Nafukovací laboratoř do arktických oblastí

Americké designérské studio Les Bêtes přišlo s unikátním návrhem výzkumné laboratoře pro drsné arktické prostředí. Jejich novinka se jmenuje Arctic Drifter. Jde o nafukovací výzkumnou laboratoř, která dokáže překonávat i složitý terén a pohybuje se s pomocí větru.  
Arctic Drifter - nafukovací laboratoř

Když je Drifter plně nafouknutý, má průměr 15 metrů. Jeho povrch je pokryt vzuchovými polštáři z Hypalonu, speciální odolné látky využívané pro odolné nafukovací čluny. Uvnitř nafukovacích balonů se nachází klec z ocelové konstrukce. Uvnitř ní je pak umístěna na třech osách zavěšená kulovitá místnost, samotná obyvatelná laboratoř.

Díky nafukovacím polštářům a průměru 15 metrů dokáže Drifter překonávat i velmi složitý terén včetně menších prasklin a umí také plavat. Aby se obyvatelé laboratoře mohli z vnitřní kapsle dostat ven, vyfouknou jeden z airbagů. Pokud vyfouknou všechny, stane se z Drifteru malá arktická stanice.

O pohyb laboratoře se stará vítr. Ten žene kouli arktickou pustinou. Vědci ale mají možnost pohyb částečně ovlivnit. Na spodní části jejich kapsle jsou totiž umístěny mimo jiné – koule tak směřuje stále směrem dolů. pohánějí kromě veškerého vybavení laboratoře také dva nízkorychlostní s vysokým kroutícím momentem. Tak se může koule pomalu a jednoduše pohybovat i mimo směr větru.

nafukovací laboratoř Arctic Drifter

V zavěšení vnitřní kapsle jsou umístěny elektrické generátory, které dobíjejí baterie v okamžicích kdy je koule poháněna větrem. Vnitřní je řešeno pomocí s přirozeným světlem, které zlepšuje psychický i fyzický stav posádky. Arctic Drifter je vybaven také kompostovací toaletou.

Inhabitat

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *