VIDEO: Portugalsko má první plovoucí větrnou turbínu

Větrná energie je nejrozšířčenějším obnovitelným zdrojem energie. A nyní má šanci svou pozici dál potvrdit. Pobřeží se totiž od 16. června může pyšnit světovým unikátem. Plovoucí větrnou turbínou společností Principle Power a Vestas.

Prototyp plovoucí větrné turbíny WindFloat je tažen na širý oceán, foto: Principle Power
Prototyp plovoucí větrné turbíny WindFloat je tažen na širý oceán, foto: Principle Power

Revoluční zařízení nese název WindFloat. Jde o plovoucí ponton doplněný o 2MW větrnou turbínu Vestas V80. První takový systém v podobě prototypu je dnes umístěn 5 km od pobřeží Portugalska, konkrétně města Aguçadoura. Od 16. června do dnešního dne už turbína vyrobila 1,7 GWh energie.

Názorné video ukazuje jak moc je systém WindFloat výhodný. Významným způsobem totiž snižuje náklady na instalaci pobřežních větrných elektráren a celých farem. Namísto pevného zapuštění do mořského dna jsou plovoucí pontony pouze ukotveny.

To má i tu výhodu, že se dokáží otáčet podle směru větru a tím výrazně zvyšovat už tak velmi dobrou výtěžnost větrné turbíny. Navíc je teoreticky možné stavět takové větrné farmy i v mnohem hlubších vodách než bylo dosud možné s konvenčními pobřežními větrnými turbínami.

Samotná kompletace pontonu a turbíny probíhá v suchém doku. Na požadované místo je pak jednoduše odtažena. Váží 1200 tun, má ponor 13 metrů ve vodách o hloubce 40 až 200 metrů. Nohy pontonu mají výšku 30 metrů a průměr 8 metrů. Jsou naplněny až 230 tunami vody pro držování stability.

Úspěšná instalace, spuštění a provoz této pobřežní větrné turbíny v Portugalsku je dílem spolupráce několika společností: EDP, Repsol, Principle Power, ASM, Vestas Wind Systems A/S a InovCapital. Celkově se ale na projektu podílelo 60 evropských dodavatelů, z toho 40 přmo z Portugalska.

CleanTechnica
Sdílet:

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.