zeměma, který vyváží ropu. Ano, bingo, mají prachy, těžký, těžký prachy. A ostatní jim musí řikat pane. Tak si říkám, zda je lepší být soběstačnej a bohatej, nebo závislej a chudej. Your choice!

    Reagovat
  • 17. 7. 2012 (18.39)
    Trvalý odkaz

    WTF? Jižní Korea je závislá na DOVOZU el. energie? pokud vím, tak Jižní Korea má 136 TWh výroby z jaderný el. Takže spotřebuje celkově 3000 TWh, tedy třetinu SVĚTOVÉ spotřeby el. energie vůbec? A kdo ji tu elektřinu dodává a jak když je to politicky (víceméně) ostrov?

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *