Nositel Nobelovy ceny: přichází věk solární a větrné energie

Walter Kohn (nar. 1923), který v roce 1998 získal spolu s Johnem Poplem Nobelovu cenu za chemii, řekl na nedávném sympóziu Americké chemické společnosti, že lidstvo vstupuje do nové éry. Dominantními zdroji energie se mají stát a .  
větrné farmy - větrné turbíny

V současné době Kohn působí na Kalifornské univerzitě v Santa Barbaře. Na sympóziu ve své řeči zmínil mimo jiné to, že a , které dnes obstarávají 60% světové spotřeby energie, dojdou svého vrcholu během následujících 10 až 30 let.

„Tyto trendy vytvořily dvě bezprecedentní globální výzvy,“ řekl Kohn. „První z nich je globální nedostatek dostupné energie. Druhá je hrozba a jeho následků,“ dodal. Jako řešení těchto problémů navrhuje hned několik odpovědí.

„Tou nejzřejmější je pokračující výzkum a technický pokrok, který by měl nabídnout dostupné a hojné , které budou čisté, bezpečné a bezuhlíkové,“ navrhuje Kohn. Zároveň řekl, že protože výše zmíněné výzvy jsou globálního charakteru, budou vyžadovat také spolupráci v globálním měřítku. A ta se podle něj už naštěstí začíná rozvíjet.

Jako nejslibnější vidí Kohn do budoucna dva zdroje: vítr a slunce. Nevyčerpatelná a snadno dostupná energie se podle něj stane základem nové éry v lidské historii. Výroba energie v a se jen za poslední desetiletí zmnohonásobila. Pokud tomu tak zůstane i během dalších dekád, může se větrná a skutečně stát jedním z hlavních zdrojů pro celou planetu.

SolarDaily
Sdílet:

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.