Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
1. 9. 2010 v rubrice Životní prostředí

Walter Kohn (nar. 1923), který v roce 1998 získal spolu s Johnem Poplem Nobelovu cenu za chemii, řekl na nedávném sympóziu Americké chemické společnosti, že lidstvo vstupuje do nové éry. Dominantními zdroji energie se mají stát a .  
větrné farmy - větrné turbíny

V současné době Kohn působí na Kalifornské univerzitě v Santa Barbaře. Na sympóziu ve své řeči zmínil mimo jiné to, že a , které dnes obstarávají 60% světové spotřeby energie, dojdou svého vrcholu během následujících 10 až 30 let.

„Tyto trendy vytvořily dvě bezprecedentní globální výzvy,“ řekl Kohn. „První z nich je globální nedostatek dostupné energie. Druhá je hrozba a jeho následků,“ dodal. Jako řešení těchto problémů navrhuje hned několik odpovědí.

„Tou nejzřejmější je pokračující výzkum a technický pokrok, který by měl nabídnout dostupné a hojné , které budou čisté, bezpečné a bezuhlíkové,“ navrhuje Kohn. Zároveň řekl, že protože výše zmíněné výzvy jsou globálního charakteru, budou vyžadovat také spolupráci v globálním měřítku. A ta se podle něj už naštěstí začíná rozvíjet.

Jako nejslibnější vidí Kohn do budoucna dva zdroje: vítr a slunce. Nevyčerpatelná a snadno dostupná energie se podle něj stane základem nové éry v lidské historii. Výroba energie v a se jen za poslední desetiletí zmnohonásobila. Pokud tomu tak zůstane i během dalších dekád, může se větrná a skutečně stát jedním z hlavních zdrojů pro celou planetu.

SolarDaily
 Jan Horčík
Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.
Diskuse
  1. Azbi:

    hmm.. blbost
    Sorry, ale tohle už je zavádějící až moc. Ano ropa dojde brzy, co se týče zemního plynu, stále nacházíme víc nalezišť než dokážeme vyčerpat… Od pána z oboru jsem slyšel přibližný odhad. Při !současné! spotřebě asi 130 let. (spotřeba se samozřejmě zněkolikanásobí jak bude docházet ropa.
    Vaše neochvějná důvěra v tak energeticky nestálý zdroj energie jako je solární a větrná mě děsí. Ano, je to velký zdroj energie a je škoda ji nevyužít, ale základem naší energetické bezpečnosti musí být velké generátory a je jedno jestli budou na Uran, Thorium, nebo už konečně Fůzní. pozn. – už aby to bylo, protože to je vytoužené „perpetum mobile“.

  2. Fanda:

    Vsetka energia, ktora sa na Zemi pouziva je bud solarna, alebo atomova. Veterna a vodna energia je tiez len solarna energia. Aj uhlie a ropa poskytuju solarnu energiu. Otazka je len v akej podobe ju budeme vyuzivat.

Přidat komentář

 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz