Nositel Nobelovy ceny: přichází věk solární a větrné energie

Walter Kohn (nar. 1923), který v roce 1998 získal spolu s Johnem Poplem Nobelovu cenu za chemii, řekl na nedávném sympóziu Americké chemické společnosti, že lidstvo vstupuje do nové éry. Dominantními zdroji energie se mají stát a .  
větrné farmy - větrné turbíny

V současné době Kohn působí na Kalifornské univerzitě v Santa Barbaře. Na sympóziu ve své řeči zmínil mimo jiné to, že a , které dnes obstarávají 60% světové spotřeby energie, dojdou svého vrcholu během následujících 10 až 30 let.

„Tyto trendy vytvořily dvě bezprecedentní globální výzvy,“ řekl Kohn. „První z nich je globální nedostatek dostupné energie. Druhá je hrozba a jeho následků,“ dodal. Jako řešení těchto problémů navrhuje hned několik odpovědí.

„Tou nejzřejmější je pokračující výzkum a technický pokrok, který by měl nabídnout dostupné a hojné , které budou čisté, bezpečné a bezuhlíkové,“ navrhuje Kohn. Zároveň řekl, že protože výše zmíněné výzvy jsou globálního charakteru, budou vyžadovat také spolupráci v globálním měřítku. A ta se podle něj už naštěstí začíná rozvíjet.

Jako nejslibnější vidí Kohn do budoucna dva zdroje: vítr a slunce. Nevyčerpatelná a snadno dostupná energie se podle něj stane základem nové éry v lidské historii. Výroba energie v a se jen za poslední desetiletí zmnohonásobila. Pokud tomu tak zůstane i během dalších dekád, může se větrná a skutečně stát jedním z hlavních zdrojů pro celou planetu.

SolarDaily

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

2 komentáře: „Nositel Nobelovy ceny: přichází věk solární a větrné energie

 • 11. 9. 2010 (9.03)
  Trvalý odkaz

  hmm.. blbost
  Sorry, ale tohle už je zavádějící až moc. Ano ropa dojde brzy, co se týče zemního plynu, stále nacházíme víc nalezišť než dokážeme vyčerpat… Od pána z oboru jsem slyšel přibližný odhad. Při !současné! spotřebě asi 130 let. (spotřeba se samozřejmě zněkolikanásobí jak bude docházet ropa.
  Vaše neochvějná důvěra v tak energeticky nestálý zdroj energie jako je solární a větrná mě děsí. Ano, je to velký zdroj energie a je škoda ji nevyužít, ale základem naší energetické bezpečnosti musí být velké generátory a je jedno jestli budou na Uran, Thorium, nebo už konečně Fůzní. pozn. – už aby to bylo, protože to je vytoužené „perpetum mobile“.

  Reagovat
 • 1. 9. 2010 (16.04)
  Trvalý odkaz

  Vsetka energia, ktora sa na Zemi pouziva je bud solarna, alebo atomova. Veterna a vodna energia je tiez len solarna energia. Aj uhlie a ropa poskytuju solarnu energiu. Otazka je len v akej podobe ju budeme vyuzivat.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *