VIDEO: Portugalsko má první plovoucí větrnou turbínu
Větrná energie je nejrozšířčenějším obnovitelným zdrojem energie. A nyní má šanci svou pozici dál potvrdit. Pobřeží Portugalska se totiž od 16. června může pyšnit světovým unikátem. Plovoucí větrnou turbínou společností Principle Power a Vestas.
Revoluční zařízení nese název WindFloat. Jde o plovoucí ponton doplněný o 2MW větrnou turbínu Vestas V80. První takový systém v podobě prototypu je dnes umístěn 5 km od pobřeží Portugalska, konkrétně města Aguçadoura. Od 16. června do dnešního dne už turbína vyrobila 1,7 GWh energie.
Názorné video ukazuje jak moc je systém WindFloat výhodný. Významným způsobem totiž snižuje náklady na instalaci pobřežních větrných elektráren a celých farem. Namísto pevného zapuštění do mořského dna jsou plovoucí pontony pouze ukotveny.
To má i tu výhodu, že se dokáží otáčet podle směru větru a tím výrazně zvyšovat už tak velmi dobrou výtěžnost větrné turbíny. Navíc je teoreticky možné stavět takové větrné farmy i v mnohem hlubších vodách než bylo dosud možné s konvenčními pobřežními větrnými turbínami.
Samotná kompletace pontonu a turbíny probíhá v suchém doku. Na požadované místo je pak jednoduše odtažena. Váží 1200 tun, má ponor 13 metrů ve vodách o hloubce 40 až 200 metrů. Nohy pontonu mají výšku 30 metrů a průměr 8 metrů. Jsou naplněny až 230 tunami vody pro držování stability.
Úspěšná instalace, spuštění a provoz této pobřežní větrné turbíny v Portugalsku je dílem spolupráce několika společností: EDP, Repsol, Principle Power, ASM, Vestas Wind Systems A/S a InovCapital. Celkově se ale na projektu podílelo 60 evropských dodavatelů, z toho 40 přmo z Portugalska.
denni grafy produkce elk. energie v Nemecku a Rakousku
http://www.transparency.eex.com/de/
(kazdou hodinu jsou data aktualizovana)
vlevo skutecna produkce: Tatsächliche Produktion (Strom),
v pravo: Geplante Produktion (Strom) predpokladana produkce na 24 hod dopredu (vypocet na zaklade meteorologicka data)
zluta = Sonne (slunce)
svetle seda = Wind (vitr)
tmave seda = KOnventionell (atom, hnede a cerne uhli, plyn, voda)
Pre creat: uz len pri pevninskej turbine je obrovsky problem, ked sa stlp hupe pod vplyvom naporu vetra. Toto kolisanie ma velmi neziaduce vplyvy na ulozenie vrtule (momenty zotrvacnosti), prevod na generator cez prevodovku. Su to tak obrovske sily, ze je to nocnou morou konstrukterov tychto turbin. Kolisanie nacele (nacele je horna cast na stoziari) na kolisajucej plavajucej zakladni je este vacsim sokom na celkovu zataz.
Predkladat realitu ako vyhodu tejto konstrukcie je naprostym nepochopenim posobiacich obrovskych sil.
Prajem prijemny den
miro novak
Pre Miro Novak: On myslel zrejme, že pri rôznom natáčaní gondoly proti smeru vetra sa mení smer pôsobenia momentov na pontónový základ a tento základ sa s tým dokáže dobre vyrovnať. Popísal to nepresne. TIež by ma zaujímalo, koľko energie spotrebuje to vyrovnávanie. Možno sa aktivuje len pri vyšších náporoch vetra.
Pan Horcik, co ste chcel touto vetou povedat: „To má i tu výhodu, že se dokáží otáčet podle směru větru a tím výrazně zvyšovat už tak velmi dobrou výtěžnost větrné turbíny“.
Ak ma jednoduche zaklady fyziky neklamu, tak upwind turbina ma snahu sa otocit dozadu (cim by sa stala downwind).
Ak ma teda plavajuci ponton snahu unikat z idealneho stavu, potom je pre cely system energia vydana na korekciu polohy cistou energetickou stratou.
Alebo mate dojem, ze klasicka veterna turbina sa neotaca na vezi voci vetru aj na pevnine?
Prajem prijemny den
miro novak