Nanotechnologie čistí vodu levně a až 80 000x rychleji

nanotechnologie - vodní filtr - nanodrátky nanotrubičkyPitná voda je jedním z největších problémů rozvíjejících se zemí. Vědci ze Stanfordské univerzity využili k tvorbě speciálního levného vodního filtru ze stříbrnýh a , který dokáže vyčistit vodu až 80 000x rychleji než běžné filtry.

Nanofiltr funguje jinak než klasické vodní filtry. Nezachycuje fyzicky bakterie a jiné patogeny, ale nechává je plynout spolu s vodou. Než ale stačí filtrem proplout, jsou zničeny elektrickým napětím, které prochází vysoce vodivým , ze kterého je filtr vyroben.   

V laboratorních testech bylo tímto procesem zničeno 98% bakterií Esterichia coli poté, co byly vystaveny 20V napětí po dobu několika sekund. Filtr byl silný zhruba 6,32 cm. Jde o zcela nový způsob čistění vody, který se podle vědců hodí zejména do míst, kde lidé nemají přístup k chemikáliím jako je chlór.

Rozvíjející se svět i nadále čelí nebezpečí takových nemocí jako je cholera, tyfus nebo žloutenka, které se šíří znečištěnou vodou. Výhody nového typu filtru vyrobeného s použitím nanotechnologií jsou mnohé. Narozdíl od klasických filtrů může pracovat mnohem rychleji, protože jím voda může mnohem rychleji proudit.

„Náš filtr je zhruba 80 000x rychlejší než vodní filtry, které zachycují bakterie,“ komentoval novinku Yi Cui, pomocný profesor na Stanfordu pracující na projektu. Nanofiltr se navíc nemůže ucpat jako běžné filtry. A ačkoliv se v něm využívá stříbro jakožto kov s vynikajícími vlastnostmi pro ničení bakterí, není ani příliš drahý.

Karbonové nanotrubičky jsou vynikající vodiče, stříbro zase ničí bakterie. Spojením obou technologií vznikl jednoduchý, levný, efektivní a rychlý vodní filtr. Obě nanolátky jsou naneseny do prosté bavlněné látky zakoupené běžně v obchodě.

Elektrický proud, který pomáhá bakterie ve vodě zabíjet, má jen několik miliampérů. K jeho výrobě proto stačí jednoduchý nebo pár 12V autobaterií. Případně upravené pro výrobu elektřiny. Běžné filtry přitom používají mnohem větší množství elektřiny, protože využívají pumpy které vodu skrz ně ženou.

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

2 komentáře: „Nanotechnologie čistí vodu levně a až 80 000x rychleji

  • 30. 9. 2011 (16.11)
    Trvalý odkaz

    Další super vynález a po roce po zveřejnění nikde nic, žádná revoluce se opět nekoná. :-/

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *